Czepki Paxman – w których szpitalach można ich używać?

czepek do chemioterapii fot. Materiały prasowe
Jak działają i gdzie można z nich skorzystać?
Marta Słupska / 02.11.2017 12:58
czepek do chemioterapii fot. Materiały prasowe

Aż 8% kobiet, u których zdiagnozowano raka, odmawia leczenia ze względu na strach przed utratą włosów. Obawa przed pozostaniem łysą, choćby na kilka tygodni, jest u nich tak duża, że nie podejmują walki o własne zdrowie i życie. To prawie co dziesiąta kobieta! Problem jest na tyle duży, że coraz więcej szpitali korzysta ze specjalnego wynalazku, który może pomóc paniom przezwyciężyć strach i zachować włosy.

Czerwienisz się po wypiciu alkoholu? Jest duże ryzyko, że będziesz mieć raka

Jak działa czepek?

Wynalazek, o którym mowa, to czepek chłodzący, który redukuje całkowitą utratę włosów podczas chemioterapii. Można z niego korzystać podczas leczenia wszystkich typów nowotworów, poza nowotworami krwi, np. białaczką oraz szpiku kostnego i ośrodkowego układu nerwowego.

System Paxman może chłodzić skórę głowy u dwóch pacjentów na raz. Chłodzenie rozpoczyna się 30-45 minut przed rozpoczęciem podania cytostatyków. Płyn chłodzący pompowany z urządzenia do silikonowych czepków jest schładzany do temperatury -4 stopni. Taka temperatura sprawia, że terapia jest najbardziej skuteczna.

Czepek jest na głowie pacjenta przez pół godziny, przed rozpoczęciem terapii, w trakcie podania leku jak i od 1,5 godziny do 2 godzin po zakończeniu tzw. wlewu, w zależności od rodzaju nowotworu, jak i jakości włosów. Skuteczność urządzenia jest bardzo wysoka i w niektórych przypadkach sięga aż 90%, co oznacza, że jedynie 10% włosów zostaje utracona podczas leczenia.

Zakup Systemu Paxman został sfinansowany z budżetu m.st. Warszawy.

Co daje czepek pacjentkom?

Czepki sprawiają, że część pań z mniejszą obawą poddaje się leczeniu, a zachowanie włosów powoduje, że nie czują one potrzeby rezygnacji z życia zawodowego czy towarzyskiego, czują się lepiej psychicznie i mają dzięki temu więcej sił do walki z chorobą.

Czepek chłodzący, zapobiegający w znacznym stopniu wypadaniu włosów podczas chemioterapii, stwarza pacjentom możliwość mniej  stresującego przebiegu choroby. Utrata włosów podczas chemioterapii jest dla wielu pacjentów przykrą i dotychczas nieuniknioną konsekwencją. Dzięki działaniu czepka  może się to znacząco zmienić.
Z pojawieniem się choroby, która często jest szokiem dla pacjentów, wiąże się nieraz wiele strat, a utrata włosów (choć  tylko czasowa), jest tym trudniejsza im większą wagę przykłada się do wyglądu. Utracie włosów  towarzyszyć mogą przykre odczucia, jak: żal , smutek, wstyd czy nawet złość. Złość na siebie, na świat czy chorobę. Dlatego też możliwość zachowania swoich włosów, pomimo przyjmowania chemii, może zniwelować nieprzyjemne odczuciai znacznie podnieść jakość życia podczas choroby. W efekcie może mieć  pozytywny wpływ na cały proces leczenia
– powiedziała Anna Kurowicka - psycholog, psychoonkolog ze szpitala specjalistycznego im. Św. Rodziny.

Gdzie można skorzystać z czepków?

Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny (Warszawa, ul. A.J. Madalińskiego 25), wprowadził na Oddział Onkologii Klinicznej czepki chłodzące jako druga placówka medyczna w Warszawie. W całej Polsce jest zaledwie 8 ośrodków dysponujących systemem Paxman. Są to:

  • Szpital Specjalistyczny im. św. Rodziny w Warszawie
  • Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach
  • Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu
  • Szpitale Specjalistyczne w Gdyni
  • Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Warszawie
  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu
  • Wielospecjalistyczny Szpital - Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu
  • Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu BreastUnit.

Chcesz pomóc chorym na raka? Zarejestruj się na portalu, który umożliwia zbiórkę pieniędzy dla pacjentów onkologicznych

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA