Kodeks narciarza – 10 zasad FIS

Kodeks narciarza – 10 zasad FIS
Popularność sportów zimowych rośnie z roku na rok. Coraz lepsze warunki, ciągle rosnąca liczba świetnych ośrodków narciarskich, tańszy i lepiej dostępny sprzęt etc. Na trasach i stokach jest coraz więcej narciarzy – zarówno tych doświadczonych, jak i niedzielnych, początkujących miłośników białego szaleństwa. Niestety wielu z nich nie przestrzega zasad panujących na trasach zjazdowych. W wielu przypadkach jest to spowodowane brakiem wiedzy oraz nieznajomością tych zasad, często jest to również zwykła ignorancja i brak wyobraźni. Dlatego też, specjalnie dla osób, które zaczynają przygodę z nartami, jak i dla tych, które od dawna jeżdżą na nartach, jednak nie znają podstawowych zasad, przedstawiamy 10 zasad FIS.
/ 03.01.2011 09:31
Kodeks narciarza – 10 zasad FIS

1. Wzgląd na inne osoby – pamiętajmy, że nie jesteśmy sami na stoku. Dlatego też zachowujmy rozwagę i zachowujmy się tak, by nie stwarzać niebezpieczeństwa dla innych osób.

2. Panowanie nad szybkością i sposobem jazdy – jeśli jesteśmy początkujący, nie dajmy ponieść się emocjom i zjeżdżajmy z prędkość odpowiednią do naszych umiejętności, rodzaju i stanu trasy oraz warunków atmosferycznych.

3. Wybór kierunku jazdy – kolejna zasada przypominająca o tym, że nie jesteśmy sami na stoku. Dlatego też wybierając tor jazdy pamiętajmy, aby nie zagrozić narciarzowi jadącemu przed, lub za nami.

4. Wyprzedzanie – jeśli decydujemy się na wyprzedzenie wolniejszego narciarza lub grupy narciarzy, zróbmy to w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia na stoku oraz aby nie ograniczać swobody wyprzedzanemu.

5. Początek zjazdu i krzyżowanie się torów jazdy – w momencie, gdy chcemy rozpocząć zjazd sprawdźmy, czy nie stwarzamy zagrożenia dla siebie i innych narciarzy. Takie postępowanie obowiązuje po każdym zatrzymaniu.

Zobacz również: Aktywna zima z całą rodziną – jak zorganizować?

6. Zatrzymanie się – pamiętajmy, aby nie zatrzymywać się na trasie zjazdu, szczególnie w miejscach z ograniczoną widocznością. Jeśli upadniemy, zachowując ostrożność, starajmy się jak najszybciej opuścić tor jazdy.

7. Podejście – jeśli chcemy podejść pod stok, wykorzystajmy do tego pobocze trasy. Jeśli jednak warunki atmosferyczne są złe, a widoczność słaba, najlepiej zejść z trasy i skorzystać z wyciągu.

8. Przestrzeganie znaków – będąc na stoku powinniśmy bezwzględnie stosować się do znaków narciarskich ustawionych na trasie.

9. Wypadki – jeśli jesteśmy w pobliżu wypadku, mamy obowiązek niezwłocznie pomóc poszkodowanym.

10. Stwierdzenie tożsamości – jeśli jesteśmy uczestnikami wypadku, mamy obowiązek podać swoje dane osobowe.

Zobacz również: Trening łyżwiarski bez lodu – jak przeprowadzić?

Jeśli jesteśmy początkującymi narciarzami, korzystajmy ze stoków o niskim poziomie trudności. Jeśli jednak mamy za sobą trochę doświadczenia, uważajmy na narciarzy początkujących, którzy nieświadomie mogą stanowić zagrożenie na stoku. Pamiętajmy również, że w przypadku przestrzegania tych zasad, za wypadki na stoku odpowiada właściciel bądź organizator stoku.

Redakcja poleca

REKLAMA