Żucie gumy po jedzeniu - dlaczego warto?

Czy żucie gumy jest zdrowie fot. Fotolia
Jak najbardziej! Warto jednak wiedzieć, jak długo i jaką gumę żuć, by zadbać o zdrowie swoich zębów i dziąseł.
Marta Wilczkowska / 30.12.2015 09:23
Czy żucie gumy jest zdrowie fot. Fotolia

Żucie po jedzeniu i piciu gumy bez cukru, nie tylko reguluje poziom pH w ustach, ale także pomaga pozbyć się z niej groźnych bakterii, mogących być przyczyną rozwoju np. próchnicy lub stanów zapalnych dziąseł. Jakie jeszcze korzyści daje zwykłe żucie gumy?

Więcej śliny i mniej bakterii

Guma do żucia pomaga w usunięciu z jamy ustnej groźnych bakterii, przede wszystkim niszczących szkliwo szczepów Streptococcus mutants. Żując gumę pobudzamy ślinianki do produkcji dodatkowej porcji śliny. Jej zwiększony przepływ i ilość pomaga zneutralizować i wypłukać niebezpieczne dla szkliwa kwasy, które powstają, gdy jedzenie jest rozkładane przez bakterie żerujące na powierzchni zębów. To tak jakby zafundować sobie naturalną płukankę w jamie ustnej.

Więcej wapnia i fosforanów

Więcej śliny w jamie ustnej prowadzi również do dodatkowej produkcji wapnia i fosforanów, które wzmacniają i zabezpieczają szkliwo przed uszkodzeniami spowodowanymi przez kwasy i bakterie, chroniąc je tym samym przed rozwojem próchnicy! Według American Dental Association taki efekt osiągamy żując gumę przez nie więcej niż 20 minut.

Jaką gumę do żucia wybrać?

Dentyści odradzają kwaśne i słodkie gumy zawierające cukier. Zaleca się natomiast żucie gum nie zawierające cukru lub gum słodzonych jego substytutami np. sorbitolem, aspartamem lub mannitolem. Coraz popularniejsze są także gumy ksylitol. Te ostatnie mają także właściwości powstrzymujące bakterie Streptococcus mutants przed namnażaniem się w jamie ustnej.

Ważne aby pilnować czasu żucia gumy. Działa ona jedynie w pierwszych minutach. Długie i zbyt intensywne żucie gumy może podrażnić dziąsła, być przyczyną suchości w jamie ustnej oraz bolesnego zmęczenia mięśni twarzy, a nawet problemów gastrycznych - przestrzega dentysta.

Dentyści z rezerwą podchodzą także do właściwości wybielających gum. Większość z nich zawiera bowiem substancje ścierne np. sodę oczyszczona lub substancje myjące np. heksametafosforan sodu, które, owszem usuwają nieznacznie przebarwienia, nie mają jednak właściwości rozjaśniających.

Pamiętaj! Guma to nie szczoteczka!

Żucie gumy to jedynie rozwiązanie doraźne i nie może ono zastąpić ani szczotkowania, ani nitkowania zębów - ostrzegają stomatolodzy. Guma reguluje poziom pH w ustach przez co zmniejsza ryzyko próchnicy, nie usuwa jednak całkowicie resztek jedzenia oraz bakterii, jakie nagromadzają się np. w przestrzeniach międzyzębowych i kieszonkach dziąsłowych.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Lek. stom. Wojciech Fąferko z Dentim Clinic w Katowicach

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA