Wiosna na rowerze

kobieta fot. Panthermedia
Wzorem mieszkańców Amsterdamu, Kopenhagi i Berlina, przesiądź się na rower. Będziesz mieć z tego same korzyści!
/ 08.05.2012 16:05
kobieta fot. Panthermedia

Zalety jazdy na rowerze

1. Zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia. Dzieje się tak dlatego, że umiarkowany wysiłek fizyczny zwiększa wydolność mięśnia sercowego i poprawia krążenie krwi.
2. Wzmacnia mięśnie. W trakcie jazdy pracują nie tylko mięśnie nóg, lecz także kręgosłupa, obręczy barkowej, rąk i pośladków. Nasza sylwetka staje się ładnie wymodelowana.
3. Poprawia funkcjonowanie układu oddechowego. Podczas pedałowania rośnie częstotliwość oddychania, organizm lepiej wykorzystuje tlen, a z czasem wzrasta pojemność płuc.
4. Pomaga schudnąć. W zależności od tempa jazdy, w ciągu godziny spalamy 300–600 kcal. Jeżdżąc codziennie, po miesiącu zgubimy 1,5–2,5 kg bez diety.

Na co należy zwracać uwagę kupując rower

1. Kierownica. Do poruszania się po mieście najlepsza jest w kształcie jaskółki, z rączkami skierowanymi wzdłuż osi roweru. Pozwala na jazdę w pozycji wyprostowanej, w spódnicy czy długim płaszczu.
2. Przerzutki. Mogą być w zębatkach (zewnętrzne ) lub w piaście (schowane). Te drugie są wygodniejsze, można je zmieniać w każdej chwili, bez obawy, że spadnie łańcuch. Wystarczy nam model trzybiegowy, ale większość nowych rowerów ma siedem biegów.
3. Hamulce. Za standard w rowerach miejskich uważane są hamulce v-brake, które mają dobrą skuteczność hamowania.
4. Rama. Najlżejsze rowery są z ramą aluminiową. Ale i model stalowy, bez wzmacniających poprzeczek, które zwiększają ciężar, będzie dobrym wyborem. Pamiętaj, że ramy typu damskiego ułatwiają wsiadanie.
5. Koła i opony. Po asfalcie wygodniej i lżej się jeździ na większych kołach (rozmiar 26 lub 28 cali) i cienkich oponach. Na wybojach lepiej sprawdzają się jednak grubsze opony (bardziej amortyzują).
6. Siodełko. Jego szerokość dopasuj do budowy swojej miednicy, a twardość do upodobań. Wygodniejsze jest siodełko amortyzowane sprężynami.

Poznaj przepisy ruchu

Rower to bezpieczny pojazd, ale przecież na drodze będą cię otaczać także samochody i piesi. Trzeba więc uważać. Przed wyruszeniem na trasę sprawdź, czy rower jest przygotowany do drogi. Powinien mieć:
  • z przodu jedno światło pozycyjne białe
  • z tyłu – światło odblaskowe czerwone oraz światło pozycyjne czerwone (może migać)
  • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec
  • dzwonek lub inny sygnał dźwiękowy (ale nie przeraźliwy!)

Jak jeździmy rowerem po mieście?

Rowerzysta, tak jak kierowca, musi przestrzegać określonych zasad na drodze. Powinnaś korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów (jeśli jest wyznaczony). Wolno ci również korzystać z chodnika, ale tylko wówczas gdy:
  • opiekujesz się dzieckiem do lat 10 jadącym na rowerze
  • szerokość chodnika wzdłuż jezdni, na której dozwolona jest prędkość ponad 50 km/h, ma 2 m i brakuje wydzielonej drogi oraz pasa ruchu dla rowerów
  • jest zła pogoda (np. pada śnieg)
  • jadąc chodnikiem, musisz ustępować miejsca pieszym
  • możesz przewozić dziecko do lat 7, ale tylko w specjalnym siodełku
Uwaga! Przepisy zabraniają:
  • jazdy po jezdni obok drugiego rowerzysty
  • jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy
  • czepiania się pojazdów

Redakcja poleca

REKLAMA