Jakie więc cechy powinniśmy wziąć pod uwagę, byśmy byli w pełni zadowoleni z zajęć? Oto najważniejsze z nich:
Poczucie rytmu
Jest to jedna z ważniejszych (jeżeli nie najważniejsza) cecha dobrego instruktora. Jeżeli sprawia wrażenie jakby „muzyka mu przeszkadzała”, często gubi rytm i nie potrafi się w nim szybko odnaleźć to znak, że trzeba zmienić naszego nauczyciela. Skoro instruktor bezustannie się myli, to my tym bardziej nie będziemy w stanie skupić się na ćwiczeniach, a tym samym jedyne co wyniesiemy z zajęć to podirytowanie. Pamiętajmy, że ćwiczenia mają sprawiać nam przede wszystkim ogromną radość.
Technika
Instruktor jest osobą, która w pewnym sensie jest autorytetem dla uczestników zajęć. Dlatego też, musi wykazywać się nienaganną postawą, sam musi zwracać uwagę czy ćwiczący zachowują prawidłową posturę. Tłumaczy również technikę prawidłowego wykonania ćwiczeń, a jeżeli zajdzie taka potrzeba redukuje błędy występujące u niektórych osób. Oprócz tego „ma na oku” ćwiczących, którzy przyszli po raz pierwszy na zajęcia. Dodatkowo potrafi dostosować ćwiczenia i choreografię do poziomu grupy. Dobry instruktor to instruktor profesjonalista, dlatego też ZAWSZE musi być przygotowany do zajęć.
Sposób nauczania
Umiejętności dydaktyczne są bardzo ważne w prowadzeniu lekcji, ponieważ od tego zależy czy grupa będzie w stanie pojąć kroki i ćwiczenia, czy też nie. Oprócz komend słownych, które są wydawane przez instruktora odpowiednio wcześnie, ważną rzeczą jest aby posługiwał się on gestami. Jeżeli osoba ćwicząca nie usłyszy danej komendy, będzie w stanie przynajmniej ją zobaczyć.
Stosunki z klientem
Czyli „służenie swoją osobą”. Jest to odpowiadanie na wszelkie nurtujące nas pytania z zakresu fitness’u, zdrowego odżywiania lub udzielanie pomocy w doborze odpowiednich dla nas zajęć. Dlatego jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, to śmiało porozmawiajmy o nich z instruktorem, np. po zajęciach.
Osobowość
Dobry instruktor potrafi podczas zajęć nawiązać kontakt z grupą, zaraża nas swoim entuzjazmem, jest otwarty i uprzejmy. Jeżeli krzyczy to nie dlatego, że jest wściekły i chce się na nas wyżyć, ale dlatego żeby zmobilizować nas do większego wysiłku.
Jeżeli instruktor spełnia powyższe kryteria to znaczy, że w 100% możemy mu zaufać.
Uwaga! Pamiętajmy o dodatkowych dwóch zasadach:
- Nasz nauczyciel jest również człowiekiem i ma prawo do pomyłek i gorszych dni. Dlatego nie obruszajmy się, jeżeli zdarzy mu się poprowadzić zajęcia troszkę gorsze niż zazwyczaj.
-
Jeżeli koleżance spodobał się prowadzący to nie znaczy, że nam też musi się spodobać. Dlatego też kierujmy się przede wszystkim własnym gustem i celem jaki chcemy osiągnąć na zajęciach.
Karolina Urbaniak