Ile wiemy o nowotworach?

Kobieta po chemioterapii/fot. Fotolia
Choroby onkologiczne wciąż budzą trwogę w naszym otoczeniu. Każdy pacjent boi się usłyszeć od lekarza, że jest chory na raka. Nowotwory złośliwe uchodzą po dziś dzień za choroby nieuleczalne. Jak rzeczywiście jest? Czy na raka się umiera?
/ 12.09.2011 17:52
Kobieta po chemioterapii/fot. Fotolia

Zachorowaniu na raka można przeciwdziałać. Znając czynniki ryzyka zachorowania na chorobę nowotworową, powinniśmy starać się minimalizować ich oddziaływanie na nasz organizm.

Czytaj: Jaki mamy wpływ na nasze rakotwórcze otoczenie?

Czasami wystąpienie choroby nowotworowej jest uwarunkowane w naszych genach i nie mamy wpływu na rozwój wydarzeń. Możemy jedynie zatrzymać chorobę w niezaawansowanym stadium, odpowiednio wcześnie dokonując resekcji guza.

Polecamy: Rak zapisany w genach

Jak dochodzi do powstania nowotworu? Odpowiedź na pytanie znajdą Państwo w artykule:

Na czym polega kancerogeneza?

Tak więc komórki nowotworowe różnią się od pozostałych poprzez to, że dzielą się niekontrolowanie, posiadają właściwości inwazyjne (przerzuty), mają własną sieć unaczynienia oraz przyspieszony metabolizm. Cechy te (różnice między nowotworowymi a normalnymi komórkami organizmu) wykorzystuje się przy opracowywaniu terapii. Współczesna chemioterapia działa jedynie na komórki będące w fazie podziału.

Czytaj też: Chemioterapia - w jaki sposób niszczy nowotwór?

Niektóre nowotwory bywają niewrażliwe na chemioterapię. Wtedy zwykle jako alternatywną metodę lecznicza stosuje się radioterapię.

Polecamy też: Radioterapia - kiedy się ją stosuje?

Zawsze jednak, o ile jest to możliwe, należy usunąć guz chirurgicznie.

Coraz bardziej powszechne staje się nowoczesne leczenie nowotworów, za pomocą terapii biologicznej, posługującej się różnymi metodami biologii molekularnej. Terapie te wykazują wysoką specyficzność działania, gdyż nie uśmiercają prawidłowych komórek organizmu.

Alternatywą jest również terapia genowa:

Nowoczesne leczenie nowotworów - na czym polega terapia genowa?

Co roku prowadzi się wiele badań w dziedzinie onkologii, opracowuje nowe leki. Opracowane schematy terapeutyczne są dużo skuteczniejsze niż to było kilkanaście lat temu. Można już znacznie, nawet o wiele lat, wydłużyć życie pacjentowi. Jednak leki onkologiczne wciąż pozostają jednymi z najdroższych na rynku, i póki ta sytuacja się nie zmieni, nie wszyscy pacjenci będą mieli do nich dostęp.

O tym warto wiedzieć: Walka z rakiem w Polsce wciąż napotyka trudności

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA