POLECAMY

Jak rozpoznać zapalenie wyrostka robaczkowego?

Podstawowymi objawami ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego są: ból w okolicy pępka, a następnie prawej kości biodrowej i podwyższona temperatura, którym mogą towarzyszyć: biegunka, wymioty, nudności, zaparcia i brak apetytu. Co robić w przypadku ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego?

Czym jest zapalenie wyrostka robaczkowego?

Zapalenie wyrostka robaczkowego jest to jedna z przyczyn bólu brzucha. Rozpoznanie zapalenia wyrostka robaczkowego nie jest łatwe. Jego rozwój przypomina formowanie się ropnia.

Istnieje niebezpieczeństwo, że wyrostek może pęknąć, zalewając całą jamę brzuszną i rozprowadzając tym samym zakażenie prowadzące do zapalenia otrzewnej.

Przy szybko rozwijającym się zapaleniu wyrostka robaczkowego do jego pęknięcia może dojść przed upływem 24 godzin. Bardzo ważna jest wczesna kontrola lekarska.

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego może się pojawić między 5. a 40. rokiem życia. Jest to najczęstsza choroba jamy brzusznej objawiająca się bólem w okolicy pępka, któremu towarzyszą nudności i (rzadko) wymioty. Z każdą godziną ból narasta, zmieniając swoje położenie i przechodząc w okolicę prawego dołu biodrowego. Narastający ból sprawia, że chory leży z podkurczonymi nogami lub na prawym boku. Temperatura ciała wzrasta, ale nie przekracza 37,5–38oC.

Objawy ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego są różne i mogą znacznie odbiegać od tych wyżej wymienionych. Przebieg tej choroby u dzieci jest bardzo gwałtowny, natomiast u osób dorosłych objawy są często słabsze. Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego wymaga niezwłocznej konsultacji z lekarzem i operacji.

Jeśli zaobserwujemy objawy świadczące o tej chorobie, należy niezwłocznie udać się do szpitala. Surowo wzbronione jest podawanie środków przeczyszczających i przykładanie ciepłych okładów na brzuch. W czasie oczekiwania na pogotowie można położyć nad prawym biodrem zimny okład lub worek z lodem.

Zobacz też: Jak pokonać wzdęcia?

Objawy zapalenia wyrostka

Rozpoznawalnym objawem zapalenia wyrostka robaczkowego jest ostry (ciągły bądź napadowy) ból brzucha wyczuwany najpierw w okolicy pępka, a później nad prawą kością biodrową.

Bólowi towarzyszą wymioty, zaparcia lub biegunka, gorączka i brak apetytu. Ból nasila się przy podnoszeniu prawego kolana i przy wyciąganiu prawej nogi do tyłu, jak również przy chodzeniu i kaszlu.

Wyrostek zlokalizowany nietypowo wiąże się z ostrym bólem w okolicach: nadbrzusza, linii środkowej, dolnej lewej części brzucha oraz pod żebrami.

W gabinecie lekarskim

Lekarz, badając pacjenta, ugniata delikatnie jego brzuch, starając się wyczuć po prawej stronie wrażliwe na ucisk miejsce. Żeby mieć pewność co do stanu zapalnego zaleca się badanie krwi (podwyższona liczba białych krwinek wskazuje na zakażenie). W takim przypadku lekarz kieruje chorego na badanie chirurgiczne przez odbytnicę, które ostatecznie pozwoli rozpoznać przypadek.

Po rozpoznaniu stanu zapalnego wyrostka robaczkowego konieczny jest zabieg chirurgiczny polegający na wycięciu wyrostka. Zabieg ten wykonany w porę chroni nas przed ropnym zapaleniem otrzewnej. Obecnie zabieg wycięcia wyrostka robaczkowego przeprowadza się laparoskopowo, co wiąże się z krótszym czasem rekonwalescencji.

Zobacz też: Mdłości - jak im zaradzić?

Dowiedz się więcej o zapaleniu wyrostka robaczkowego z naszego forum medycznego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (23)
/rok temu
Nie miej pretensji do Polski i urzędników, skoro to Ty zawiniłeś i nie stawiłeś się w urzędzie. Jest to wyłącznie Twoja wina. Za brak odpowiedzialności się płaci, wiedziałeś, że jak nie pójdziesz - utracisz ubezpieczenie.
/rok temu
Kto moze mi pomodz w tej sprawie??? Otoz zdiagnozowano u mnie zapalenie wyrostka bol jest przewlekly i raz mnie boli mniej raz wiecej do lekaza jeszcze nie moge isc poniewaz nie mam ubezpieczenia z Urzedu pracy bo sie spoznilem 1 dzien na czasowe stawienie w Urzedzie i stracilem status bezrobotnego wraz z opieka lekarska. Do nastepnej rejestracji mam 3 miesiace lecz nie wiem czy dozyje do dnia kiedy bede mogl odzyskac swiadczenia lekarskie i isc na zabieg wiec zyje w stresie czy wytrzymam do tego dnia. Jestem osoba bezrobotna i nie stac mnie na wizyte i zabieg w prywatnej klinice wiec czekam co dalej lecz nie wiem jak dlugo. Urzedniczka ktora odeslala mnie z kwitkiem nie byla zainteresowana moim problemem. Nie wiem co mam dalej robic w tak opiekunczym kraju jakim jest Polska zanosi sie na to ze ta chroba mnie wykonczy dzieki glupim przepisom i niekompetentnym Urzednikom. Pomozcie kto moze bo nie wiem czy dozyje jutra. Jurek tel. 733755484
/rok temu
U mnie objawy byly dosc dziwne i przebiegaly bolem przewleklym podbrzusza i kluciem z prawej strony przy kosci udowej potem przestalo bolec i po 5ciu dniach bole pojawily sie w okolicy pepka i zaczela bolec mnie prawa noga i prawe biodro. Potem bol ustal i pojawil sie po 3 dniach silniejszy gdzie bolal mnie juz caly brzuch wtedy trzeba juz bylo isc do lekarza i do szpitala na zabieg wyciecia. wyrostka. Zapalenie u kazdego wyglada inaczej bo zalezy od wieku w jakim pojawi sie choroba ktora jest jak bomba zegarowa z opoznionym zaplonem spowodowana zlym odzywianiem i moze cie dopasc w kazdym wieku. Rada w takiej sytuacji jest jedna do lekaza natychmiast bo skutki moga byc powaze do utraty zycia wlacznie.
POKAŻ KOMENTARZE (20)