Buty bokserskie – dobór, cechy charakterystyczne, dobre marki

buty bokserskie fot. Adobe Stock
Pierwsze kroki w boksie można stawić w zwykłych butach sportowych. Jednak po pewnym czasie zaczną być potrzebne prawdziwe buty bokserskie.
Ewa Cwil / 25.10.2019 17:02
buty bokserskie fot. Adobe Stock

Boks jest jednym z najstarszych sportów. Obecnie można go uprawiać amatorsko w wielu klubach. Zajmują się nim zarówno kobiety jak i mężczyźni. Bardziej zaawansowani trenujący, poza własnymi rękawicami, będą potrzebować także dobrych butów bokserskich. Podpowiadamy jak je wybrać.

Buty bokserskie na skróty:

Cechy charakterystyczne butów bokserskich

Każdy, kto nie trzymał ich w ręce, będzie zdziwiony. Są wysokie, sznurowane i na płaskiej cienkiej podeszwie. Dla nieprzyzwyczajonych stóp będzie to nowość.

Taki, a nie inny wygląd i budowa tego typu butów spowodowana jest tym, że w boksie jedną z kluczowych spraw jest odpowiednie poruszanie po ringu. Dobrze dopasowane, ściśle przylegające do nogi buty na cienkiej podeszwie nie krępują ruchów i gwarantują dobre czucie podłoża. Umożliwiają też wykonywanie szybkich zwrotów, uników i wypadów.

Jak wybrać najlepsze buty bokserskie

Najważniejsza rzecz: nie warto kupować używanego obuwia. Dopasowało się już do stóp poprzedniego właściciela i może nie być komfortowe dla innego użytkownika. Warto zwrócić uwagę na kilka elementów, które decydują o komforcie i bezpieczeństwie ćwiczącego boks:

Rozmiar obuwia

Dobranie idealnego rozmiaru jest sprawą najważniejszą – buty nie mogą być ani za duże, ani za ciasne. Najlepiej jest wybrać buty dobrze dopasowane, pamiętając, że po kilku treningach obuwie ułoży się i nieco rozejdzie.

Materiały, z jakich wykonane są buty

Do wyboru jest obuwie wykonane z naturalnej skóry lub tworzyw syntetycznych. Ze względu na to, że buty skórzane gorzej odprowadzają pot niż buty wykonane z nowoczesnych materiałów, wiele osób decyduje się na te drugie.

Materiały, z jakich zrobiona jest cholewka, decydują także o wadze butów. Im lżejsze będą, tym większy komfort podczas treningu i walki. Na rynku można znaleźć buty bokserskie ważące mniej niż rękawice – ok. 270 g.

Wkładki antybakteryjne

Niektóre dobre modele wyposażone są w antybakteryjne wkładki. To ważna sprawa, bo nawet oddychające obuwie nie sprawi, że stopy i wnętrze butów będą całkiem suche. To może sprzyjać namnażaniu się bakterii wewnątrz butów i powodować brzydki zapach. Antybakteryjne wkładki temu zapobiegną.

Marki i ceny butów bokserskich

Do najbardziej popularnych marek zalicza się: Nike, adidas, Everlast, Evolution, Lonsdale, Dunlop.
Buty mniej znanych marek można kupić za ok. 150 zł. Te markowe zwykle zaczynają się od 250, a najlepsze modele potrafią kosztować nawet 700 zł.

Zobacz także:
Poznaj popularne sztuki walki
Walka na drewniane miecze, czyli kendo

Redakcja poleca

REKLAMA