Voguing to wyjątkowy styl taneczny, który stał się domem dla wielu odrzuconych dzieciaków

voguing fot. Adobe Stock, pressmaster
Voguing to styl taneczny, który powstał w latach 80. w Harlemie. Stworzyła go subkultura queerowa w kontrze do niechęci i braku akceptacji ze strony społeczeństwa. Tańcząc vogue każdy mógł przedstawić siebie tak jak chciał, niezależnie od płci, koloru skóry czy warstwy społecznej, z jakiej pochodził. Dzisiaj voguing tańczą nie tylko osoby queerowe, a tak zwane bale vogue organizowane są na całym świecie.
Ewa Cwil / 22.02.2024 05:08
voguing fot. Adobe Stock, pressmaster

Voguing jest szalenie efektowny i wymaga sporej sprawności fizycznej. Można go zaliczyć do tańca nowoczesnego, choć jest bardzo specyficzny. Wyróżnia się trzy podstawowe style voguingu, które wyraźnie się od siebie różnią. Łączy je bardzo charakterystyczny sposób wyrazu i pewnej przesady w ruchach. Obecnie ten rodzaj tańca można też uprawiać w Polsce, a swoje umiejętności prezentować w kraju i za granicą.

Spis treści:

  1. Czym jest voguing?
  2. Style voguingu

Czym jest voguing?

Voguing to taniec, który powstał w latach 80. ubiegłego stulecia. Wyewoluował w USA, a dokładniej w Harlemie. Stworzyli go tancerze z subkultury Ballroom, czyli afro-amerykańska i latynoska subkultura LGBTQ+. Voguing był sposobem na radzenie sobie z homofobią, rasizmem i dyskryminacją klasową.

Taniec zyskał popularność i stał się szerzej znany, gdy pojawił się w teledysku Madonny do utworu „Vogue” w 1990 roku. Tak też zyskał swoją nazwę. Od tamtego czasu voguing ciągle ewoluuje.

Voguing zainspirowany został egipskimi hieroglifami oraz pozami, jakie przyjmowały modelki do zdjęć w modowych czasopismach. Najbardziej charakterystyczne dla tego stylu tanecznego były kanciaste, dość sztywne ruchy rąk oraz szybkie przechodzenie z jednej statycznej pozycji do drugiej. Obecny voguing jest bardziej skomplikowany i zawiera elementy akrobatyczne.

Voguing w Polsce

W Polsce zrobiło się głośno o voguingu za sprawą zorganizowanego w 2016 roku „Balu u Bożeny”, czyli wydarzeniu tanecznym i performerskim, który stworzyła studentka warszawskiej ASP, Bożena Wydrowska, na wzór „balów” w stylu vogue odbywających się poza Polską. Ona sama zainspirowała się filmem dokumentalnym o voguingu – „Paris is Burning”. Od 2019 roku ma własny Kiki House of Sarmata, który stworzyła na wzór house'ów amerykańskich, które w początkach voguingu były dla wielu odrzuconych dzieciaków substytutem prawdziwego domu i miejscem do wyrażania siebie.

Voguing co to jestfot. Voguing co to jest?/ Adobe Stock, pressmaster

Style voguingu

Obecnie wyróżnia się 3 główne style voguingu, które nadal są praktykowane. Organizowane są bale i konkursy w tych właśnie stylach.

Old way voguing

Najbardziej tradycyjny, sprzed 1990 roku. Przy grupie tancerzy wyraźnie widoczna jest symetria i liniowe ustawienie, a ich ruchy są bardzo precyzyjne i pełne gracji. Początkowo rywalizacja w tym stylu tanecznym polegała na tym, aby przeciwnika niejako „przyszpilić” do ściany lub podłogi. Osoba zwyciężająca nadal mogła się poruszać, a przegrywająca nie miała już możliwości ruchu, gdyż ciało przeciwnika kompletnie blokowało możliwość poruszania się.

New Way voguing

Ten styl powstał po 1990 roku. Wymaga bardzo dużej elastyczności ciała. Charakteryzuje się dość sztywnymi ruchami wymagającymi dużej mobilności stawów. Dużą rolę odgrywają tu ręce, z których formowane są geometryczne kształty, które następnie przemieszczają się np. wokół ciała. Styl przypomina nieco pantomimę.

Vogue Fem

Powstał ok. 1995 roku. Charakteryzuje go wykonywanie ruchów i gestów kojarzących się ze sposobem poruszania się kobiet, ale ruchy te są mocno przesadzone. Vogue Fem czerpie sporo inspiracji z tańca jazzowego, baletowego i innych nowoczesnych form tanecznych. Podstawą tego stylu jest 5 figur tanecznych, które łączy się w choreografii i płynnie przechodzi od jednej figury do drugiej:

  • catwalk – chodzenie jak modelka, ale z przesadnym akcentowaniem krzyżowania nóg, kołysania biodrami i obszernymi ruchami ramion,
  • duckwalk – to chodzenie w przysiadzie,
  • hands – używanie rąk do „opowiadania” jakiejś historii,
  • spins and dips – spins to obroty, a dips to zejście z pozycji stojącej do pozycji na podłodze z jedną nogą zgiętą, druga wyprostowana, wygiętymi plecami i głową, to najbardziej charakterystyczne dla tego stylu elementy,
  • floorwork – to poruszanie się w pozycjach na podłodze; są to elementy choreograficzne, przyciągające uwagę i łączące inne elementy tańca.

Poniżej spins and dips wykonywane przez legendarnego już tancerza stylu vogue – Dashauna Wesley:

Oto pokaz tego samego tancerza właśnie w stylu Vogue Fem:

Czytaj także:
Salsation – wytańcz sobie nową figurę
Pole dance to kawał dobrego fitnessu!
Co może ci dać taniec brzucha?

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
-20% na produkty marki
-20% na produkty marki
Rabat 20% na produkty marki Ri... więcej»
Kod rabatowy:Szalenstwo24
Zobacz
+
-20% na produkty marki
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na produkty marki Rituals przy zakupach za min. 100 zł. Kod promocyjny obowiązuje w sklepach Rituals, aplikacji oraz na naszej stronie internetowej rituals.com. Z rabatu wyłączone są inne promocje, edycje limitowane oraz kalendarze adwentowe. Szczegóły u Partnera.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:Szalenstwo24
Zobacz
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Moda ORSAY oferuje każdej kobi... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA
Zobacz
+
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Online
Stacjonarnie

Moda ORSAY oferuje każdej kobiecie możliwość poczucia się sobą niezależnie od sytuacji, nastroju czy rozmiaru ubrania. Skorzystaj z dodatkowej 20% zniżki na wszystko w sklepach stacjonarnych i na orsay.pl. Zniżka nie dotyczy bonów podarunkowych. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA
Zobacz
-40% na co 2 sztukę
-40% na co 2 sztukę
Rabat nalicza się automatyczni... więcej»
Zobacz
+
-40% na co 2 sztukę
Online

Rabat nalicza się automatycznie w koszyku. Oferta dostępna na aniakruk.pl. Promocja obowiązuje na prawie całą ofertę, z wyjątkiem produktów przecenionych, kart podarunkowych i zestawów. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
Rabat dotyczy całej kolekcji d... więcej»
Zobacz
+
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
Online

Rabat dotyczy całej kolekcji dostępnej na www.doctornap.com i łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
-20% przy zakupach za_min 200 zł
-20% przy zakupach za min 200 zł
Rabat na całą kolekcję, zarówn... więcej»
Kod rabatowy:DIVERSE2024
Zobacz
+
-20% przy zakupach za min 200 zł
Online
Stacjonarnie

Rabat na całą kolekcję, zarówno rzeczy pełnowartościowych jak i przecenionych. Warunkiem skorzystania z promocji jest minimalny paragon o wartości 200 zł oraz okazanie/wpisanie kuponu dostępnego w wersji elektronicznej (online) Szaleństwa Zakupów oraz na stronach www partnerów  Elle; Glamour; Viva.

Akcja nie łączy się z innymi akcjami/promocjami. Oferta i szczegóły dostępne w sklepach stacjonarnych i na diversesystem.com.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:DIVERSE2024
Zobacz
Wybrane marki nawet do -40%
Wybrane marki nawet do -40%
Twoje ulubione produkty w wyją... więcej»
Zobacz
+
Wybrane marki nawet do -40%
Online

Twoje ulubione produkty w wyjątkowych cenach. Rabat do -40% na wybrany asortyment dostępny na cocolita.pl. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
REKLAMA