Wszystko o nowotworach w okulistyce

Pęknięte naczynko w oku może być objawem zmęczenia i nadwyrężenia wzroku./fot.Fotolia fot. Fotolia
Nowotwór może zaatakować każdą strukturę gałki ocznej oraz tkanki ją otaczające. Tak jak w każdym narządzie, narząd wzroku mogą zaatakować nowotwory łagodne oraz złośliwe. Spotykamy tutaj guzy pierwotne oka oraz zmiany przerzutowe.
/ 29.05.2012 13:00
Pęknięte naczynko w oku może być objawem zmęczenia i nadwyrężenia wzroku./fot.Fotolia fot. Fotolia

Czy mam nowotwór oka?

Nowotwór oka często „chowa” się przed nami przez wiele lat. Dopiero wnikliwe badanie okulistyczne pozwala wykryć zmianę we wczesnym stadium. Zależy nam przecież, aby choroba była wykryta jak najwcześniej, zanim komórki nowotworowe zdążą zniszczyć nieodwracalnie tkanki niezbędne w procesie widzenia. W celu wykrycia nieprawidłowości konieczne jest wykonanie pełnego badania okulistycznego. Zaliczamy do niego: wywiad okulistyczny, badanie lekarskie oka, powiek i innych struktur otaczających gałkę oczną, badanie ostrości wzroku, badanie pola widzenia oraz badanie dna oka.

Zobacz też: Diagnostyka nowotworów narządu wzroku

Czy nowotwory mogą atakować nerw wzrokowy?

W nerwie wzrokowym można spotkać dwa rodzaje nowotworów: glejaka i oponiaka. Są to bardzo rzadkie nowotwory gałki ocznej. Dochodząc do etiologii tych nowotworów musimy zdać sobie sprawę, że oba guzy wywodzą się z nerwu wzrokowego znajdującego się poza gałką oczną, a zatem dotyczą już ośrodkowego układu nerwowego. Zmiana rosnąca jednak w tej lokalizacji może wtórnie uszkadzać na gałkę oczną, a uszkodzenie nerwu wzrokowego bezpośrednio wpływa na zmysł wzroku.

Zobacz też: Guzy nerwu wzrokowego

Naczyniaki oczodołu

Jeżeli w oczodole rośnie jakiś guz, najprawdopodobniej jest to naczyniak, czyli nowotwór łagodny wywodzący się z naczyń krwionośnych. Są one równie częste u dorosłych, jak i u dzieci. Nieprawidłowo rozwinięte i zmienione nowotworowo naczynia rozrastają się i wypełniają krwią. W zależności od lokalizacji mogą być widoczne w kącikach oka lub pod powiekami, inne zaś rosną głęboko i mogą uciskać gałkę oczną.

Zobacz też: Czym są naczyniaki oczodołu?

Nowotwory siatkówki

Najczęstszym nowotworem siatkówki jest naczyniak. Naczyniaki siatkówki spotykamy głównie u dzieci i jest to jeden z najczęstszych problemów w całej onkologii dziecięcej. Siatkówczak wywodzi się z niedojrzałych komórek siatkówki, które ulegają zezłośliwieniu i rozrastają się nieprawidłowo w oku, prowadząc do zniszczenia pozostałych struktur gałki ocznej. Zmartwionych rodziców można jednak pocieszyć – siatkówczak u dziecka zdiagnozowany i leczony odpowiednio wcześnie może nie pozostawić po sobie śladu.

Zobacz też: Siatkówczak u dziecka

Guzy złośliwe powiek

Powieki stanowią pierwszą linię obrony oczu przed światem zewnętrznym. Są narażone na działanie czynników fizycznych oraz biologicznych – nietrudno zatem o siniaki, zadrapania czy zakażenia. Czasem jednak ta niewielka zmiana, która może przypominać jęczmień lub zwykłe zaczerwienienie, może być pierwszą oznaką rozwijającego się nowotworu. Najczęstszą zmianą nowotworową rozwijającą się w okolicy powiek jest rak, głównie podstawnokomórkowy.

Zobacz też: Nowotwory złośliwe powiek

Czy oko jest zagrożone przerzutami?

Nowotwory pierwotne narządu wzroku nie są częste. Jeszcze rzadziej spotykamy nowotwory wtórne, czyli przerzuty raków innych narządów. Przerzuty najczęściej spotykamy u dorosłych, a główną lokalizacją jest oczodół. W tym miejscu możemy spotkać przerzuty raka gruczołu sutkowego, płuca, gruczołu krokowego, przewodu pokarmowego, nerki oraz czerniaka.

Zobacz też: Przerzuty atakujące powieki

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA