Ziołowe inhalacje - naturalny sposób na kaszel i katar

Przyjemnie rozgrzewają, ładnie pachną i leczą – bez żadnych efektów ubocznych. Podpowiadamy jak wykorzystać moc ziołowych inhalacji

fot. Fotolia
Domowe inhalacje są doskonałą metodą na katar (wodnisty lub zatokowy), a także na suchy i mokry kaszel. Można je robić nawet dzieciom powyżej pierwszego roku życia. Jedynym przeciwwskazaniem jest alergia np. na ziele, którego zamierzamy użyć.

Ziołowe inhalacje - co to takiego?

Inhalacja to nic innego, jak wdychanie pary wodnej. Ciepło powoduje lepsze ukrwienie śluzówki dróg oddechowych, a zawarte w parze ziołowe drobinki łatwiej wnikają w śluzówkę, przedostając się dalej, aż do krwiobiegu. Dlatego inhalacje działają nie tylko miejscowo (np. na sam nos czy gardło), ale także na komórki całego organizmu. Mogą udrożnić zatkany nos, złagodzić ból gardła, ułatwić odkrztuszanie zapalnej wydzieliny zalegającej np. w oskrzelach, a także podnieść ogólną odporność organizmu i ułatwić walkę z wirusami.

Jak robić inhalacje?

Parę wodną można wdychać kilka razy dziennie przez około 5-10 minut, nie dłużej. Woda powinna być bardzo ciepła, ale nie gorąca, bo grozi poparzeniem! Jeśli masz dziecko, warto rozważyć kupno nebulizatora (koszt: od 100 zł). To niewielkie urządzenie rozpyla od razu chłodny aerozol, jest więc bezpieczne. Uwaga! Po inhalacji śluzówka nosa i gardła jest bardziej przekrwiona i łatwiej wnikają w nią inne substancje. Dlatego 2–3 godziny po zabiegu nie odkurzaj i nie rozwieszaj prania (zwłaszcza jeśli używałaś płynów zmiękczających). Najlepiej połóż się choć na pół godziny i odpocznij.

Ziołowe inhalacje na uporczywy kaszel

To, jakiego zioła powinniśmy użyć do takiej inhalacji zależy od rodzaju kaszlu. Jeśli męczy nas suchy kaszel, wystarczy samo nawilżanie śluzówki. W tym celu sprawdzą się inhalacje z użyciem takich składników jak:
Możesz użyć świeżych ziół (3 łyżki ziela na szklankę wrzątku, zaparz, przelej do miski z ciepłą wodą) lub olejków aromaterapeutycznych (2 krople na miskę wody).

Jeśli natomiast dokucza Ci kaszel mokry, konieczne jest zastosowanie ziół wykrztuśnych, takich jak:
  • tymianek,
  • podbiał czy
  • koper włoski (szklanka mocnego naparu na miskę wody).

Ziołowe inhalacje - sposób na katar

  • Inhalacje pomogą oczyścić nos, rozrzedzić wydzielinę i pozbyć się wirusów. Dzięki nim poczujesz poprawę niemal od ręki, bo od razu łatwiej będzie ci oddychać. Skutecznie zadziałają te inhalacje, które mają dodatek takich ziół jak:
  • szałwia,
  • mięta
  • jałowca (szklanka bardzo mocnego naparu na miskę ciepłej wody).
Dobrym wyborem są również parówki z dodatkiem olejku z eukaliptusa (2 krople na miskę), który ma właściwości antybakteryjne.

Czytaj także:

Na podstawie artykułu Agnieszki Czechowskiej/Pani Domu

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Ten film pokazuje nam prawdę o nas samych. IKEA przeprowadziła społeczny eksperyment
SKOMENTUJ (13)
KOMENTARZE (13)
Rumianek/miesiąc temu
Jak dla mnie inhalacje są podstawą przy leczeniu i kataru i kaszlu. Dużo lepiej i szybciej się po nich dochodzi do zdrowia. Oczywiście dodatkowo stosuję fosidal plus jakieś krople na noc do nosa.
Lampka/4 miesiące temu
a czy wie ktoś czy istnieje urządzenie do gorących naparów? chodzi o taki jakby inhalator ale do naparów na ciepło, z ziołami, olejkami itp?
wruszka/4 miesiące temu
Domowy sposób: antybiotyki ,witaminy - przez tydzień. Po tygodniu odstawić to świństwo - 50 ml ajerkoniaku i po minucie choroba znika...
POKAŻ KOMENTARZE (13)