Nurkowanie – co warto o tym sporcie wiedzieć?

Nurkowanie/ fot. Fotolia
Wakacje to doskonały czas, aby przeżyć wyjątkową przygodę, zafundować sobie odrobinę ryzyka i poznać nowy, niezwykły świat. Jak to osiągnąć? Wystarczy zapisać się na kurs nurkowania.
/ 20.08.2012 21:26
Nurkowanie/ fot. Fotolia

Nurkowanie jest wspaniałym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Większość osób po raz pierwszy styka się z tym sportem podczas zagranicznych wyjazdów, a później chętnie zapisuje się na kurs nurkowania. Chcą poszerzać swoje umiejętności, które umożliwiają zagłębianie się w podwodny świat.

Kurs nurkowania - od czego zacząć?

Najlepiej zapisać się na podstawowy kurs nurkowania. Kursy takie odbywają się w każdym z większych miast Polski. Podstawowy kurs nosi nazwę Open Water Diver i najczęściej rozpoczyna się cyklem wykładów, które poświęcone są fizyce nurkowania. Można się nich dowiedzieć o zmianach ciśnienia w zależności od głębokości oraz o mieszankach gazów, dzięki którym można nurkować; zapoznać ze sprzętem niezbędnym do zejścia pod wodę; przypomnieć sobie wiedzę z lekcji biologii na temat budowy układu oddechowego oraz układu krążenia.

W skład kursu wchodzą również zajęcia na basenie oraz minimum cztery nurkowania na wodach otwartych, czyli w morzu lub jeziorze. Po ukończeniu kursu można dostać, honorowany na całym świecie, certyfikat PADI, który uprawnia nas do nurkowania na głębokości do 18 m z partnerem, który posiada taki sam certyfikat.

Cena kursu waha się pomiędzy 1000 a 1500 zł. Można również zapisać się na kolejne kursy, dzięki którym będzie można nurkować na coraz większych głębokościach. (Maksymalna głębokość zejścia pod wodę to 40 m, a uprawnia do tego daje certyfikat PADI Deep Driver).

Możemy również zapisać się na cykl kursów doszkalających technikę nurkowania, czyli nurkowanie we wrakach statków, nurkowanie pod lodem, w jaskiniach, a nawet podwodna fotografia.

Warto wiedzieć: Nurkowanie - czy to sport dla diabetyka?

Kto nie powinien nurkować?

Zanim rozpoczniemy swoją przygodę z nurkowaniem powinniśmy wykonać serię podstawowych badań. Chociaż nurkowanie jest bezpiecznym sportem, to mogą zdarzyć się sytuacje, w których może ono poważnie zagrozić naszemu zdrowiu. Zgodnie ustawą z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej wszyscy, którzy chcą rozpocząć kurs nurkowania powinni uzyskać zgodę lekarza. Może być to lekarz pierwszego kontaktu, który wykona nam serię podstawowych badań i zwróci uwagę na ewentualne zagrożenia dla naszego zdrowia. Powinniśmy przebadać się pod kątem neurologicznym, sprawdzić stan naszego serca robiąc badanie EKG i RTG klatki piersiowej, zbadać ciśnienie krwi oraz zrobić podstawową morfologię i badanie moczu. Jeżeli często miewamy problemy z chorobami górnych dróg oddechowych, powinniśmy wybrać się również do laryngologa.

Nurkowanie nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej, są jednak sytuacje, w których nie powinniśmy decydować się na ten sport.

Bezwzględnie zabrania się nurkować:

  • osobom, które leczą się psychiatrycznie i biorą silne leki antydepresyjne,
  • kobietom w ciąży,
  • osobom po torakotomii,
  • cukrzykom,
  • osobom, które miewaj drgawki lub utraty przytomności,
  • osobom cierpiącym na padaczkę,
  • astmatykom.

Nurkowania nie poleca się też osobom ze znaczną otyłością, poważną wadą wzroku, cierpiącym na chorobę wieńcową lub znaczne nadciśnienie tętnicze.

Polecamy: Jakie ryzyko dla układu oddechowego niesie nurkowanie?

Redakcja poleca

REKLAMA