ostroga piętowa ćwiczenia fot. Adobe Stock, fesenko

Ostroga piętowa: ćwiczenia, które zlikwidują ból + 5 domowych sposobów

Ćwiczenia na ostrogi piętowe mogą pomóc złagodzić ból wynikający ze stanu zapalnego, który powstaje w okolicy zmienionej części ścięgien mięśni przyczepiających się do kości piętowej. Najczęściej na ostrogi piętowe stosuje się ćwiczenia rozciągające oraz wzmacniające. Warto połączyć je z innymi domowymi sposobami na ostrogi piętowe.
Ewa Cwil / 30.01.2023 05:03
ostroga piętowa ćwiczenia fot. Adobe Stock, fesenko

Ostrogi piętowe powstają w wyniku długotrwałego stanu zapalnego ścięgien Achillesa lub rozcięgna podeszwowego, które przyczepiają się do guzowatości kości piętowej i guza piętowego. Rozróżnia się ostrogi piętowe dolne (od spodu pięty) i górne (na górnej części pięty w okolicy przyczepu ścięgna Achillesa). W obu przypadkach ćwiczenia na ostrogi piętowe mogą pomóc złagodzić dolegliwości bólowe. Częściej jednak są uzupełnieniem leczenia zachowawczego, w skład którego wchodzą domowe sposoby oraz fizykoterapia (fala uderzeniowa lub: magnetoterapia, ultradźwięki, krioterapia, jonoforeza).

Spis treści:

  1. Ćwiczenia na ostrogę piętową
  2. Czy ostroga piętowa może zniknąć
  3. Domowe sposoby na ostrogę piętową

Ćwiczenia na ostrogę piętową

Poniższy zestaw ćwiczeń na ostrogi piętowe obejmuje ćwiczenia zarówno na dolną, jak i górną ostrogę piętową. Są proste do wykonania, pomagają zmniejszyć napięcie mięśni i wzmocnić je, co może zmniejszać ból przy ostrogach piętowych, czyli jednej z najczęstszych chorób stóp.

Rozciąganie rozcięgna podeszwowego na dolną ostrogę piętową

To ćwiczenie na dolną ostrogę piętową. Usiądź na krześle, załóż kostkę nogi dotkniętej ostrogą na kolano drugiej nogi. Obejmij palcami dłoni palce stopy. Pociągaj palce w kierunku grzbietu stopy. Utrzymaj maksymalną pozycję palców przez kilka sekund i zwolnij chwyt. Zrób kilka-kilkanaście powtórzeń.

ostroga piętowa rozciąganie rozcięgna podeszwowego

fot. Rozciąganie rozcięgna podeszwowego - ćwiczenie na dolną ostrogę piętową/ Adobe Stock, kittima

Zwijanie ręcznika palcami stopy - ćwiczenie na dolną ostrogę piętową

Ćwiczenie na dolną ostrogę piętową. Połóż ręcznik na podłodze i oprzyj na nim przednią część stopy. Zginaj palce, zagarniając nimi ręcznik w kierunku pięty. Zrób 3 serie po 20 powtórzeń.

ostroga piętowa zwijanie ręcznika palcami stopy

fot. Zawijanie ręcznika palcami stopy - ćwiczenie na ostrogę piętową/ Adobe Stock, Olga Mitsova

Masaż piłeczką na dolną ostrogę piętową

Masaż piłeczką to doskonałe ćwiczenie na dolną ostrogę piętową. Bosą stopę oprzyj na twardej piłeczce wielkości piłki golfowej lub tenisowej. Regulując docisk stopy do piłki, tocz ją tak, aby piłeczka „masowała” podeszwę stopy od pięty aż po nasadę palców. Dokładnie rozmasuj w ten sposób całą podeszwę, ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej bolesnych punktów.

ostroga piętowa masaż piłeczką

fot. Masowanie stopy piłką na ostrogę piętową/ Adobe Stock, gballgiggs

Rozciąganie łydki na górną ostrogę piętową

Ćwiczenie na górną ostrogę piętową. Oprzyj przednią część stopy na stopniu, a piętą sięgaj jak najniżej, kolano wyprostowane. Utrzymaj pozycję rozciągającą przez kilka-kilkanaście sekund i wykonaj kilka powtórzeń, także z ugiętym kolanem.

ostroga piętowa rozciąganie stopy

fot. Rozciąganie łydek na górną ostrogę piętową/ Adobe Stock, santypan

Wspięcia na palce na ostrogi

Ćwiczenie na górną i dolną ostrogę piętową. Wykonuj wspięcia na palce stojąc na obu nogach. Reguluj obciążenie stopy z ostrogą, przenosząc na nią mniej lub więcej ciężaru ciała. Wykonaj 3 serie po 15 powtórzeń.

ostroga piętowa ćwiczenia wspięcia na palce

fot. Wspinanie na palce na górną i dolną ostrogę piętową/ Adobe Stock, nyul

Czy ostroga piętowa może zniknąć?

Ostroga piętowa sama nie zniknie. Ostroga piętowa to wyrośle kostne, które powstaje w wyniku przebudowy miejsca przyczepu ścięgna czy rozcięgna – następuje zwapnienie, które w obrazie rentgenowskim widoczne jest jako ostra narośl. W wyniku leczenia zmiana ta nie znika, lecz ustępuje stan zapalny, który jest główną przyczyną bólu. Zarówno ćwiczenia na ostrogę piętową, jak i zabiegi fizykoterapii nie zlikwidują już istniejącej ostrogi piętowej (nawet fala uderzeniowa, o której pacjenci mówią, że „rozbija ostrogi piętowe”). Mogą jednak dać bardzo dobre efekty terapeutyczne w profilaktyce ostrogi piętowej oraz zmniejszaniu dolegliwości wywołanych już istniejącymi zmianami.

Domowe sposoby na ostrogę piętową

Wspomagająco w ograniczaniu stanu zapalnego oraz bólu można na własną rękę zastosować:

  • zimne okłady na bolące miejsce,
  • noszenie butów na niewielkim obcasie,
  • stosowanie specjalnych wkładek odciążających bolesne miejsce,
  • leki przeciwzapalne,
  • masaż olejkami eterycznymi o działaniu przeciwzapalnym.

Czytaj także:
Fitness stóp – jak uniknąć haluksów
Stopy biegacza – podpowiadamy, jak je pielęgnować?
Spuchnięta stopa – przyczyny i leczenie