7 sposobów na chrapanie. Jak szybko pozbyć się problemu?

sposoby na chrapanie fot. Adobe Stock, Prostock-studio
Szybkie sposoby na chrapanie to m.in. spraye do nosa, opaski na klatkę piersiową lub głowę, aparat do ust na chrapanie, wszycie piłeczki do tenisa w piżamę, a u niektórych osób leki przeciwalergiczne. Czasami wyleczenie chrapania wymaga czasu, np. gdy należy schudnąć albo zmienić swoje nawyki.
Agnieszka Czechowska / 08.02.2023 17:00
sposoby na chrapanie fot. Adobe Stock, Prostock-studio

Spis treści: 

  1. Czym jest chrapanie?
  2. Sposoby na chrapanie
  3. Kiedy chrapanie jest groźne?

Czym jest chrapanie?

Chrapanie to odgłos towarzyszący oddychaniu, który pojawia się, gdy powietrze przepływa przez rozluźnione tkanki w gardle, co powoduje ich wibracje. Większość z nas chrapie czasami, jednak u niektórych problem jest chroniczny. 

Jeśli chrapanie zdarza się sporadycznie, nie ma powodów do obaw. Jeśli często, warto sprawdzić, czy trzeba je leczyć. Niezależnie od nasilenia objawów, chrapanie jest problemem również dla osób z otoczenia. Na szczęście można je zminimalizować. 

Sposoby na chrapanie - domowe sposoby i nawyki 

Sposoby na chrapanie to m.in. leki, plastry i opaski na chrapanie, z zatem produkty dostępne w aptekach, ale też warto przyjrzeć się swoim nawykom. To, jak śpimy, czy palimy papierosy, czy mamy nadwagę albo jakie leki przyjmujemy, może mieć wpływ na chrapanie. 

Ogranicz używki

Alkohol nadmiernie rozluźnia mięśnie, co sprawia, że gardło i język wiotczeją, w rezultacie pojawia się chrapanie. Chrapaniu sprzyja też palenie papierosów. Dym podrażnia śluzówkę nosa, może powodować stany zapalne dróg oddechowych i zaleganie wydzieliny, która utrudnia spokojne oddychanie w trakcie snu.

Pozbądź się nadmiaru kilogramów

Tkanka tłuszczowa odkłada się także w obrębie szyi, naciska na gardło i blokuje drogi oddechowe. Utrata wagi może dosłownie odblokować gardło i poprawić oddychanie.

Unikaj leków rozluźniających mięśnie

Chodzi głównie o leki nasenne i uspokajające, np. benzodiazepiny. Aby wyleczyć chrapanie, należy ograniczyć przyjmowanie leków oddziałujących na ośrodkowy układ nerwowy. 

Śpij na boku

Leżenie na wznak sprzyja chrapaniu. Jeśli w nocy zawsze przekręcasz się na plecy, wszyj w piżamę między łopatkami piłeczkę do tenisa. Ten szybki sposób sprawi, że będziesz automatycznie przekręcał się na bok w trakcie spania. 

Można też wypróbować poduszkę anatomiczną, która dopasowuje się do kształtu ciała, powoduje właściwe ułożenie głowy i kręgosłupa podczas snu. Niektórym pomaga uniesienie głowy podczas spania na około 10-15 cm.

Wypróbuj leki na chrapanie 

Na chrapanie w aptekach dostępne są spraye udrożniające drogi oddechowe, które nawilżają i zmiękczają śluzówkę nosa, napinają tkanki gardła i ułatwiają przepływ powietrza. 

W aptece można również dostać ułatwiające oddychanie plasterki na nos, zalecane w przypadku zatkanego nosa z powodu przeziębienia lub alergii.

Aby zlikwidować chrapanie, można sięgnąć również po wsparcie w postaci opasek. Opaska nakładana na klatkę piersiową wysyła słabe impulsy elektryczne w trakcie spania na plecach i wymusza zmianę pozycji. Dostępne są również opaski na głowę, które służą do przytrzymywania podbródka. Sprawdzą się więc wtedy, gdy problem chrapania pojawia się w trakcie otwierania ust. Dostępne są też listki doustne, które po rozpuszczeniu się na podniebieniu działają napinająco na tkanki i nawilżają.

Leczenie niedrożności nosa

Alergia i astma, krzywa przegroda lub ostry nieżyt nosa mogą bardzo utrudniać oddychanie w nocy. W takich przypadkach należy leczyć problem.

Przyjmowanie leków na alergię, np. leków przeciwhistaminowych, glikokortykosteroidów lub leków rozszerzających oskrzela może być szybkim sposobem na wyleczenie chrapania. O doborze leków zdecyduje lekarz w zależności od objawów. W trakcie kataru pomocne mogą być leki obkurczające śluzówkę nosa (oksymetazolina, ksylometazolina). Tych leków nie można jednak stosować dłużej niż 5 dni. Krzywa przegroda nosa może wymagać zabiegu chirurgicznego

Aparat do leczenia chrapania

Chrapanie można zlikwidować dzięki aparatom, które wkłada się na noc do ust. Ich działanie opiera się na przesuwaniu żuchwy, dzięki czemu język nie zapada się i nie powoduje zatkania dróg oddechowych.

Kiedy chrapanie może być groźne?

Chrapanie może być objawem poważnego schorzenia zwanego obturacyjnym bezdechem sennym. Predysponują do niego:

  • otyłość,
  • siedzący tryb życia,
  • alkohol i inne używki,
  • dziedziczność.

Chrapanie wskazujące na bezdech senny może być na tyle uciążliwe, że dochodzi do częstego wybudzania się w nocy, uczucia dławienia się, zmęczenia w ciągu dnia pomimo przespania nocy, bólu głowy, trudności w koncentracji, rozdrażnienia, a nawet zachowań agresywnych.

Aby sprawdzić, czy chrapanie trzeba leczyć, konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki, najlepiej w pracowni badania snu (jest ich kilka w Polsce). Badania obejmują: zapis EEG, ocenę ruchu gałek ocznych, monitorowanie oddychania, rejestrację przepływu powietrza do płuc i z płuc, ruchy oddechowe klatki piersiowej i brzucha, kontrolę wysycenia krwi tętniczej tlenem, EKG.

Bezdech bywa przyczyną wypadków przy pracy i kolizji na drodze. Poza tym rozregulowuje działanie całego organizmu (a szczególnie układu krwionośnego), bo powoduje niedotlenienie. To sprzyja rozwojowi nadciśnienia, arytmii serca, a w skrajnych przypadkach nawet zawałom lub udarom.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 23.07.2014.

Czytaj także:
Co stosować na drapanie i suchość w gardle? Możliwe przyczyny i leczenie
Dlaczego przeziębienie nasila się wieczorem? Sposoby na poprawę samopoczucia
Bezsenność - skąd się bierze, jak zapobiegać problemom ze snem

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA