para, łóżko, tulenie, pościel fot. Panthermedia

Tabletki antykoncepcyjne

Chcę stosować tabletki antykoncepcyjne. Czy powinnam wykonać jakieś badania, np. hormonalne? Czy w trakcie zażywania tabletek konieczne są badania kontrolne?
/ 23.09.2011 08:41
para, łóżko, tulenie, pościel fot. Panthermedia
Na pytanie odpowiada Krzysztof Dynowski, dr n. med. ginekolog endokrynolog 

Zanim ginekolog przepisze hormonalną antykoncepcję, przeprowadza dokładny wywiad. Na tej podstawie decyduje, czy konieczne są jakieś badania. Testy hormonalne zaleca się wówczas, gdy występują np. nieregularne miesiączki czy nadmiar włosów na ciele. Takie objawy mogą sygnalizować zaburzenia hormonalne. U pań, u których w rodzinach były przypadki chorób układu krążenia (jak np. zakrzepica żylna, udar, zawał) wskazane jest badanie krzepliwości krwi. W trakcie stosowania pigułek należy co rok kontrolować stan wątroby, gdyż zawarte w pigułkach hormony mogą zaburzać jej pracę. W tym celu sprawdza się poziom enzymów wątrobowych (m.in. ALAT i ASPAT). Niezbędne jest również coroczne badanie krzepliwości krwi (w czasie zażywania pigułek wzrasta ryzyko zakrzepów) oraz zrobienie cytologii. Kobieta powinna także co miesiąc sama kontrolować piersi, a raz w roku poprosić o to lekarza.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/11.08.2013 21:03
nie stosujcie tabletek antykoncepcyjnych, moje miały niską zawartość hormonow, przezylam koszamar.. od tygodnia nie biore i mam nadzieje ze wrocę do życia. koszmar polegal na wykańczaniu się psychicznie. glosy w glowie wyimaginowany świat chore pomysły .. uważajcie zanim jakiekolwiek wezmiecie