POLECAMY

Czy lekarz może odmówić pacjentowi leczenia?

Zdarza się, że lekarze będący w konflikcie z pacjentem lub po złożeniu skargi przez pacjenta, odmawiają mu leczenia. Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca. W jakich przypadkach lekarz może nie podjąć się leczenia lub odstąpić od leczenia pacjenta?

Czy lekarz może odmówić pacjentowi leczenia?

Sytuacje zagrażające życiu

Zgodnie z kodeksem etyki lekarskiej i ustawą o zawodzie lekarza lekarz ma obowiązek udzielenia świadczenia zdrowotnego w sytuacji, gdy nie udzielenie pomocy stworzyłoby zagrożenie dla zdrowia pacjenta.

Artykuł 30 ustawy o zawodzie lekarza brzmi: „lekarz ma obowiązek udzielać pomocy lekarskiej w każdym przypadku, gdy zwłoka w jej udzielaniu mogłaby spowodować niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia oraz w innych przypadkach nie cierpiących zwłoki.

Przeczytaj: Odszkodowanie od szpitala - krok po kroku

Kiedy lekarz może odstąpić od leczenia?

Zarówno ustawa o zawodzie lekarza, jak i Kodeks etyki lekarskiej dopuszczają możliwość odstąpienia lekarza od leczenia jedynie w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Powodem nie udzielenia przez lekarza świadczenia może być brak odpowiedniej wiedzy czy sprzętu.

Jeżeli lekarz odstępuje lub w ogóle nie podejmuje leczenia, powinien wskazać pacjentowi inną możliwość uzyskania pomocy. Swą decyzję powinien uzasadnić i odnotować w dokumentacji medycznej.

Zobacz też: Jak działa sprzeciw wobec opinii lekarskiej?

Kiedy lekarz nie powinien odstępować od leczenia?

Przesłanką do odmówienia pacjentowi leczenia nie powinny być przesłanki czysto osobiste. Lekarz, który jest w konflikcie z pacjentem lub jego rodziną nie ma prawa odmówić leczenia. Również podejrzenia co do zastosowania się do zaleceń lekarskich nie powinny być przyczyną niepodjęcia leczenia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/2 lata temu
witam ja mam takie pytamie a wlasciwie problem moja mama miela operacje ginekologicznoonkologicznom i zostala wpisana do domu z jeszcze nie zagojonymi ranami cigle saczyla sie z tego ropa po paru tygodniach pojechala mama na wizyte do pana profesore i ten powiedzial ze nic dla mamy nie moze zrobic a rany kiedys sie wygojom uzywac wode utlenionom i rywanol i do domu i tak zostalismy pierwszy raz sami znalezlismy prywatnie lekarza ktory nam troszke zaczol pomagac ale i on nas zostawil lekarz rodzinny odmowil nam pomocy bo powiedzial ze nie wie co robimy z lekarzem prywatnie i nie bedzie w zaden sposob ingerowac w leczenie i tak zostalismy calkiem sami z chorom mamom przytwierdzonom do luzka ze wzgledu na rany po operacji sami oplacamy pielegniarke ktora zmienia mamie opatrunki teraz moje pytanie czy to jest normalna sytuacja ze tak sie traktuje czlowieka jak mozna zostawic kogos samego jak mozna nie wyleczec ran co mamy teraz robic gdzie sie udac po pomoc
/2 lata temu
Internistka odmówiła mi leczenia grzybicy (drożdżycy) po-antybiotykowej (Augmentin) twierdząc, że to sprawa ginekologiczna, że nie ma karteczki od ginekologa, że mam tendencje do grzybic po kuracjach antybiotykowych i że nie chce ingerować w sprawy Antybiotyk Augmentin ( z grupy penicylin) brałam na anginę, której towarzyszyła gorączka 40 stopni. Probiotyk stosowałam wg zaleceń. W 6 dniu brania Augmentinu zaczęłam odczuwać swędzenia w kroczu obejmujące przedsionek pochwy, wargi sromowe, cewkę moczową oraz w okolicach odbytu. Podjęłam smarowania maścią Clotrimazolum, po 7 dniach stosowania objawy nie minęły. Odczuwam silny świąd, który uniemożliwia mi sen, pieczenie, palenie. Odczuwam silny szczypiący ból przy oddawaniu moczu. W dniu 22 czerwca 2015 roku, o godz. 18:00 udałam się do dr Klimek w Medicon Sp. z o.o. NZOZ przy ul. Gagarina 1 w Radomiu. Powiedziałam o wszystkich wyżej wymienionych objawach, które nie są mi obce, bo każda kuracja antybiotykiem tak się dla mnie kończy, po czym Pani doktor odmówiła przepisania doustnego leku przeciwgrzybicznego by ulżyć mi w cierpieniu (np Flukonazole czy Nystatyny), a także globulek dopochwowych Clotrimazolum. Kiedy doktor Klimek odmówiła, poprosiłam jedynie o lek doustny przeciwgrzybiczny, żeby grzybica ( drożdżyca )wyleczyła się z organizmu. Również dostałam odpowiedź odmowną. Domagam się wyjaśnienia sytuacji na piśmie. Lekarz internista ma obowiązek pomagać w trudnych dolegliwościach i do jego obowiązków należy także leczenie grzybicy (drożdżycy organizmu) ,a nie odsyłanie do ginekologa, do którego się czeka 2 tyg. Grzybica tyle czekać nie może z powodów jej przykrych objawów. Rozumiem,że gdyby przyszedł mój narzeczony z dolegliwościami grzybiczymi, którymi zaraził się od partnerki, której ona nie udzieliła stosownej pomocy, zostałby odesłany do urologa, skoro grzybica dotyczy penisa. Gdyby dotyczyła stopy, rozumiem, że zamiast leczyć, Pani doktor Klimek odesłałaby do podologa. Jestem oburzona zaistniałą sytuacją. Uważam, że takie postępowanie jest naganna i nieetyczna, gdyż lekarz internista ma bezwzględny obowiązek udzielać pomocy także w rozwiniętej od tygodnia i nie dającej funkcjonować grzybicy. Nadmieniam, że w dniu 23 czerwca 2015 roku o godz. byłam u innej Pani doktor i pomoc otrzymałam.
/3 lata temu
Mnie profesor , który usunął mi niepotrzebnie ważny organ odmówił leczenia po tym jak powiadomiłem o tym fakcie media
POKAŻ KOMENTARZE (1)