Nie ćwiczony kręgosłup, to kręgosłup chory
Fizjoterapeuci i specjaliści chirurgii alarmują – brak ruchu powolnie zabija. Zmniejszona aktywność fizyczna wpływa na słabsze dotlenienie organizmu, mniejsze wydzielanie substancji immunologicznych, obniżoną odporność kośćca na urazy i złamania. Jednocześnie wzrasta ryzyko nadwagi i otyłości oraz całego szeregu chorób współistniejących, m.in. zadyszki oraz bezdechu nocnego, jak również defektów natury kosmetycznej - cellulitu.
Podsumowując, brak ruchu to zwiększone zagrożenie wystąpienia chorób i spadku samooceny, czyli odbija się również na filarze ludzkiej osobowości – układzie neurologicznym.
Zacznij się ruszać, ale mądrze!
Co jakiś czas, najczęściej podyktowane społecznie sezonową modą podejmowane są kroki noworocznych, poświątecznych, bądź przedurlopowych postanowień. Jak pokierować fizycznym zrywem, by z jednorazowych morderczych treningów stał się naturalnym sposobem na zdrowe życie? Jest to możliwe przy zastosowaniu kilku sztandarowych zasad.
Rozsądny trening to trening szyty na miarę naszych możliwości. Ma sprawiać przyjemność, pobudzać organizm do spalania tkanki tłuszczowej, nie doprowadzając jednocześnie do utraty oddechu i zakwasów. Rozpoczęcie racjonalnych ćwiczeń wiąże się ze stopniowym zwiększaniem poziomu trudności i wydłużaniem czasu ich trwania. Łagodne przejście ze stacjonarnego trybu na aktywny, uchroni organizm przed tlenowym szokiem, nadmierną produkcją kwasu mlekowego oraz zniechęceniem i utratą dalszej motywacji.
Tętno maksymalne
Jednym z ważniejszych mierników prawidłowego treningu jest tętno, czyli ilość uderzeń mięśnia sercowego na minutę.
Przez tętno maksymalne rozumiemy najwyższy pułap do jakiego można się zbliżyć w przypadku zawodników wyczynowych, czyli najwyższa ilość uderzeń serca na minutę osiągana podczas maksymalnego wysiłku
Tętno maksymalne = 220 – wiek w latach
Właściwie dopasowany trening dla osoby początkującej, której celem jest poprawa kondycji oraz utrata zbędnej tkanki tłuszczowej to 50-60% tętna maksymalnego.
Osoby o średnio umiarkowanej aktywności fizycznej mogą zwiększyć efektywność treningu, ale wartość ich tętna powinna mieścić się w przedziale 60-70% tętna maksymalnego.
Najwyższe poziomy (70-80% i 80-95%) zarezerwowane są dla sportowców, dla których ruch i aktywność fizyczna to sposób na życie.
Zatem – w górę ciała i ruszajmy do dzieła, którego celem jest własne zdrowie!
Koniecznie zapoznaj się z: Bieganie - trening podstawowy
Autor: Omega Communication/ mgr inż. Anna Dymek