Bieg jest jednym ze sposobów poruszania się, danych człowiekowi przez naturę. Dlatego każdy z nas może uprawiać jogging, należy jednak stopniowo przystosowywać ciało do nowych okoliczności, a przede wszystkim w odpowiedni sposób przygotować się do dobrej zabawy z bieganiem.
Zacznij od ubrania
Elementem stroju, na którym powinna się skupić największa uwaga, jest obuwie. Stopy, jakże ważne w naszym życiu, muszą być zabezpieczone przed wszelkimi niedogodnościami. Najlepiej kupić buty przeznaczone specjalnie do biegania – są dostępne w sklepach z odzieżą sportową lub na aukcjach internetowych. Jeżeli cierpimy na jakieś zniekształcenia stóp (np. płaskostopie) – nie zapominajmy o tym. Specjalne wkładki profilujące nasz but sprawią, że nie odczujemy przykrych efektów po przebieżce.
Czytaj też: Strój do biegania.
Inne części garderoby powinny przylegać do ciała, jednak nie krępować ruchów. Z pewnością każdy ma w szafie jakieś bawełniane dresy, koszulkę. Górną część ubioru powinniśmy szczególnie dopasować do pory roku – w zimie nie wolno zapomnieć o czapce lub kapturze przylegającym do głowy – zabezpieczy nas to przed przeziębieniem.
Najpierw planuj, potem działaj
- Kiedy już skompletujesz strój, zadbaj o swoje samopoczucie. Nie powinno się rozpoczynać biegania ze złym nastawieniem.
- Myśl o efektach, a nie o ciężkiej pracy, którą będzie trzeba włożyć, żeby efekty te osiągnąć. Rozpoczęcie biegania łączy się często ze zniechęceniem, ponieważ większość z nas stawia przed sobą zbyt duże cele.
Uprawianie tego sportu powinno się zacząć od określenia limitów czasowych, a nie obrania konkretnej trasy. Najwięcej przyjemności wyniesiemy z ruchu, jeżeli zastosujemy na początku system naprzemienny „bieg – marsz – bieg – marsz”; zaczynamy od krótkich odcinków biegu i dłuższych marszu (np. 2 minuty bieg, 4 minuty marsz, 5 powtórzeń). Następnie stopniowo wydłużamy bieg, a ograniczamy marsz, aż do ciągłego biegu przez np. pół godziny.
- System powinnyśmy dopasować do naszego wieku i kondycji, żeby było łatwiej, możemy rozpisać go na parę tygodni.
- Ważne jest, żeby nie zaczynać zbyt wcześnie ciągłego biegu – optymalny czas, po którym powinniśmy przystosować swój organizm do dłuższych odcinków, to 10-12 tygodni.
Biegaj z głową
Po odpowiednim przygotowaniu możemy zacząć właściwą zabawę. Przed każdym biegiem konieczna jest rozgrzewka – w żadnym wypadku nie można o niej zapomnieć.
Może być nią nawet marsz do miejsca, skąd zaczynamy jogging.
Ponadto warto przypomnieć sobie proste ćwiczenia rozgrzewające kolana, kostki, nadgarstki, można zrobić parę przysiadów. Jeżeli będziemy skrupulatni, uchroni nas to od nieprzyjemnych kontuzji.
Najwygodniej jest biegać po ubitej ziemi – świetnie sprawdzają się parki lub las. Unikajmy betonowego podłoża, które jest dodatkowym obciążeniem dla naszych stawów. Jeżeli nie mamy wyjścia, biegajmy raczej po powierzchniach asfaltowych.
Przede wszystkim zabawa
Nie można do biegania podchodzić jak do przykrego obowiązku. Jeżeli będziemy z tego sportu czerpać radość, stanie się on naszym sposobem na życie na wiele lat. Będzie to miało ogromnie korzystne skutki dla naszego zdrowia, ale także samopoczucia. Ciekawym rozwiązaniem, umilającym bieg, jest użycie odtwarzacza mp3 – ulubione utwory muzyczne mogą zastąpić niewygodny stoper, dodać energii i... uśmiechu.
Polecamy: Kalkulator BMI