Dopamina pomaga schudnąć

Dlaczego tyle diet kończy się fiaskiem? Bo odmawiają nam przyjemności!

Dlaczego tyle diet kończy się fiaskiem? Bo odmawiają nam przyjemności!

Dopamina pomaga schudnąć

Schemat jest dość prosty. Czujesz się zbyt okrągła, czasem nieszczęśliwa wręcz z tego powodu, więc masz motywację aby schudnąć. Zaczynasz odmawiać sobie jedzenia i związanej z nim przyjemności, aby ograniczyć kalorie. Bilans energetyczny owszem się poprawia, ale ty chodzisz zła, zmęczona i tęskniąca za czymś dobrym. W końcu waga przestaje cię interesować i postanawiasz wrócić do radości, czasem ze zdwojonym apetytem.

Winna dopamina
Dopamina to neuroprzekaźnik w naszych mózgach, który odpowiada za stan samopoczucia, określany przez ludzkość jako szczęście, euforia. Bez różnicy na przyczynę – wygrana na loterii czy pierwszy uśmiech dziecka – to dopamina umożliwia nam faktyczne odczucie radości.
Badania wskazują, że ludzie otyli to osoby mające bardzo często niski poziom dopaminy – od zawsze czują się niespecjalnie szczęśliwi i to skłania ich do podjadania. Niestety bowiem, najszybsza i najskuteczniejsza metoda jako wpompować w swój mózg dopaminę to zjeść coś słodkiego. Co gorsze, ciało się do tych zastrzyków przyzwyczaja i z czasem potrzeba coraz większych porcji uszczęśliwiającego cukru. Prosta to droga to nadwagi.

 

Jak oszukać mózg

Dopamina pomaga schudnąć

Recepta jest więc dość oczywista – znaleźć inne sposoby na podniesienie poziomu hormonu szczęścia, aby słodycze przestały kusić. Oto co mamy do dyspozycji:

  • Sport – wysiłek fizyczny, jakikolwiek, uruchamia wydzielanie dopaminy i powoduje, że ludzie stają się pogodniejsi, mają więcej energii, pewności siebie, odporności na stres… jednym słowem szczęśliwsi. Co ważne, w przeciwieństwie do słodyczy, sport pozwala na dłużej utrzymać mózg w stanie euforii i to naprawdę najlepszy powód aby uprawiać go codziennie!
  • Seks – nie tylko jako aktywność fizyczna ale przede wszystkim orgazm. To on powoduje szybki wzrost dopaminy w mózgu – u mężczyzn natychmiastowy, u kobiet nieco opóźniony. Codzienne współżycie może również dać ci więc znaczący powód do schudnięcia.
  • Dobre jedzenie… no właśnie, niestety najczęściej to kaloryczne i niezdrowe oferuje mózgowi największą rozkosz dzięki wysokiemu poziomowi cukru oraz grzeszności. Na szczęście jednak, są pokarmy, które da się wpleść w racjonalną dietę odchudzającą, a które pomagają nam produkować więcej dopaminy. Specjalne białko zwane fenyloalaniną oraz żelazo, miedź, kwas foliowy i witaminy z grupy B to koktajl, który pomoże czuć się lepiej i szczęśliwiej. Warto więc jeść więcej: bananów, kurczaka, ciecierzycy, soczewicy, jaj, ryb, płatków owsianych, pestek dyni i nasion słonecznika.

fot. depositphotos.com

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)