Sposoby na ból głowy

Organizm szybko przyzwyczaja się do tabletek, ale można działać inaczej.

Najszybciej działa tabletka. Ale także najkrócej. Znacznie lepsze jest znalezienie prawdziwej przyczyny bólu.
To pozwoli pozbyć się go na długo. Może nawet na zawsze.


Gdy głowa boli cię od czasu do czasu, bierzesz tabletkę i zapominasz o kłopocie. Kiedy jednak silny ból pojawia się często, a środki przeciwbólowe to dla ciebie już niemal codzienność, wpadasz w panikę. Pierwsza myśl: na pewno mam guza mózgu. Druga, równie przygnębiająca: to tętniak. Im więcej o tym myślisz, tym twoje dolegliwości są silniejsze. Czasem dołączają się mdłości, zawroty głowy, drętwienie rąk albo ataki duszności. To tylko potwierdza twoje przypuszczenia: jest źle!

Jest lepiej, niż sądzisz
Tymczasem lekarze uspokajają. Naprawdę poważne problemy, takie jak guzy nowotworowe mózgu, rzadko objawiają się bólem głowy.
Aż u 90 procent osób przyczynami bólu głowy są po prostu: stres, przemęczenie lub ciągłe niedosypianie. To tzw. bóle napięciowe.
Mogą być naprawdę bardzo silne i trwać czasem całymi tygodniami, a nawet miesiącami. Ich przyczyną są najprawdopodobniej przykurcze mięśni barków i szyi, co powoduje zaciskanie się naczyń krwionośnych i utrudnia dopływ krwi do mózgu. W takich przypadkach łykanie kolejnych tabletek tylko pogarsza sprawę. Organizm przyzwyczaja się do nich i potrzebuje coraz większych dawek. Trzeba działać inaczej.

Relaksowanie przez masowanie
Nawet nie przypuszczasz, jakie efekty może przynieść łagodny masaż, zwłaszcza jeśli uda ci się znaleźć kilkanaście minut tylko dla siebie. Masowanie karku, skroni i całej głowy rozluźnia napięte mięśnie i szybko łagodzi ból głowy. Najlepiej poproś kogoś o pomoc, choć niektóre rodzaje masażu możesz również wykonać sama. Bardzo ważne jest miejsce. Powinno być ciche (możesz włączyć ulubioną muzykę) i niezbyt jasno oświetlone. Przygotuj olejek (najlepszy jest z jojoby, ale może być dowolny, nawet oliwka dla niemowląt). Jeśli lubisz, dodaj kilka kropli relaksującego olejku lawendowego lub przeciwbólowego z rozmarynu.

Wykonanie masażu:
- Ułóż dłonie po obu stronach twarzy w ten sposób, by palce i kciuki opierały się na skroniach. Wykonuj łagodne koliste ruchy po całej powierzchni czoła aż do linii włosów. Powtórz kilkakrotnie.
- Przesuwaj dłonie ruchami kolistymi wzdłuż karku, zatrzymując się dłużej w miejscach, gdzie wyczuwasz napięte mięśnie. Tak samo ugniataj barki. Na koniec wycisz mięśnie głaskaniem.
- Zaczynając od tylnej strony czaszki, wykonuj ruchy przypominające mycie głowy szamponem. Stopniowo przesuwaj się w kierunku przedniej części głowy, a następnie znów ku tyłowi. W miejscu, gdzie czaszka łączy się z szyją, wykonuj masaż ruchami okrężnymi
(na podstawie książki Valerie Voner "Podstawy masażu", wyd. Helion).

Edipresse Polska S.A.
Oceń artykuł 20 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Opinie
ninkaGość2015.05.01 02:11
Stres faktycznie powoduje częste bóle głowy a dodając do tego po 10h dziennie przed komputerem to i migreny się pojawiają. Czasem radzę sobie domowymi sposobami, ale kiedy ból głowy jest bardzo silny to tylko pyralgina sprint mnie ratuje. Rozpuszczam saszetkę, wypijam i po krótkim czasie po bólu nie ma śladu. Jak dla mnie to najlepszy i najsilniejszy lek dostępny bez recepty.
Gość2013.04.02 00:13
czasem lepiej przetestować naturalne metody :) może jakieś ziółka, masaż relaksacyjny, aromaterapia, muzyka odprężająca...do wyboru do koloru - tych sposobów jest wiele, nie zawsze trzeba sięgać po tabletkę! u mnie rewelacyjnie pomaga mi mój olejek mandarynkowy dr Beta, który ma fantastyczny zapach i od razu kamień spada mi... z głowy :)
Gość2012.10.16 14:11
ja po kilku miesiącach przewlekłej migreny i wykorzystaniu wszystkich możliwych sposobów walki z nią po prostu straciłam nadzieję że w końcu przestanie bolec mnie głowa. I dopiero niedawno lekarz mi zaproponował żebym spróbowała rezonatora biofotonowego, i po kilku tygodniach ból rzeczywiście zaczął się zmniejszać, więc w końcu poczułam ulgę w bólu, co mnie bardzo cieszy.
Gość2012.10.08 15:09
możecie wiedzieć wcześniej kiedy będzie boleć głowa wystarczy śledzić prognozę biometeorologiczną i wtedy wiesz kiedy i jak długo będzie męczyć ból głowy, jak tak robię i łatwiej mi się żyje z taką informacją
Gość2012.08.29 14:48
najgorsze jest to że pogoda zmienia się tak szybko, nie wiesz kiedy dopadnie cię znowu ból :?
Gość2012.08.21 14:40
no właśnie, pogoda. U mnie w rodzinie prawie wszystkie kobiety mają migreny na zmianę pogody. Ja na szczęście nie ;)
Gość2012.08.16 15:00
Oprócz stresu, przemęczenia ja bym dodała jeszcze pogodę. Mnie na przykład boli głowa kiedy idzie chłodny front albo kiedy zbliża się gwałtowny wiatr. Zawsze zwracam uwagę na biomet. Mi pomaga relaks, picie naparu z lipy albo melisy.
Gregor2010.04.18 23:06
szacunek sam tak mam juz 3 dni i panikowałem ale to pomagam=
ewa2009.08.09 16:25
A spróbujcie na samym poczatku bolu odprezyc sie i napic sie dobrej kawy ( ja zawsze wypijam niskodrazniaca z mlekiem). Czasami to lepsze od tabletki.
Raport specjalny
Oblicz Dni płodne

Podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki

Okres Rok
Miesiąc Dzień
Oblicz