Nie daj się zaskoczyć - 5 wczesnych objawów cukrzycy

Martwisz się, że możesz mieć cukrzycę? Podpowiadamy jakie są pierwsze objawy tej choroby

Marta Wilczkowska / 9 miesięcy temu
Nie daj się zaskoczyć - 5 wczesnych objawów cukrzycy fot. Fotolia

Objawy cukrzycy początkowo są często mało charakterystyczne. Sprawia to, że łatwo je przegapić! Zmęczenie, utrata wagi czy wzmożone pragnienie często są ignorowane lub mylone z innymi dolegliwościami. Koniecznie sprawdź, jak rozpoznać pierwsze, nieoczywiste objawy cukrzycy!

Cukrzyca to groźna choroba i, niestety, epidemia naszych czasów. Nieleczona i źle regulowana może prowadzić do bardzo poważnych powikłań, a nawet do śmierci. Warto więc jak najwcześniej podjąć leczenie. Poznaj 6 objawów, które mogą świadczyć o początkach cukrzycy.

Jak rozpoznać objawy cukrzycy? Oto 5 wczesnych symptomów choroby:

1. Utrata wagi, często połączona ze zwiększonym apetytem

Najogólniej mówiąc, cukrzyca polega na zaburzeniach metabolizmu węglowodanów. Nasz organizm, nie mogąc wykorzystać cukrów sięga po inne źródła energii - białka i tłuszcze. Efekt? Mimo, że nie planowaliśmy diety, tracimy na wadze. I choć w pierwszym momencie nowa sylwetka może cieszyć, jeśli stan mimowolnego chudnięcia przedłuża warto przyjrzeć się sprawie z bliska i wykonać niezbędne badania krwi.

Jak rozpoznać objawy cukrzycy?

2. Zmęczenie i senność

To jeden z pierwszych, a jednocześnie bardzo niejednoznacznych objawów cukrzycy. Jeśli zmęczenie i senność nie ustępuje przez długi czas, a dodatkowo pojawia się apatia, niechęć do podjęcia jakichkolwiek działań czy depresja, koniecznie zgłoś się do lekarza.

Poznaj 9 innych możliwych przyczyn ciągłego zmęczenia

3. Wzmożone pragnienie i częste oddawanie moczu

Jeśli zauważyłaś, że ostatnio oddajesz mocz nawet 2 - 3 razy częściej niż zazwyczaj koniecznie skonsultuj to z lekarzem. Zrób to samo, jeśli mimo przyjmowania dużej ilości płynów nie jesteś w stanie zaspokoić pragnienia lub odczuwasz bezustanną suchość w ustach, dochodzącą do stanu niemożliwości połknięcia pokarmów. Wzmożone pragnienie i częstomocz to bardzo charakterystyczne wczesne objawy cukrzycy, dlatego nie wolno ich lekceważyć.

4. Objawy cukrzycy na skórze

Rozwijającej się cukrzycy często towarzyszą stany zapalne śluzówek, jamy ustnej czy narządów płciowych. Są to najczęściej nawracające infekcje drożdżakowe, objawiające się świądem i pieczeniem. Wśród cukrzycowych objawów ze strony skóry należy wymienić powtarzające się grzybice paznokci, czyraki, wykwity oraz wypadanie włosów.

5. Nieprzyjemny zapach moczu

To kolejny bardzo charakterystyczny dla cukrzycy objaw. Na skutek nadmiernego metabolizmu białek powstaje duża ilość tzw. ciał ketonowych. Nasz organizm, próbując odzyskać stan równowagi metabolicznej wydala ciała ketonowe z moczem, przez co nabiera on przykrego, kwaśnego zapachu. W stanie zaawansowanej cukrzycy acetonem pachnieć może również oddech. Z powodu ketonemii (zbyt wysokiego stężenie ciał ketonowych w organizmie) mogą pojawiać się nieustające nudności

Jak zrobić domową analizę moczu?

Inne objawy, które również mogą świadczyć o rozwijającej się cukrzycy to między innymi:

  • częste bóle głowy,
  • pogorszenie zdolności widzenia,
  • mrowienie i drętwienie kończyn,
  • wolniejsze gojenie się ran.

Cukrzyca to poważna choroba, mogąca prowadzić do bardzo niebezpiecznych konsekwencji zdrowotnych. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości - nie czekaj i zrób badanie krwi. Proste badanie stężenie glukozy we krwi żylnej na czczo pokaże Ci, czy powinnaś podjąć dalsze kroki, czy też możesz odetchnąć z ulgą.

Dowiedz się więcej o objawach cukrzycy z naszego forum medycznego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (27)
/6 dni temu
MOJA RADA TO ODSTAWIĆ GLUTEN i ROUNDUP, KTÓRYM LEJE SIĘ JUŻ WSZYSTKO, CO ROŚNIE NA POLU.TO HERBICYD ROUNDUP ZABURZA METABOLIZM, NIE TYLKO WĘGLOWODANÓW.
/miesiąc temu
Na początku warto badać regularnie cukier, świetne i dokładne glukometry są z diagnosis. Całkiem szybko i fachowo dokonują pomiaru. Drugi krok to zmiana diety i tych złych nawyków żywieniowych. Trzeba iść do dietetyka żeby ułożył dietę z niskim IG.
/6 miesięcy temu
Tak Wiolu ja stosuję InsulVitum od pół roku, dzięki temu preparatowi i diecie z niskim IG, udało się opanowac problemy z cukrem i czuję się świetnie.
POKAŻ KOMENTARZE (24)