Starasz się o dziecko lub jesteś w ciąży? Nie zapomnij o tej ważnej rzeczy!

Kosztuje niewiele, a może zapobiec groźnym chorobom płodu.

Marta Nowak / 4 miesiące temu
Starasz się o dziecko lub jesteś w ciąży? Nie zapomnij o tej ważnej rzeczy! fot. Fotolia

Zapotrzebowanie na kwas foliowy w ciąży wzrasta czterokrotnie. Po co go przyjmować i czym grozi niedobór kwasu foliowego? Sprawdzamy!

Kwas foliowy – właściwości

Kwas foliowy to inaczej witamina B9. Jest rozpuszczalny w wodzie, a w żywności występuje pod postacią folianów. Są nam one potrzebne do rozwoju komórek i prawidłowego działania układu nerwowego oraz krwiotwórczego.

Kwas foliowy to witamina egzogenna – oznacza to, że nasz organizm nie może jej sobie sam wytworzyć, a więc musimy ją dostarczać z pożywieniem.

Kwas foliowy - fakty i mity

Kwas foliowy – funkcje

Do najważniejszych funkcji kwasu foliowego zaliczamy:

 • tworzenie czerwonych krwinek,
 • wpływanie na układ nerwowy,
 • wpływanie na produkcję serotoniny – hormonu szczęścia,
 • zapobieganie chorobom serca, wylewom i zakrzepom żylnym,
 • branie udziału w syntezie materiału genetycznego komórek,
 • regulacja komórek nerwowych w okresie płodowym
 • pomaganie w odpowiednim funkcjonowaniu organów takich jak żołądek, wątroba i jelita,
 • pomaganie w walce ze stresem,
 • tworzenie soku żołądkowego,
 • zapobieganie anemii,
 • działanie uspokajające.

Gdy brakuje nam kwasu foliowego we krwi, mamy większe ryzyko popadnięcia w depresję, a także zachorowania na raka żołądka, raka szyjki macicy i raka jelita grubego.

Kwas foliowy w ciąży

Kobiety ciężarne oraz te, które planują zajście w ciążę, powinny przyjmować 0,4 mg kwasu foliowego dziennie. Jest to ważne i dla zdrowia matki, i dziecka.

Kwas foliowy zapobiega niedokrwistości w ciąży, dla płodu ma natomiast znaczenie w profilaktyce wad cewy nerwowej (bezmózgowie, przepuklina oponowo-rdzeniowa, rozszczep kręgosłupa), które mogą powstać podczas pierwszego miesiąca życia płodowego. Warto wiedzieć, że zapotrzebowanie na witaminę B9 wzrasta w ciąży czterokrotnie.

Według badań 2-3 dzieci na 1000 urodzeń ma wady cewy nerwowej. Blisko 1 przypadek na 1000 kończy się śmiercią. Najczęściej dzieci z taką wadą mają przepuklinę oponowo-rdzeniową lędźwiowego odcinka kręgosłupa.

Kwas foliowy – dawkowanie

Dawkę kwasu foliowego dobiera lekarz. Przyjmuje się, że kobiety ciężarne potrzebują 400 mcg folianów dziennie, a osoby dorosłe w ogóle – 180-200 mcg na dobę.

Kwas foliowy – cena

Suplementy z kwasem foliowym można kupić w aptece bez recepty. Ich ceny wahają się zazwyczaj od 5 do 30 zł w zależności m.in. od tego, czy kupujemy preparat z dodatkowymi witaminami.

Kwas foliowy - nie tylko w ciąży?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/2 miesiące temu
Kwas foliowy to podstawa ale trzeba też zwrócić uwagę na żelazo. Mi strasznie spadło. Brałam chellaflex. I omega 3 też są ważne. Na to najlepszy olej lniany lenvitol bo ma najwięcej omegi.
/3 miesiące temu
Ja mam folik mama 2/3 i tam też jest już min. witaminka D :) Poza tym jeszcze kwasy DHA .
/3 miesiące temu
tez stosowałam w ciązy to o czym pisze inez87, ale po ciazy nie przestalam i mam wrazenie ze to miedzy innymi dzieki temu udalo mi się szybko wrocic do formy i jakos nie odczulam tak tego oslabienia jak po pierwszym dziecku
POKAŻ KOMENTARZE (2)