Łuszczyca paznokci – jak rozpoznać i leczyć?

Łuszczyca paznokci jest chorobą nieuleczalną. Celem leczenia jest jedynie złagodzenie jej objawów. Jednak przy odpowiedniej pielęgnacji dłoni na długo można zapobiec jej nawrotom. Występuje u około 2% populacji i zazwyczaj istotne znaczenie przy ustalaniu przyczyn jej występowania mają czynniki dziedziczne. Jak pielęgnować dłonie?

Łuszczyca paznokci – jak rozpoznać i leczyć? fot. Fotolia

Czym jest łuszczyca paznokci?

Łuszczyca jest dokuczliwą chorobą skóry. Jej przyczyna nie została jednak jeszcze całkowicie poznana. Zazwyczaj zaczyna się w wieku dojrzałym. Podejrzewa się, że w znacznym stopniu jest ona uwarunkowana genetycznie, ale nie jest zakaźna. W większości przypadków jej występowanie jest spowodowane czynnikami dziedzicznymi. Najczęściej uwidacznia się po przebytej infekcji lub pod wpływem stresu.

Łuszczyca paznokci najczęściej występuje w połączeniu ze zmianami na skórze gładkiej, jednak nie zawsze tak jest. Zazwyczaj występuje u osób, które już dłuższy czas borykają się z łuszczycą skóry. Rzadziej zaczyna się ona od zaatakowania płytek paznokcia i w większości przypadków nie ogranicza się jedyne do zajęcia tylko nich.

Jak rozpoznać łuszczycę paznokci?

Głównym objawem łuszczycy paznokci jest szybki rozrost naskórka, który powoduje tworzenie czerwonych, złuszczających się blaszek.

W zależności od stopnia zaawansowania choroby, łuszczyca paznokci powoduje charakterystyczne zmiany, do których należą:

 • matowość płytki;
 • kruchość i łamliwość;
 • rozdwajanie się;
 • wgłębienia (objaw naparstka);
 • zgrubienia;
 • pomarszczenia;
 • bruzdy;
 • oddzielanie się ich od łożyska;
 • tzw. plamy olejowe (żółto-brązowe plamy pod płytką paznokciową).

Zobacz też: Łuszczyca, czyli dlaczego skóra się łuszczy?

O czym świadczą białe plamki na paznokciach?

Jak leczyć łuszczycę paznokci?

Leczeniem łuszczycy paznokci powinien zająć się dermatolog. Nie jest możliwe całkowite pozbycie się łuszczycy paznokci. Celem leczenia jest jedynie łagodzenie jej objawów. Warto wspomnieć, że jest ono długotrwałe, a na pierwsze efekty trzeba czekać czasami nawet kilka miesięcy.

Zazwyczaj stosowane są kremy i maści, które wciera się w płytkę paznokci i okolice wokół nich oraz zastrzyki  zawierające sterydy. Dobre efekty uzyskiwane są również przez naświetlanie chorych miejsc światłem spolaryzowanym. W ostateczności lekarze decydują się na zabieg chirurgiczny.

Do leków najczęściej stosowanych przy leczeniu łuszczycy paznokci należą:

 • leki zawierających pochodne witaminy A (retinoidy) zmiękczające płytkę;
 • maści zawierające pochodne witaminy D3;
 • preparaty zawierające pochodne mocznika, które również zmiękczają i wygładzają powierzchnię paznokcia;
 • żele z kortykosteroidami – stosowane przy leczeniu miejscowym;
 • maści zawierające kwas salicylowy, które powodują złuszczanie nawarstwień rogowych;
 • preparaty zawierające dziegcie o działaniu złuszczającym;
 • preparaty z kalcipotriolem (analogiem cygnoliny), które nie powodują żadnych efektów ubocznych.

Dla wielu osób łuszczyca jest tylko niedogodnością nawracającą od czasu do czasu. Czasami jednak choroba ma o wiele cięższy przebieg. Obejmuje inne części ciała, np. stawy – co prowadzi do kalectwa.

Dbanie o paznokcie

Skuteczność leczenia łuszczycy paznokci jest w wysokim stopniu uzależniona od zaangażowania chorego. Osoba taka musi w codziennych czynnościach szczególnie dbać o dłonie.

Przede wszystkim dłonie muszą być cały czas suche. Pracując z wodą, chory zawsze powinien mieć rękawiczki ochronne, aby utrzymać je w suchości, gdyż wilgoć zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji.

Po każdym myciu rąk należy bardzo dokładnie je osuszyć, szczególnie pod paznokciami.

Należy również pamiętać, że w przypadku dostania się czegokolwiek pod płytkę paznokcia, trzeba to usunąć przy użyciu miękkiej szczoteczki, absolutnie nie można używać twardych przedmiotów (takich jak np. metalowe pilniczki). Nie można również piłować paznokci, które stale powinny być krótkie.

Zobacz też: Jak leczyć łuszczycę?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (28)
/2 tygodnie temu
Też ją mam... Czy moglibyście wypowiedzieć się nt. żelu myjącego "dr. Michaels"? Ma właściwości złuszczające i ponoć pomaga na tego typu problemy. Czy ktoś go stosował?
/
@Alina - ja także miałam okazję je testować i mi pomogły.
/2 miesiące temu
Tak, ja stosuję dermokosmetyki Febumed'u i fakt, są bardzo skuteczne.
POKAŻ KOMENTARZE (25)