POLECAMY

Album „100 wyjątkowych miejsc. Zobacz, zanim znikną” - recenzja

Album „100 wyjątkowych miejsc. Zobacz, zanim znikną” to książka z misją. Przybliża czytelnikom miejsca zagrożone zniknięciem oraz objaśnia zmiany klimatyczne, które wpływają na destrukcję tych pięknych zakątków świata. Przeczytaj tę książkę i sprawdź, co możesz zrobić dla matki Ziemi.
Album „100 wyjątkowych miejsc. Zobacz, zanim znikną” - recenzja fot. Zielona Sowa

Książka „100 wyjątkowych miejsc. Zobacz, zanim znikną” zabierze cię w podróż dookoła świata. Zobaczysz 100 pięknych, ale zagrożonych zniknięciem miejsc w obiektywach cenionych fotografików. Miejsca te zostały zapisane w raporcie Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu przy ONZ – za kilka lub kilkadziesiąt lat możesz ich nie zobaczyć! Lekturę książki ułatwia praktyczna mapa świata z ponumerowanymi miejscami, które kolejno opisywane są w albumie.

Książka nie zachęca tylko do biernego oglądania i podziwiania cudów natury, ale do przedsięwzięcia kroków, aby te miejsca ocalić przed zagładą. Na kartach albumu na temat zmian klimatycznych i ich konsekwencji wypowiadają się eksperci oraz znane osoby: aktorka Connie Nielsen, lider zespołu Eurythmics Dave Stewart, Tomasz Zubilewicz, Jarosław Kret oraz  Marek Kamiński.

Wśród miejsc znajdziecie między innymi: wyspę Kauai, Sri Lankę, stan Gudźarat w Indiach, Park Narodowy Namib-Naukluft, Deltę Nilu, Biegun północny, Deltę Missisipi, Góry Ałtaj w Rosji, Park Narodowy Kakadu, Syberię, Pustynię Kalahari , Wielką Rafę Koralową, Górę Makmal w Libanie i wiele innych fascynujących zakątków świata.  

Na liście tych 100 najbardziej zagrożonych zmianami klimatycznymi miejsc na świecie nie ma Polski. Nie oznacza to jednak, że możemy spać spokojnie. Mamy w naszym kraju miejsca, które już dziś wymagają specjalnego traktowania jak Tatry, Żuławy Wiślane, Półwysep Helski czy Gdańsk.

Opinie polskich ekspertów

Ten album musi być dla nas inspiracją do konkretnych działań – i nie wmawiaj sobie, że nie masz na to czasu. Za chwilę się przekonasz, co może nam umknąć i już nie wrócić. I pamiętaj: w życiu są rzeczy ważne i ważniejsze. Tomasz Zubilewicz

Opierając się na powierzchownej wiedzy, sceptycy często podważają (stosując logikę na „chłopski rozum”) rzetelne opinie będące efektem badań setek poważnych naukowców. […] Słowa często ulatują. Obrazy zapamiętuje się na bardzo długo. Niech więc obrazy przemówią! Jarosław Kret

Jak każda podróż zaczyna się od małego kroku, tak wszystkie wielkie zmiany zaczynają się od drobiazgów, o których zawsze powinniśmy pamiętać. W przypadku walki ze zmianami klimatycznymi chodzi przede wszystkim o poszanowanie energii. Marek Kamiński

Książka z misją – pomoc dla WWF Polska

Partnerem polskiej edycji projektu „100 wyjątkowych miejsc. Zobacz, zanim znikną” jest WWF Polska – międzynarodowa organizacja ekologiczna, której misją jest przeciwdziałanie degradacji środowiska naturalnego i kształtowanie przyszłości, w której ludzie będą żyli w harmonii z przyrodą. 1% ceny każdego sprzedanego albumu zostanie przekazane na rzecz WWF Polska.

To obowiązkowa lektura dla ekomiłośników oraz doskonały pomysł na wartościowy prezent.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)