Przyczyn zimowych poślizgnięć jest wiele - i nie chodzi tu jedynie o lód. Czasami wina leży po naszej stronie. Niewłaściwie dobrane buty czy obranie nieuprzątniętej trasy do joggingu to przecież sprawy, na które mamy wpływ! Także nieumiejętność właściwego upadania, - jakkolwiek to brzmi - może przyczynić się do poważnego urazu. Zobacz co robić, jeśli dojdzie do takiego zdarzenia!
Pierwsza pomoc po upadku w czasie biegania
W pierwszej kolejności zminimalizuj obrzęk poprzez przyłożenie kostek lodu. Pamiętaj, by nie przykładać ich bezpośrednio do ciała - rób to przez ściereczkę. Drugim krokiem jest nie nadwyrężanie urażonej kończyny i jej wyższe układanie (dzięki temu obrzęk nie będzie się powiększać. Jeśli w ciągu doby ból nie zmniejszy się, koniecznie umów się na wizytę do lekarza.Jakie kontuzje najczęściej dotykają biegaczy po upadku?
- Urazy nadgarstka
Często przeszkodą w zdiagnozowaniu złamania jest to, że jest ono niewidoczne na zdjęciu RTG w pierwszych dniach po urazie. Dotyczy to przede wszystkim złamania kości łódeczkowatej. Ortopedzi nazywają tę kontuzję „cichym złamaniem”. Aż w 40% konsultacji lekarskich uraz nie zostaje rozpoznany w porę.
- Skręcenie kolana
- Złamania
Dowiedz się więcej o pierwszej pomocy:
Jak udzielić pierwszej pomocy dziecku?
6 zasad pierwszej pomocy przy omdleniu
Pierwsza pomoc przy zawale
6 zasad pierwszej pomocy przy omdleniu
Pierwsza pomoc przy zawale