Podstawowe chwyty samoobrony – jak się obronić przed napastnikiem?

Samoobrona w dzisiejszych czasach to niezwykle praktyczna umiejętność podnosząca nie tylko nasze bezpieczeństwo, ale i pewność siebie. fot. sxc.hu
Samoobrona w dzisiejszych czasach to niezwykle praktyczna umiejętność podnosząca nie tylko nasze bezpieczeństwo, ale i pewność siebie. Umiejętność samoobrony umożliwi nam skuteczną reakcję w sytuacji zagrożenia. Z całą pewnością warto zapisać się na kurs samoobrony i poznać kilka najważniejszych chwytów. Poniżej przedstawiamy opis podstawowych chwytów samoobrony.
/ 28.05.2011 08:54
Samoobrona w dzisiejszych czasach to niezwykle praktyczna umiejętność podnosząca nie tylko nasze bezpieczeństwo, ale i pewność siebie. fot. sxc.hu

Rzut napastnikiem przez bark

W momencie gdy napastnik staje przed nami i wznosi prawą rękę do góry próbując nas uderzyć unosimy lekko zgiętą w łokciu lewą rękę i chwytamy go za nadgarstek prawej ręki. Pamiętajmy, aby kciuk był skierowany w stronę łokcia. Dostawiając swoją prawą stopę do prawej stopy przeciwnika wykonujemy półobrót, tak by napastnik znalazł się na naszych plecach. W tym samym momencie dostawiamy naszą lewą nogę do lewej nogi przeciwnika. Po obrocie nasz prawy barki powinien znajdować się pod prawą pachą napastnika. W następnym kroku mocno chwytamy przeciwnika za ubranie na wysokości jego ramienia i wykonujemy szybki skłon tułowia w przód. Tym sposobem dosłownie rzucamy przeciwnikiem o ziemię.

Polecamy: O czym pamiętać podejmując ochronę osobistą?

Uderzenie łokciem w twarz

Co zrobić w momencie, gdy przeciwnik próbuje zadać nam cios głową w brzuch lub klatkę piersiową? Możemy do obrony użyć łokcia. W tym przypadku musimy najpierw przybrać odpowiednią pozycję. Na palcach prawej nogi wykonujemy ćwierć obrotu w lewo, lewą nogę wycofujemy po łuku w tył. Jednocześnie zginamy prawą rękę w łokciu i uderzamy napastnika w twarz. Jeśli dobrze uderzymy i przymierzymy, napastnik po takim uderzeniu może doznać zamroczenia lub nawet stracić przytomność, co daje nam dużo czasu na ucieczkę i powiadomienie policji.

Powalenie przeciwnika za pomocą przysiadu z objęciem nogi.

Jeśli napastnik staje naprzeciwko na s i próbuje atakować nas serią ciosów rękoma, wykonujemy szybki unik w tył jednocześnie robiąc przysiad przy jego prawej nodze. Następnie chwytamy od zewnątrz za jego stopę wykonując jednocześnie obrót, po czym napieramy gwałtowanie plecami na kolana przeciwnika. To zachwieje jego równowagę i powinno doprowadzić do upadku. Oczywiście to daje nam czas na ucieczkę.

Zobacz również: Co zrobić w przypadku zaistnienia napadu?

Atak od tyłu - co zrobić?

Najbardziej niebezpiecznym i najczęściej stosowanym przez przeciwników jest atak od tyłu. Co zrobić, gdy przeciwnik zaatakuje od tyłu łapiąc za tułów? Przede wszystkim od razu powinniśmy wykonać energiczny skłon w przód chwytając jednocześnie w kostce tę nogę napastnika, która znajduje się na wykroku. W tym samym momencie napieramy mocno pośladkami na biodra przeciwnika, co powinno doprowadzić do jego upadku. Jeśli napastnik nadal nie puszcza, możemy doprowadzić do wykręcenia stopy przeciwnika. W tym celu lewą ręką chwytamy za zewnętrzną część jego lewej stopy, a prawą podkładamy pod nią chwytając nadgarstek swoje drugiej dłoni. Następnie mocno wykręcamy stopę napastnika do wewnątrz. Następnym razem napastnik z pewnością zastanowi się, zanim zaatakuje znów w ten sposób.

Powyższe przykłady nie służą jako instrukcje samoobrony. Powyższe porady są jedynie zobrazowaniem ewentualnych ćwiczeń, które można spotkać podczas kursu samoobrony. Odradzamy ćwiczenie powyższych elementów samoobrony na kimkolwiek, gdyż niefachowe ich stosowanie, nawet w kontrolowanych warunkach w domu może doprowadzić do kontuzji.

Redakcja poleca

REKLAMA