Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) to leczenie, w którym kobiety otrzymują hormony (najczęściej estrogeny i/lub progestageny), aby złagodzić objawy związane z menopauzą, takie jak uderzenia gorąca, suchość pochwy, niestabilne nastroje i problemy ze snem. I choć ich złagodzenie mogłoby poprawić jakość życia, wzbraniają się przed przyjmowaniem hormonów, aby nie przytyć wskutek hormonalnej terapii zastępczej.
Spis treści:
Hormonalna terapia zastępcza a tycie
Niektóre kobiety zgłaszają tendencję do tycia podczas stosowania hormonalnej terapii zastępczej (HTZ). Jednak nie ma jednoznacznych dowodów na to, że to HTZ powoduje bezpośrednio przyrost masy ciała.
Niektóre badania wykazały, że stosowanie HTZ może wpłynąć na skład ciała kobiet, co może skutkować wzrostem tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. Jednakże ten efekt może być związany z wiekiem kobiety i jej poziomem aktywności fizycznej, a nie tylko z samą HTZ.
Oto kilka badań, które dotyczą wpływu hormonalnej terapii zastępczej na wagę ciała u kobiet:
- W badaniach opublikowanych w sciencedirect stwierdzono, że HTZ nie przyczynia się bezpośrednio do zmiany masy ciała[1].
- W badaniach opublikowanych na łamach jamanetwork zaobserwowano, że hormonalna terapia zastępcza zapobiega spadkowi masy mięśniowej[2].
- Z kolei badanie opublikowane na łamach pubmed wykazało, że HTZ przyczynia się do niższego BMI i niższej zawartości tłuszczu w ciele[3].
Jak widać, wyniki nie są jednoznaczne, choć przyznać trzeba, że większość wskazuje na pozytywne działanie HTZ na masę ciała. Warto jednak zaznaczyć, że wpływ hormonalnej terapii zastępczej na wagę ciała może być zróżnicowany w zależności od indywidualnych cech pacjentki, takich jak wiek, poziom aktywności fizycznej, styl życia i stan zdrowia. Odpowiednio dobrana hormonalna terapia zastępcza, której towarzyszy zdrowy sposób żywienia i aktywny tryb życia, nie powinna przyczynić się do wzrostu masy ciała, może wręcz pomóc w zadbaniu o szczupłą sylwetkę.
fot. Jak nie przytyć przy HTZ/ Adobe Stock, Mediteraneo
Jak nie przytyć przy HTZ?
Bardzo ważny jest odpowiedni dobór leków. Obecnie w ramach HTZ stosuje się połączenie hormonów z dwóch grup – estrogenów i progestagenów lub (coraz częściej) środki wyłącznie estrogenowe. Występują one w postaci tabletek, zastrzyków, globulek, kremów oraz plastrów, które pozwalają zmniejszyć wpływ hormonów na wątrobę.
W zapobieganiu tyciu istotny może być więc dobór odpowiedniego preparatu i formy jego podawania. Dlatego po rozpoczęciu HTZ trzeba być z lekarzem w kontakcie, aby w razie potrzeby zmodyfikować terapię.
Bardzo ważne jest, aby w trakcie menopauzy i HTZ prowadzić zdrowy tryb życia, czyli odpowiednio się odżywiać oraz regularnie się ruszać. Zła dieta i siedzący tryb życia na żadnym etapie życia, a zwłaszcza w okresie menopauzy, nie służą figurze.
Źródła:
1. Effects of hormone replacement therapy on weight, body composition, fat distribution, and food intake in early postmenopausal women: a prospective study
2. Association Between Hormone Therapy and Muscle Mass in Postmenopausal WomenA Systematic Review and Meta-analysis
3. Impact of hormone replacement therapy on the body mass and fat compositions of menopausal women: a cross-sectional study
Czytaj także:
Menopauza a tycie – objawy i przyczyny
Stres może przyspieszać menopauzę
3 najlepsze strategie na menopauzę