Gdy spóźnia się miesiączka

Do tej pory było jak w zegarku. Tym razem jednak termin minął i... NIC! Zobacz, jaka może być tego przyczyna.

Smutna kobieta
fot. Fotolia

Pierwsze wytłumaczenie, jakie nasuwa się na myśl, to ciąża. Rzeczywiście każda współżyjąca (zwłaszcza regularnie) kobieta może się liczyć z taką ewentualnością. Jednak przyczyny spóźniającego okresu równie często są zupełnie inne. Jeśli jesteś pewna, że przyczyną opóźniającej się miesiączki nie jest ciąża, sprawdź, jakie inne czynniki mogą najczęściej przyczyniają się do braku miesiączki o czasie

Dlaczego okres się spóźnia - styl życia


Okres to... objaw zdrowia. Jego zanik może świadczyć o tym, że została naruszona równowaga organizmu. Wbrew pozorom niewiele potrzeba, by do tego doprowadzić.
  • Dieta. Jeśli zawiera za mało kalorii, spada poziom leptyny. Hormon ten odpowiada za regulację apetytu. Gdy stężenie leptyny spada, mózg włącza tryb oszczędnościowy. A że w "głodowych czasach” lepiej nie zachodzić w ciążę, zanika jajeczkowanie i okres. Wszystko wróci do normy, gdy zarzucisz restrykcyjne odchudzanie i nabierzesz sił.
  • Przepracowanie i intensywne ćwiczenia fizyczne. Opóźnienie miesiączki bywa konsekwencją zarówno długotrwałego zmęczenia, jak i doraźnego przeforsowania. W obydwu przypadkach organizm musi uzupełnić zapasy (kalorie oraz wypocone płyny i sole mineralne). Miesiączkowanie wiąże się bowiem z utratą żelaza i czerwonych krwinek, na to zaś wyczerpany organizm nie może sobie pozwolić.
  • Podróże. Na opóźnienie okresu może wpłynąć zmiana klimatu i strefy czasowej – w każdym z tych przypadków twój organizm potrzebuje chociaż kilku dni, by dostosować się do nowych okoliczności. Uwaga! Odzyskanie wewnętrznej równowagi utrudnia związana z wyjazdem nerwówka.
  • Stres. Na krótką metę mobilizuje do działania, na dłuższą – prowadzi do wyczerpania organizmu. W jednym i drugim przypadku powoduje przekierowanie wszystkich sił na pracę mózgu i mięśni. Sprawy kobiece odchodzą na plan dalszy, tym bardziej, że stres uaktywnia produkcję androgenów (męskich hormonów płciowych).

Oceń 4,53 / 335 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Raport specjalny
Oblicz Dni płodne

Podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki

Okres Rok
Miesiąc Dzień
Oblicz