parkour fot. Adobe Stock

Parkour – miejski sport pełen efektownych ewolucji

Poznaj parkour. Jeśli lubisz biegać i skakać, kochasz ryzyko i miasto, jest to sport dla ciebie. Dobra zabawa i solidny trening gwarantowane!
Ewa Cwil / 05.07.2019 18:17
parkour fot. Adobe Stock

Słowo "parkour" wywodzi się od francuskiego "parcours" - trasa, droga, przebieg. Osoby praktykujące ten rodzaj aktywności fizycznej nie wspomagają się specjalistycznym sprzętem, wykorzystują natomiast siłę swoich mięśni oraz nabyte umiejętności.

Spis treści:

Co to jest parkour i z czym to się je

Parkour jest dyscypliną sportową polegającą na szybkim i płynnym pokonywaniu przeszkód w biegu. Jej twórcą jest David Belle. Parkour swoje początki ma w wojskowych treningach weryfikujących możliwości żołnierzy w trudnych warunkach terenowych. Pierwotnie celem treningu było poruszanie się w naturalnym środowisku, z czasem jednak teren zmienił się na miejski.

Co zyskasz uprawiając parkour

Choć ryzyko związane z tym sportem jest niemałe, korzyści z niego wynikających też nie brakuje! Należą do nich:

 • poprawa kondycji,
 • zwiększenie elastyczności ciała,
 • poprawa koordynacji ruchowej,
 • wzmocnienie mięśni całego ciała,
 • wzmocnienie kości,
 • umiejętność bezpiecznego upadania.

Warto wspomnieć, że aby być dobrym traserem, trzeba sobie wszystkie powyższe cechy wypracować treningami poza parkourowymi trasami.

Pierwsze kroki i treningi, czyli jak zostać traserem

Parkour to bardzo wymagający sport, do którego potrzeba wiele praktyki, determinacji i przygotowania. Bez nich bowiem nie trudno o kontuzje.

Jak każda dyscyplina sportowa, parkour wymaga treningów, a te nie należą do lekkich. W celu odpowiedniego przygotowania ciała do tej aktywności fizycznej trzeba rozwijać nie tylko siłę mięśni, ale także kondycję, gibkość, równowagę i płynność ruchów. Jednak to nie wszystko, bo równie istotna, jak sprawność fizyczna, jest znajomość technik. Zaczyna się od ćwiczenia skoków, naskoków, zeskoków, bezpiecznego lądowania, przewrotów, a z czasem przechodzi się do bardziej skomplikowanych kroków oraz ich sekwencji.

Zainteresowanych parkourem jest wielu, więc jeżeli chce się spróbować treningu w grupach, wystarczy rozejrzeć się w internecie, np. na Facebooku za miejscowymi środowiskami traserów.

Bezpieczeństwo i środki ostrożności

Najważniejszym środkiem ostrożności w praktykowaniu parkouru jest świadomość ryzyka z nim związanego. Skręcone nadgarstki, nadwyrężone mięśnie, zwichnięcia, a także złamania i wiele innych kontuzji to podstawowe zagrożenia. Żeby zmniejszyć prawdopodobieństwo ich wystąpienia należy znać i przestrzegać następujących zasad:

 • znajomość terenu, na którym się trenuje,
 • świadomość swoich możliwości i słabości,
 • ćwiczenie w towarzystwie innych osób, które w razie potrzeby będą mogły udzielić pomocy,
 • zasięganie porad u bardziej doświadczonych traserów,
 • zachowanie zdrowego rozsądku.

Słowniczek trasera

Poniżej znajdziesz najczęściej używane pojęcia, które oznaczają konkretne ewolucje, sposób ich wykonania oraz nazwy osób uprawiających ten sport.

Flow — płynne wykorzystanie w praktyce poszczególnych technik.
Roll — przewrót w przód przez ramię.
Cat Pass — skok kuczny przez przeszkodę.
Kong — skok ponad przeszkodą z lądowaniem w pozycji wykorzystywanej w Cat Pass.
Lazy Valut — przeskoczenie przeszkody poprzez podparcie się na niej jedną ręką i przerzucenie nad nią nóg bokiem.
Precision Jump — skok obunóż w konkretne miejsce, najczęściej na wysokościach.
Traser (traceur) — mężczyzna uprawiający parkour.
Traserka (traceuse) — kobieta uprawiająca parkour.

Zalety i wady parkoura

Jak każdy sport, tak i parkour nie jest idealny. Przynosi wiele korzyści, sprawia frajdę, ale i zwiększa (i to poważnie) ryzyko urazów. Zacznijmy od spraw przyjemnych.

Do zalet parkoura należą:

 • ćwiczenie kondycji i sprawności fizycznej, dzienna dawka aktywności,
 • dobra zabawa,
 • imponujące efekty treningów,
 • możliwość poznania nowych ludzi o podobnych zainteresowaniach.

Do wad, za to bardzo poważnych, zaliczyć trzeba:  ryzyko kontuzji i trwałych uszkodzeń ciała, a w ekstremalnych przypadkach zagrożenie życia.

Ciekawostki o parkourze

Parkour stał się przedmiotem zainteresowania wśród twórców gier (seria Assasin’s Creed czy Mirror’s Edge) oraz filmów (13 Dzielnica, Brick Mansions Najlepszy z Najlepszych, Yamakasi – Współcześni Samurajowie i Yamakasi 2: Synowie Wiatru), którzy rozpowszechnili ten sport na całym świecie.

Parkour bywa mylony z freerunem, który również polega na pokonywaniu przeszkód w biegu. Jednak we freerunie wykorzystuje się bardziej efektowne i skomplikowane techniki, które są zarazem bardziej(!) niebezpieczne.

Zobacz także:

Ćwiczenia siłowe i kondycyjne dla początkujących
Jak rozciągać się po bieganiu Czym są sporty ekstremalne?