POLECAMY

Dlaczego okres się spóźnia?

Do tej pory miesiączka była punktualna niczym szwajcarski zegarek. Coś się jednak zmieniło. Mijają dni, a okresu nadal nie ma! Zobacz, jaka może być tego przyczyna.
Dlaczego okres się spóźnia? fot. Fotolia

Pierwsze wytłumaczenie, jakie nasuwa się na myśl, to ciąża. Rzeczywiście każda współżyjąca kobieta może się liczyć z taką ewentualnością. Istnieją jednak inne, wbrew pozorom dość popularne przyczyny, z powodu których miesiączka nie pojawia się na czas. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny spóźniającego się okresu?

Dlaczego okres się spóźnia?

Okres to objaw zdrowia. Jego spóźnienie się jest dowodem na to, że została naruszona równowaga organizmu. Wbrew pozorom niewiele trzeba, by do tego doszło.

 • Przepracowanie i intensywne ćwiczenia fizyczne. Opóźnienie miesiączki bywa konsekwencją zarówno długotrwałego zmęczenia, jak i doraźnego przeforsowania. W obydwu przypadkach może dochodzić do rozregulowania gospodarki hormonalnej, a w konsekwencji - braku miesiączki.
 • Podróże. Na opóźnienie okresu może wpłynąć zmiana klimatu, strefy czasowej – w każdym z tych przypadków twój organizm potrzebuje trochę czasu, by dostosować się do nowych okoliczności. Odzyskanie wewnętrznej równowagi utrudnia dodatkowo związana z wyjazdem nerwówka.
 • Stres. Na krótką metę mobilizuje do działania, na dłuższą – prowadzi do wyczerpania organizmu. W jednym i drugim przypadku stres przekierowuje wszystkie siły na pracę mózgu i mięśni. Sprawy kobiece odchodzą na dalszy plan, tym bardziej że stres uaktywnia produkcję androgenów (męskich hormonów płciowych).
 • Odchudzanie. Jeśli twoja dieta zawiera za mało kalorii, spada poziom leptyny. Hormon ten odpowiada za regulację apetytu. Gdy jego stężenie maleje, mózg włącza tryb oszczędnościowy. A że w "głodowych czasach" lepiej nie zachodzić w ciążę, zanika jajeczkowanie i okres. Wszystko wróci do normy, gdy zarzucisz restrykcyjne odchudzanie i nabierzesz sił.
 • Nadwaga. Zbyt duża masa ciała również prowadzi do zaburzeń gospodarki hormonalnej, i analogicznie jak w przypadku odchudzania - zaniku miesiączki i jajeczkowania
 • Infekcje. Kilku, a nawet kilkunastodniowe opóźnienie się okresu może być konsekwencją silnej infekcji. Nie musi ona mieć nic wspólnego z układem rozrodczym (choć oczywiście stany zapalne jajników także potrafią wstrzymać okres). Przesunięcie może jednak spowodować nawet zwykła grypa. W takim przypadku cykl sam wróci do normy, gdy tylko zregenerujesz siły.
 • Zażywane leki. Miesiączka potrafi się rozregulować np. po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych – gdy hormony się uspokoją, okres znów będzie regularny. Opóźnienie bywa też skutkiem ubocznym niektórych środków psychotropowych lub na nadciśnienie. W obydwu przypadkach nie należy samowolnie przerywać leczenia. O wiele rozsądniej będzie skonsultować się z lekarzem prowadzącym i poprosić o przepisanie innych leków.
Dowiedz się więcej o przyczynach spóźniającej się miesiączki z naszego forum medycznego.

Czytaj także:

Co zrobić, gdy problem się powtarza?

Miesiączką zarządzają głównie wytwarzane w jajnikach estrogeny i progesteron. Ale nie tylko – regularność cyklów w dużej mierze zależy też od pracy przysadki mózgowej i tarczycy. By stwierdzić, co jest przyczyną nieprawidłowości, trzeba zrobić badanie krwi. Zleci ci je ginekolog. On też w razie potrzeby da ci skierowanie do endokrynologa – speca od hormonów. Kiedy interwencja może okazać się niezbędna?

Jakie są inne przyczyny zaniku miesiączki?

 • Menopauza. Opóźnianie się, a w końcu zanik miesiączek może sygnalizować przekwitanie. Menopauza występuje zwykle ok. 45–55. roku życia.W spowolnieniu tego procesu pomaga hormonalna terapia zastępcza lub kuracja fitoestrogenami (hormony roślinne, które działają podobnie do estrogenów).
 • Niedoczynność tarczycy. Hormony tarczycy regulują m.in. pracę jajników. Gdy we krwi jest zbyt niskie stężenie hormonów tarczycy, wzrasta produkcja estrogenów. Uaktywnia się też przysadka mózgowa. Te dwa czynniki powodują rozregulowanie okresu. By wszystko wróciło do normy niedoczynność trzeba leczyć.
 • Hiperprolaktynemia. To wynik podwyższonego poziomu prolaktyny. Nadmiar prolaktyny zaburza płodność i może wywoływać laktację, nawet gdy nie karmisz dziecka. Hiperprolaktynemia wymaga dokładnej diagnostyki (może być wynikiem guza przysadki mózgowej!) i leczenia. Warto pamiętać: wysoki poziom prolaktyny występuje także naturalnie – w trakcie laktacji. Jeśli regularnie karmisz, hormony odpowiedzialne za produkcję mleka blokują jajeczkowanie. Efekt? Nie masz okresu, i to nawet przez kilka miesięcy.
 • Zespół policystycznych jajników (PCOS). PCOS stwierdza się, gdy występują rzadkie owulacje (stąd też zaburzenia miesiączkowania), podwyższony poziom androgenów (symptomem może być np. nadmierne owłosienie) i liczne torbiele na jajnikach (wykrywa się je podczas USG). Zespołu policystycznych jajników nie można wyleczyć, można jednak złagodzić jego objawy.

Kiedy okres (nie)mieści się w normie?

Kilkudniowe przesunięcie się okresu nie jest powodem do niepokoju. Jeżeli jednak nie miesiączkujesz od kilku miesięcy albo masz nieregularne cykle, koniecznie idź do lekarza.

 • Cykl trwa przeciętnie 28 dni. Jednak nie każde odstępstwo musi oznaczać jakieś nieprawidłowości. Za normę uznaje się, jeżeli okres występuje nie częściej niż co 21 dni i nie rzadziej niż co 36 dni, przy czym krwawienie powinno trwać nie krócej niż dwa i nie dłużej niż siedem dni.
 • Pierwsza miesiączka powinna wystąpić do 16. roku życia. Jeśli tak się nie dzieje, mówimy o pierwotnym braku miesiączki – stan ten trzeba skonsultować z ginekologiem. U zdrowej dorosłej kobiety, która nie jest w ciąży, nie karmi i nie przechodzi menopauzy, cykl powinien przebiegać w miarę regularnie. "Wypadnięcie" nawet dwóch okresów nie musi być objawem dolegliwości. Jeżeli jednak przerwa trwa co najmniej pół roku, mamy do czynienia z wtórnym brakiem miesiączki. Jego przyczyny trzeba zbadać.
 • Do ginekologa idź też w przypadku innych zaburzeń miesiączkowania, np. za skąpego lub zbyt obfitego krwawienia, silnych bólów czy plamienia międzymiesiączkowego. Konsultacja: dr Jacek Tulimowski, ginekolog, położnik, ultrasonolog

Chcesz mieć pewność? Zrób test ciążowy

Aby potwierdzić lub wykluczyć, czy zostaniesz mamą, możesz kupić w aptece test (od ok. 10 zł). Te obecnie produkowane są tak wrażliwe, że można je stosować nawet dzień po terminie spodziewanego okresu.

Wiarygodność testu ciążowego wynosi 95–99 procent. By mieć stuprocentową pewność, czy jesteś (lub nie) w ciąży, powinnaś iść do ginekologa. W twoim przypadku ciąża nie wchodzi w grę, bo po prostu nie było "wiadomych okoliczności"? W takim razie warto rozważyć inne prawdo-podobne przyczyny braku miesiączki.Dowiedz się więcej o przyczynach spóźniającej się miesiączki z naszego forum medycznego.

Czytaj także:

Na podstawie artykułu Diany Ożarowskiej-Sady/"Vita"

Gdy spóźnia się miesiączka
Gdy spóźnia się miesiączka
Do tej pory było jak w zegarku. Okres zaczynał się w okolicach 20 dnia miesiąca. Tym razem jednak termin minął i… NIC! Zobacz, jaka może być tego przyczyna.
Miesiączka bez niespodzianek
Miesiączka bez niespodzianek
Spośród kilkunastu rodzajów podpasek wybrałyśmy najlepsze. Z każdą będziesz czuć się pewnie i komfortowo.
Jak walczyć z bolesnymi miesiączkami
Jak walczyć z bolesnymi miesiączkami
Fizjologiczne i psychologiczne aspekty bólu menstruacyjnego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (36)
/2 lata temu
dlaczego niemam okresu 24 dny nie jestem w cionzy i mialam robione badanie i jes wsystko ok i niewiem cemu bylam u kinekologo i wsystko ok niewiem prose mi cos poracia
/2 lata temu
Witam spóźnia mi się okres sporo powinnam dostać 26 stycznia a do tej pory nie mam , tylko mam dni płodne ,
/8 lat temu
Help!Nie wiem co się dzieje...Mam 12 a w zasadzie w tym roku 13 lat miałam mieć tydzień temu okres a tu nic...Na początku trzy pierwsze okresy miałam co 28-29 dni później trzy następne co 22 dni a teraz miałam mieć siódmą miesiączkę i nic...ja nie wiem czy to normalne.???Pomocy!
POKAŻ KOMENTARZE (33)