Trudny temat - rekonstrukcja piersi

Mastektomia to duży cios dla większości kobiet. Na szczęście chirurdzy plastyczni coraz lepiej radzą sobie z rekonstrukcję piersi

Kobieta badająca piersi
fot. Fotolia

Utrata piersi to ogromny cios dla każdej kobiety, odczuwany często boleśniej niż sama choroba. Niestety mastektomia to wciąż najbardziej efektywna forma walki z rakiem piersi. Nadzieję na powrót do normalnego życia, po przezwyciężeniu choroby, która rocznie dotyka ok. 15 000 Polek, daje nieustanny rozwój chirurgii plastycznej. Innowacyjna metoda rekonstrukcji piersi własnym tłuszczem pozwala odzyskać kobietom po mastektomii naturalne piersi.

Jak duże jest zagrożenie?

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce. Zazwyczaj jego ofiarą padają kobiety powyżej 45 roku życia, tj. po okresie menopauzy. W leczeniu tego typu nowotworu, w zależności od stopnia zaawansowania choroby, stosuje się chemioterapię i radioterapię. Mastektomia okazuje się konieczna w przypadku około 20% pacjentek.

Życie po mastektomii

Dla kobiety operacja odjęcia piersi jest często gorsza niż sama diagnoza. Piersi w większości społeczeństw uznawane są za najważniejszy atrybut kobiecości. Ich brak dla kobiety oznacza pewnego rodzaju wykluczenie ze społeczeństwa opartego na stereotypowych kategoriach. Poczucie inności towarzyszy im na każdym kroku. Izolacja, zanik życia towarzyskiego, rozpad związku czy małżeństwa to częste następstwa zabiegu odjęcia piersi. Następstwem mastektomii jest również wysokie ryzyko wystąpienia depresji. Odjęcie piersi to zabieg, który powoduje zarówno cierpienie psychiczne jak i fizyczne, takie jak obrzęk kończyn górnych, skrzywienie kręgosłupa, uczucie ciężkości.

Rekonstrukcja piersi własnym tłuszczem

Pierwszy zabieg został przeprowadzony w USA 6 lat temu. W Polsce wykonuje się go od 2009 roku. Mimo upływu czasu, świadomość o możliwości zrekonstruowania piersi w naturalny sposób - bez potrzeby wszczepiania implantów, blizn i dodatkowego cierpienia – jest bardzo niska. Zabieg ten wymaga sporych umiejętności, mimo że w opisie wydaje się prosty. Niedobór specjalistów w Polsce wpływa na niską popularność tej formy rekonstrukcji piersi. Szkoda, bo kobiety po mastektomii, powinny wiedzieć, że zabieg odjęcia piersi nie jest równoznaczny z całkowitą ich utratą. Współczesna medycyna daje wielkie możliwości - rekonstrukcja piersi z wykorzystaniem tłuszczu własnego to szansa na odzyskania piersi, które wyglądem praktycznie nie różnią się od naturalnych.

materiały prasowe Centrum Chirurgii Plastycznej
Oceń artykuł 22 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Opinie
Gość2012.12.19 18:23
Brakuje tylko przykładowych zdjęć piersi rekonstruowanych tą metodą oraz całkowitych kosztów tych zabiegów.... Szkoda, że przeciętnej kobiety nie stać na tą metodę, bo nie jest refundowana przez NFZ, a koszty są kosmiczne :(
Gość2012.11.15 21:34
Po przeczytaniu artykułu szperałam trochę w internecie i znalazłam adres mastektomia2012@drgrzesiak.pl... podobno pani doktor odpowiada na wszystkie wątpliwości. teraz czekam na odpowiedz:)
Gość2012.11.15 13:30
Bardzo dobry temat. Ja regularnie sie badam juz od kilku lat.
Gość2012.11.15 12:15
a ja słyszałam, że tłuszczem można również powiększać biust. znacie kogoś kto tego próbował zamiast implantów?
Gość2012.11.15 11:57
ciekawy artykuł!
Gość2012.11.15 11:57
chyba wybiorę się do ginekologa..!
Gość2012.11.15 10:57
Najważniejsze jest informowanie pacjentek o takiej formie rekonstrukcji!
Gość2012.11.15 10:03
Ja już się zapisuje :)
Gość2012.11.15 09:59
Dzięki takim artykułom przypominam sobie, że najwyższa pora wybrać się do ginekologa na badania.
Gość2012.11.15 09:53
Nawet nie wiedziałam, że można w naturalny sposób przeprowadzić rekonstrukcję piersi...a tym bardziej, że ta metoda jest dużo bardziej bezpieczna od silikonu. Ciekawy artykuł
Raport specjalny
Oblicz Dni płodne

Podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki

Okres Rok
Miesiąc Dzień
Oblicz