Rower dla seniorów obu płci

Jak wygląda życie osób w wieku „trochę poważniejszym”? Wbrew pozorom seniorzy to ludzie bardzo aktywni – wielu z nich lubi wszelkiego rodzaju wyprawy, wycieczki na górskich szlakach pieszych, rowerach lub spływy kajakowe. Ludzie starsi uprawiają sporty amatorsko, niekiedy na zaskakująco wysokim poziomie.
/ 02.07.2012 10:56
Seniorzy/ fot. Fotolia fot. Fotolia

Co to jest cykloza?

Obecnie spotykam starszych ludzi na szlakach rowerowych z sakwami albo na leciutkich rowerach szosowych — według upodobania. Dla osób niemających ambicji, by być wielkimi podróżnikami, rower jest tanim sposobem na aktywność fizyczną, zwiedzanie bliższej okolicy, przyjemne spędzanie czasu.

Sam kilkanaście lat temu, zanim cykloza pochłonęła mnie całkowicie, zajmowałem się trochę bieganiem i w wielu biegach ulicznych zbierałem cięgi od sześćdziesięciolatków, starszych wtedy ode mnie o jakieś dwadzieścia lat. Zapytacie: a czym jest ta „cykloza"? W słowniku rowerzystów to chorowanie na rower. Zaczyna się wtedy, gdy rower nie jest zwykłym hobby ani „formą spędzania weekendów”, ale staje się nałogiem. „Choroba” jest łatwa do zdiagnozowania, ale bardzo trudna do wyleczenia.

Sprawdź: Rowerem na wakacje – o czym warto pamiętać?

Rower w wolnym czasie

Wiek dojrzały ma trochę zalet. Dzieci odchowane, nie absorbują już tak bardzo jak kiedyś. Mamy też niekiedy poczucie uciekających lat. Nie na wszystko już wystarczy czasu, więc spędźmy go z korzyścią dla siebie. Są tacy, którzy zaczynali od krótkich wycieczek, a dzisiaj rower – to ich sposób na życie.

Jest wiele książek o podróżach rowerowych, wiele relacji na ten temat znajdziemy w internecie, nasi rówieśnicy jeżdżą nawet dookoła świata. W każdym wieku można zacząć robić coś, co uatrakcyjni nasze życie. To nic, że wcześniej nigdy nie próbowaliśmy wycieczek rowerowych. Każda chwila jest dobra, by to zmienić, a „teraz” jest najlepsze. Wiadomo — olimpiady w kolarstwie już nie wygramy. Zrobią to za nas młodzi — dajmy im tę szansę. A my, z właściwym dla naszego wieku rozsądkiem i dystansem, ale i z pasją, róbmy to, co nas cieszy.

Uprzedź zalecenia lekarza

Wielu ludzi aktywnych dzisiaj musiało dostać kopniaka od losu i lekarz zalecił więcej ruchu — bo zawał, bo otyłość. Nie czekajmy na taką receptę. Zadbajmy o siebie wcześniej. Jako zarażony cyklozą zalecam rower.

Zobacz także: Żywienie dla aktywnych

Autorem tekstu jest Marek „Transatlantyk” Piluch. Fragment pochodzi z książki Podręcznik przygody rowerowej , Ani i Roberta Robba Maciągów (Septem, 2012). Tytuł, lid, śródtytuły oraz skróty zostały wprowadzone przez redakcję.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)