Jak sobie radzić z bolenym miesiaczkowaniem?

ból brzucha fot. Fotolia
Skurcze macicy, rwanie w krzyżu czy przyprawiający o nudności ból głowy uniemożliwiają skupienie się na pracy, a nawet wypoczynek... Znasz to? W takim razie ten tekst jest dla ciebie!
Joanna Mazur / 13.06.2017 15:27
ból brzucha fot. Fotolia

40-50 proc. kobiet wyjątkowo ciężko przechodzi pierwsze dni cyklu i czas tuż przed miesiączką. A jeśli miesiączkowanie wypadnie akurat w czasie urlopu - to dla nich najgorszy z możliwych scenariuszy. Co robić, żeby wyprzedzić ból i nie zmarnować kilku wakacyjnych dni?

Sposoby na bolesny okres

Leki przeciwbólowe
By uprzedzić atak bólu, na 2 dni przed spodziewanym okresem weź 2 razy dziennie po 1 tabletce leku przeciwbólowego, np. z deksketoprofenem. Jeśli masz nieregularny okres możesz zażyć go, gdy dolegliwości dopiero się zaczynają. Jeśli bóle ograniczają się do podbrzusza, ulgę przyniesie ci środek rozkurczający mięśnie macicy. (Pamiętaj, że zawsze przed zaczęciem kuracji - należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą).

Kuracja ziołowa
Co robić, gdy boli brzuch? Rumianek ma właściwości rozkurczające, przeciwwzdęciowe i lekko uspokajające. By rumiankowa kuracja przyniosła ulgę podczas okresu, warto już na 3 dni przed miesiączką pić po szklance naparu 3 razy dziennie. Jeżeli sam rumianek na ciebie nie podziała, możesz wypróbować gotową mieszankę rozkurczającą.

Domowe metody
Unikaj wszystkiego co tłuste i smażone. Daruj sobie też napoje gazowane. Po co sobie dokładać dodatkowe obciążenia. By poprawić pracę jelit i złagodzić dolegliwości kobiece, zafunduj sobie delikatny masaż brzucha. Możesz przy tym użyć olejku lawendowego – działa rozkurczająco. Ulgę przyniosą ci też ciepłe okłady – przykładaj np. termofor do podbrzusza i bolącego krzyża.

Terapia hormonalna
Jeśli wszystkie metody zawiodły, koniecznie powiedz o tym swojemu ginekologowi. Bolesne miesiączki mogą być objawem: zespołu policystycznych jajników, endometriozy czy stanów zapalnych lub nieprawidłowości w budowie narządów rodnych. Być może po zrobieniu odpowiednich badań, lekarz dobierze ci odpowiednią kurację hormonalną.

Polecamy także:
Wakacyjna apteczka - co spakować, żeby mieć spokojny urlop.
Aktywna nad wodą - jakie sporty można uprawiać w wakacje - poradnik dla kobiet.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA