POLECAMY

Jak wykonać sztuczne oddychanie?

Krok po kroku tłumaczymy, jak wykonać sztuczne oddychanie. Co robić, gdy poszkodowany nie oddycha? Kiedy wykonać oddychanie usta-usta a kiedy usta-nos? Po czym poznać, że chory nie oddycha? Kiedy wiemy, że poszkodowany przejawia znaki życia? Kiedy wezwać karetkę?

Jak wykonać sztuczne oddychanie?

Czym jest sztuczne oddychanie?

Stan, w którym poszkodowany nie oddycha, może doprowadzić do jego śmierci, jeśli w porę nie otrzyma pomocy. Zdrowy dorosły wydycha powietrze, które zawiera cenny dla życia tlen. Można go wdmuchać w usta chorego, a tym samym przywrócić odpowiednie stężenie tlenu w jego krwi. To właśnie jest resuscytacja usta-usta (sztuczne oddychanie).

Polecamy: Resuscytacja niemowlęcia i małego dziecka

Jak wykonać sztuczne oddychanie?

Postępuj krok po kroku.

 1. Upewnij się, że poszkodowany nie oddycha: przyłóż uch do jego ust i połóż dłoń na jego klatce piersiowej. Obserwuj, czy klatka porusza się i czy z ust chorego wydobywa się powietrze.
 2. Jeśli poszkodowany nie oddycha, natychmiast wezwij karetkę.
 3. Połóż poszkodowanego na plecach.
 4. Udrożnij drogi oddechowe: odchyl głowę chorego i podnieś jego brodę dwoma palcami.
 5. Miękką część nosa poszkodowanego zaciśnij dwoma palcami.
 6. Otwórz usta chorego.
 7. Nabierz powietrza, obejmij swoimi ustami usta poszkodowanego i wdmuchuj powietrze do jego ust.
 8. Obserwuj, czy klatka piersiowa chorego unosi się.
 9. Wykonaj dwa skuteczne oddechy, a następnie sprawdź, czy tlen jest rozprowadzany po organizmie. W tym celu przez 10 sekund szukaj wzrokiem, czy chory oddycha, kaszle, zmienia się zabarwienie jego skóry, porusza się.
 10. Jeśli chory daje znaki życia, kontynuuj sztuczne oddychanie w rytmie 1 oddech co 6 sekund do momentu przyjazdu karetki lub do chwili, aż poszkodowany sam zacznie oddychać.
 11. Jeśli chory nie oddycha, połącz sztuczne oddychanie z masażem serca. Instrukcje znajdziesz w poniższym artykule.

Polecamy: Resuscytacja krążeniowo-oddechowa u dorosłych (RKO)

Usta-nos?

Jeśli masz pod ręką maseczkę, użyj jej. Jeśli nie, nie trać czasu na szukanie.

W przypadku, gdy poszkodowany doznał urazu twarzy lub zatrucia, wykonuj oddychanie usta-nos.

Pamiętaj wówczas, by zatkać usta poszkodowanego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (10)
/7 miesięcy temu
Nie można przeprowadzać sztucznego oddychania bez specjalnej popki bo inaczej komuś wtryskujesz bakterie więc wtedy tylko uciśnięcia klatki piersiowej się robi!
/3 lata temu
aha !!!
/3 lata temu
uratowałam człowieka dzięki pierwszej pomocy i polecam każdemu,który będzie udzielał pomocy,aby po 1.nie bał się pomóc i pomagał.To jest najważniejsze. Informacja,ile ma być oddechów,ile ucisków,jak się to ma odbywać.. może paraliżować,iż nie będziemy potrafili pomóc poszkodowanemu. Tymczasem ważniejsze od ilości oddechów itd. jest sam fakt niesienia pomocy. Oczywiście trzeba to robić umiejętnie i tu jest nienaganne stwierdzenie. Mimo to, uważam,że ważniejsze jest pomaganie,niż stagnacja. Ja pomogłam 1 oddechem. Uciskiem serca z całych sił,waleniem pięściami. I ponowne -wdech. / walenie pięściami w okolice serca. A to był duży pan. Miałam świadomość,że można np. połamać żebra poszkodowanemu ale lepsze to niż pozwolić mu umrzeć. Na szczęście akcja oddechu została przywrócona, a w momencie kiedy przyjechało pogotowie, po prostu zabrali go na leżaku do karetki.. Gdybym tego nie zrobiła ciekawe co by się stało- karetka przyjechała po 10 minutach.10 minut bez oddychania? hm. Jestem strasznie z tego dumna,jednocześnie nie życzę sobie i innym takiej sytuacji. Mimo to,jeśli by to się przydarzyło ponownie,bez wahania zrobiłabym to samo. Pozdrawiam wszystkich.
POKAŻ KOMENTARZE (7)