Ostrogi piętowe powstają w wyniku długotrwałego stanu zapalnego ścięgien Achillesa lub rozcięgna podeszwowego, które przyczepiają się do guzowatości kości piętowej i guza piętowego. Rozróżnia się ostrogi piętowe dolne (od spodu pięty) i górne (na górnej części pięty w okolicy przyczepu ścięgna Achillesa). W obu przypadkach ćwiczenia na ostrogi piętowe mogą pomóc złagodzić dolegliwości bólowe. Częściej jednak są uzupełnieniem leczenia zachowawczego, w skład którego wchodzą domowe sposoby oraz fizykoterapia (fala uderzeniowa lub: magnetoterapia, ultradźwięki, krioterapia, jonoforeza).
Spis treści:
Ćwiczenia na ostrogę piętową
Poniższy zestaw ćwiczeń na ostrogi piętowe obejmuje ćwiczenia zarówno na dolną, jak i górną ostrogę piętową. Są proste do wykonania, pomagają zmniejszyć napięcie mięśni i wzmocnić je, co może zmniejszać ból przy ostrogach piętowych, czyli jednej z najczęstszych chorób stóp.
Rozciąganie rozcięgna podeszwowego na dolną ostrogę piętową
To ćwiczenie na dolną ostrogę piętową. Usiądź na krześle, załóż kostkę nogi dotkniętej ostrogą na kolano drugiej nogi. Obejmij palcami dłoni palce stopy. Pociągaj palce w kierunku grzbietu stopy. Utrzymaj maksymalną pozycję palców przez kilka sekund i zwolnij chwyt. Zrób kilka-kilkanaście powtórzeń.
fot. Rozciąganie rozcięgna podeszwowego - ćwiczenie na dolną ostrogę piętową/ Adobe Stock, kittima
Zwijanie ręcznika palcami stopy - ćwiczenie na dolną ostrogę piętową
Ćwiczenie na dolną ostrogę piętową. Połóż ręcznik na podłodze i oprzyj na nim przednią część stopy. Zginaj palce, zagarniając nimi ręcznik w kierunku pięty. Zrób 3 serie po 20 powtórzeń.
fot. Zawijanie ręcznika palcami stopy - ćwiczenie na ostrogę piętową/ Adobe Stock, Olga Mitsova
Masaż piłeczką na dolną ostrogę piętową
Masaż piłeczką to doskonałe ćwiczenie na dolną ostrogę piętową. Bosą stopę oprzyj na twardej piłeczce wielkości piłki golfowej lub tenisowej. Regulując docisk stopy do piłki, tocz ją tak, aby piłeczka „masowała” podeszwę stopy od pięty aż po nasadę palców. Dokładnie rozmasuj w ten sposób całą podeszwę, ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej bolesnych punktów.
fot. Masowanie stopy piłką na ostrogę piętową/ Adobe Stock, gballgiggs
Rozciąganie łydki na górną ostrogę piętową
Ćwiczenie na górną ostrogę piętową. Oprzyj przednią część stopy na stopniu, a piętą sięgaj jak najniżej, kolano wyprostowane. Utrzymaj pozycję rozciągającą przez kilka-kilkanaście sekund i wykonaj kilka powtórzeń, także z ugiętym kolanem.
fot. Rozciąganie łydek na górną ostrogę piętową/ Adobe Stock, santypan
Wspięcia na palce na ostrogi
Ćwiczenie na górną i dolną ostrogę piętową. Wykonuj wspięcia na palce stojąc na obu nogach. Reguluj obciążenie stopy z ostrogą, przenosząc na nią mniej lub więcej ciężaru ciała. Wykonaj 3 serie po 15 powtórzeń.
fot. Wspinanie na palce na górną i dolną ostrogę piętową/ Adobe Stock, nyul
Czy ostroga piętowa może zniknąć?
Ostroga piętowa sama nie zniknie. Ostroga piętowa to wyrośle kostne, które powstaje w wyniku przebudowy miejsca przyczepu ścięgna czy rozcięgna – następuje zwapnienie, które w obrazie rentgenowskim widoczne jest jako ostra narośl. W wyniku leczenia zmiana ta nie znika, lecz ustępuje stan zapalny, który jest główną przyczyną bólu. Zarówno ćwiczenia na ostrogę piętową, jak i zabiegi fizykoterapii nie zlikwidują już istniejącej ostrogi piętowej (nawet fala uderzeniowa, o której pacjenci mówią, że „rozbija ostrogi piętowe”). Mogą jednak dać bardzo dobre efekty terapeutyczne w profilaktyce ostrogi piętowej oraz zmniejszaniu dolegliwości wywołanych już istniejącymi zmianami.
Domowe sposoby na ostrogę piętową
Wspomagająco w ograniczaniu stanu zapalnego oraz bólu można na własną rękę zastosować:
- zimne okłady na bolące miejsce,
- noszenie butów na niewielkim obcasie,
- stosowanie specjalnych wkładek odciążających bolesne miejsce,
- leki przeciwzapalne,
- masaż olejkami eterycznymi o działaniu przeciwzapalnym.
Czytaj także:
Fitness stóp – jak uniknąć haluksów
Stopy biegacza – podpowiadamy, jak je pielęgnować?
Spuchnięta stopa – przyczyny i leczenie