Jaka deska dla początkującego snowboardzisty?

Kolekcja marki Quiksilver - zima 2010/11
Wybór odpowiedniej deski dla osoby zaczynającej zabawę ze snowboardem jest ważnym i trudnym tematem. Oto kilka wskazówek, które na pewno ułatwią ten wybór i pozwolą na zakup sprzętu, który spełni oczekiwania początkujących amatorów tego sportu.
/ 13.10.2010 08:42
Kolekcja marki Quiksilver - zima 2010/11

Rodzaje desek

Deski różnią się od siebie kształtem, budową wewnętrzną, technologią wykonania i parametrami technicznymi. Głównym i najprostszym podziałem desek snowboardowych jest podział na deski twarde i miękkie. Deski twarde są polecane dla bardziej doświadczonych snowboardzistów, trudniej się prowadzą i są przebaczone głównie do szybkiej jazdy na krawędziach i skakania. Miękkie deski łatwiej się prowadzą, łatwiej skręcają a błędy podczas doskonalenia techniki jazdy są mniej odczuwalne dla ridera. Te ostatnie możemy podzielić na cztery główne klasy: FR (Freeride) – to szybka, stabilna jazda w puchu często poza trasami.

Ten typ nie jest polecany do jazdy w snowparkach i na railach. FS (Freestyle) – to jazda w niezbyt głębokim puchu, głównie jednak skakanie, jazda po poręczach i innych przystosowanych do tego obiektach. AM (All Mountain) – to przyjemna, stabilna jazda po stoku, proste ewolucje. Deska uniwersalna łącząca FR i FS, idealna dla początkujących. BX (Boardercross) – to szybka jazda na krawędziach, skoki dla zaawansowanych. Deski dość twarde, wymagające opanowania techniki i dość dobrych umiejętności. Oczywiście spotkamy się z typami mieszanymi desek, deskami wyspecjalizowanymi do konkretnych warunków jednak na typ etapie nie warto się na nich skupiać.

Polecamy: Jak się znaleźć w świecie freeriderów?

Jaka deska?

Dla początkujących polecane są deski miękkie ponieważ wybaczają więcej błędów, nauka na nich jest łatwiejsza a przez to mniej bolesna. Oczywiście sa różne miękkości desek więc ważna tu jest waga użytkownika – im lżejszy tym bardziej miękka powinna być deska. Bardzo ważnym kryterium decydującym o wyborze deski jest wzrost adepta mający bezpośrednie przełożenie na jej długość. Długość desek podawana jest w centymetrach z tym, że producenci podają tylko końcowe cyfry, np. 158 cm jako 58.

Przyjmuje się, że dla początkujących deska ustawiona pionowo powinna sięgać do okolic brody. Oczywiście ten parametr w późniejszym okresie będzie się zmieniał w zależności od stylu jazdy i zdobywanego doświadczenia. Szerokość deski jest zależna od rozmiaru stopy a tym samym obuwia w którym będziemy jeździć. Bardzo prostym sposobem jest ułożenie deski płaskim podłożu i wpięcie się w nią w butach snowboardowych w pozycji w której zamierzamy jeździć.

Buty powinny delikatnie wystawać poza krawędzie deski. Niewłaściwy dobór szerokości spowoduje ze będziemy palcami lub piętami zahaczać o śnieg utrudniając sobie jazdę. Szerokość deski ma znaczenie przy wykonywaniu skrętów. Im węższa deska tym manewry będą łatwiejsze a to w początkowej fazie nauki jest to dość istotny element. Jak już wiemy rodzajów desek miękkich jest sporo a ich kategoryzacja zależy od stylu jazdy, który będzie nam sprawiał największą radość.

Najbezpieczniej więc wybrać deskę all mountain ponieważ jest najbardziej uniwersalną z desek, daje możliwość jazdy w różnych warunkach, różnymi stylami przez co służyć nam będzie do momentu kiedy określimy, jaki styl preferujemy. Dodatkowym ich atutem jest cena, dużo niższa od desek profilowanych pod konkretne style jazdy.

Warto również wspomnieć, że wiele modeli desek jest przystosowana do płci przyszłego snowboardzisty. Deski dla kobiet i mężczyzn różnią się nieco budową i kształtem. Istotnym, dla jednych mniej dla innych bardziej, elementem na tym etapie rozwoju naszych umiejętności jest wygląd deski. Producenci prześcigają się we wzornictwie, kolorystyce i ogólnie pojętym designie. Kobieta, mężczyzna czy dziecko, każdy znajdzie coś dla siebie.

Polecamy: Kolekcja Swatch i Anne-Flore Marxer - galeria

Ostatnim kryterium jest wybór producenta. Jest to bardzo subiektywna sprawa. Każdy producent ma swoich zwolenników i przeciwników i tu już preferencje są bardziej indywidualne.

Ostateczna decyzja

Dla nowicjuszy idealnym rozwiązaniem przed podjęciem ostatecznej decyzji jest wypróbowanie deski. Takie możliwości daje nam wypożyczalnia sprzętu snowboardowego. Dzięki temu mamy możliwość wypróbowania różnych rodzajów desek, ustawień wiązań i określenie swojego ulubionego typu jazdy. Dodatkowo sprzęt początkujących jest narażony na różnego rodzaju mniejsze lub większe otarcia i zadrapania. Zanim więc zdecydujemy się na zakup swojej własnej deski, w trosce o jej wygląd i kondycję pierwsze kroki stawiajmy na sprzęcie pożyczonym.

Gdzie kupić?

Deskę można kupić praktycznie wszędzie. W sklepach sportowych, giełdach, aukcjach czy marketach. Jednak przy zakupie pierwszej deski warto zdać się na pomoc specjalisty w dobrym sklepie sportowym. Sprzedawca pomoże, wyjaśni. Często też odwoła się do własnych doświadczeń gdyż osoby pracujące w sklepie ze snowboardem najczęściej sami uprawiają ten sport.

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA