Jak odczytywać informacje pogodowe po wyglądzie powierzchni wody?

Zarówno początkujący kitesurferzy, jak i ci bardziej zaawansowani przymierzając się do pływania na kajcie, powinni bacznie obserwować powierzchnię wody. Po wyglądzie wody można bowiem ocenić, czy dane warunki nadają się do pływania.

Pogoda

Fot. Fotolia

Pływając na kitesurfingu musimy wiedzieć, w jaki sposób interpretować ruchy powierzchni wody. Ma to bowiem duży wpływ na to, jak będzie się nam pływać. Każdy kitesurfer powinien znać trzy, najważniejsze typy powierzchni wody: płaską powierzchnię, czopy oraz fale. Czym się różnią?

Płaska powierzchnia wody

Płaska woda to najlepsze warunki do pływania na kitesurfingu. Płaska powierzchnia wody świetnie nadaje się zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych sportowców. Można na niej także zacząć uprawiać freestyle. Płaska powierzchnia wody pozwala w prosty sposób kontrolować deskę, co jest to istotne zwłaszcza dla początkujących kitesurfingowców.

Zobacz także: Ile kosztuje uprawianie kitesurfingu w Polsce i za granicą?

„Choppy water”

„Choppy water” to nic innego jak woda wzburzona. Jest to pofalowana, nierówna woda na powierzchni, której pojawiają się nieregularne fale. Ruch takiej wody odbywa się w różnych kierunkach, a samo pływanie na niej jest dość trudne.

Fale

Fale są bardzo istotne dla kitesurferów. Najważniejszym rodzajem fal są te, znajdujące się tuż przy brzegu. Fale powstają od różnych czynników: najczęściej od pływów morskich, wiatru a także od różnic ciśnienia barycznego na osłoniętych obszarach. Obserwując fale, warto zwrócić uwagę na tzw. „białą wodę” – pienistą wodę znajdującą się tuż przy brzegu, może być ona dość niebezpieczna, ponieważ ma dość dużą siłę.

Fale mają duży wpływ na możliwość uprawiania kitesurfingu. Obserwując wodę przed rozpoczęciem pływania powinniśmy zwrócić uwagę na wysokość, długość i kształt fali.

Wysokość fali – mierzy się od podstawy fali, do jej najwyższego punktu. Im fale są wyższe, tym trudniej się na nich utrzymać.

Długość fali – mierzy się ją od miejsca załamania fali, do brzegu. Im fala jest dłuższa (od brzegu w głąb akwenu) tym trudniej pokonać jest przybój.

Kształt fali – wyróżniamy kilka kształtów fal np. „tube” – okrągłe, zamykające się fale, które tworzą tunele wodne oraz fale „opadające” – możemy je poznać po tym, że biała woda spływa po ciemnej. Fale „opadające” są słabsze niż „tube”, po falach opadających pływa się dość łatwo. Na falach „tube” – ciężej jest się utrzymać.

Obserwując fale na powierzchni wody warto także zwrócić uwagę na ich częstotliwość – czas pojawiania się kolejnych załamań fal. Im czas ten jest krótszy i pojawia się więcej białej wody – tym pływanie będzie trudniejsze.

Redakcja poleca

REKLAMA