Jesienno-zimowy jogging - 5 najważniejszych zasad fot. Fotolia

Jesienno-zimowy jogging - 5 najważniejszych zasad

Dowiedz się, o czym musisz pamiętać biegając o tej porze roku!
Agata Bernaciak / 17.11.2014 05:27
Jesienno-zimowy jogging - 5 najważniejszych zasad fot. Fotolia

Najlepsza pogoda na jogging jest już niestety za nami. Ci, którzy zwlekali z rozpoczęciem biegania, powinni przeczekać do wiosny lub wybrać się na siłownię. Wytrwali i zahartowani, którzy ćwiczą już jakiś czas, nie muszą jednak bać się sezonu jesień – zima. Muszą natomiast przestrzegać 5 ważnych zasad!

1. Ubierz się na cebulkę

W chłodniejsze dni ubierajmy się warstwami, począwszy od sportowej koszulki odprowadzającej pot, przez lekki polar, po kurtkę. Obowiązkowo czapka i rękawiczki. Warto przerzucić się z krótkich skarpetek na dłuższe i grubsze. Pamiętajmy, by nie przesadzać z grubością poszczególnych warstw. Rozgrzewka pozwala nam odczuwać od 5 do nawet 10 stopni więcej, niż jest na zewnątrz.

2. Zainwestuj w dobrą kurtkę

Okrycie wierzchnie chroni nas przed wiatrem i deszczem, odprowadza wilgoć i zabezpiecza przed przegrzaniem lub przewianiem. Wybierzmy taką kurtkę, która oprócz dobrej jakości materiału będzie posiadać kaptur i kieszenie zapinane na zamek - na pewno się przydadzą!

3. Zwolnij tempo

Im niższa temperatura, tym niższe tempo biegu powinniśmy utrzymywać. Dlaczego? By nie pocić się tak intensywnie. Pamiętajmy, że wdychamy lodowate powietrze, które w zetknięciu z rozgrzanym ciałem łatwo jest przeziębić.

4. Rozgrzewaj się powoli

Gdy temperatura nie rozpieszcza, trudniej rozgrzać i rozruszać mięśnie. By ich nie nadwyrężać, nie startujmy zbyt szybko. Rozpocznijmy od ćwiczeń rozciągających, stopniowo zwiększając ich intensywność. Jesienno-zimowa rozgrzewka powinna trwać kilka minut dłużej, niż ta letnia.

5. Zabierz płyny

Bez względu na porę roku, musisz pamiętać o zabraniu picia. Zimne powietrze jeszcze bardziej wysusza, przez co możemy potrzebować jeszcze więcej płynów.

Dowiedz się więcej o jesienno-zimowych sportach:

Przegląd najlepszych butów do nordic walking
Kiedy rozpocząć naukę jazdy na nartach?
Ile kalorii spalisz uprawiając sporty zimowe?

na podstawie informacji prasowej Agito.pl