Bierz pod uwagę pływy morskie na spocie

www.flyozone.com
Pływy morskie to przypływy i odpływy. Są to cykliczne zmiany poziomu wody w oceanie. Powstają na skutek sił grawitacyjnych Księżyca i Słońca oraz w mniejszym stopniu siły Coriolisa.
/ 26.09.2016 15:56
www.flyozone.com

Za względu na częstość występowania wyróżniamy dwa rodzaje pływów:

dobowe – to takie, kiedy w ciągu doby występuje jeden odpływ i jeden przypływ,

półdobowe – w ciągu jednej doby występują dwa odpływy i dwa przypływy.

Ten drugi typ charakteryzuje większość spotów. Średni cykl pływowy w tym przypadku wynosi 6 h 12 min, ale nie jest to wartość stała i wynika z tego, że nie ma określonych pór dnia, gdy występują. Zatem w spotach, o dużym znaczeniu pływowym korzystaj ze specjalnych kalendarzy lub prognoz, które są niezwykle precyzyjne.
Różnice w poziomie wody w danym spocie są różne w zależności od akwenu. Największe pływy występują w cieśninach i zatokach mórz otwartych. Najznamienitszym pod tym względem miejscem jest Zatoka Fundy w Kanadzie, gdzie odnotowano 19,6-metrowe pływy, a średnia wynosi 11,4 m. Natomiast na morzach zamkniętych pływy są niemalże niezauważalne, np. El Gouna w Egipcie około 0,5 m, w Świnoujściu około 2 cm!

Faza pływu często decyduje o możliwości pływania w danym spocie. Są takie spoty, gdzie nie pływa się przy odpływie, np. Red Sea Zone w El Gounie w Egipcie, ponieważ jest zbyt płytko i blisko powierzchni wody pojawia się rafa koralowa oraz kamienie. Ale bywają takie spoty, gdzie przy przypływie warunki są utrudnione, natomiast podczas odpływu idealne. Przykładem takiego miejsca jest Ria w Aveiro w Portugalii. Przy odpływie pojawia się spora plaża, która jest dobrym kajtowiskiem, a podczas przypływu nie ma możliwości zaparkowania lub roztaklowania kite'a.

W spotach, w których różnica poziomów jest znaczna, należy orientować się, kiedy występują, gdyż brak tej wiedzy może powodować różne groźne dla życia sytuacje, chociażby niemożliwość powrotu do brzegu. Pływy mają także duże znaczenie w kształtowaniu się fali oraz przybrzeżnych modyfikacjach prądów morskich.

Redakcja poleca

REKLAMA