Jak leczyć łuszczycę?

Jak leczyć łuszczycę?

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą skóry, która wymaga długoletniego leczenia. Chociaż zmiany pojawiają się głównie na skórze, nierzadko leczenie zewnętrzne trzeba wesprzeć także leczeniem doustnym i fototerapią. Wybór metody zależy od rozległości zmian i rodzaju choroby.
/ 14.09.2010 16:05
Jak leczyć łuszczycę?

Leczenie zewnętrzne wykwitów skórnych w łuszczycy

W łuszczycy na powierzchni skóry pojawiają się łuski i zrogowaciały naskórek. Do usuwania łusek najczęściej używane są: 5-10% kwas salicylowy oraz maści mocznikowe i solankowe. Jeśli okażą się one nieskuteczne stosuje się dziegcie. Można je znaleźć w takich preparatach jak Psorisan, Linola D, Pixolerm, Cocois, Poloris. Skuteczna jest też antralina i cygnolina.

Czasami w leczeniu zmian skórnych dołącza się kortykosteroidy i retinoidy. Przy stosowaniu sterydów w maściach trzeba szczególnie uważać i używać ich tylko na niewielkie obszary i ograniczone ogniska. Jeśli leczenie ww. lekami przynosi słabe efekty, dodawane są pochodne witaminy D.

Leczenie zmian obecnych na owłosionej skórze głowy wymaga wcześniejszego umycia włosów. Dopiero wtedy można zastosować maść z kwasem salicylowym 5-10%.

Polecamy: Łuszczyca – jak objawia się choroba?

Leczenie doustne łuszczycy

Gdy zmiany zajmują duże obszary skóry lub istniejące wypryski nie poddają się leczeniu zewnętrznemu - trzeba wprowadzić leczenie doustne. W tym celu używa się retinoidy, metrotreksat, hydroksymocznik, cyklosporynę A oraz kwas fumarowy. Czasami skuteczne są antybiotyki. Drogim, ale skutecznym leczeniem jest terapia przy użyciu leków biologicznych.

Wybór terapii uzależniony jest od stopnia zaawansowania choroby, czasu jej trwania i dotychczasowego sposobu leczenia. Inaczej leczone są zmiany świeże, inaczej stare, oporne na wcześniej zastosowane leki.

Ponieważ łuszczyca jest aktywowana czynnikami zewnętrznymi, takimi jak stres czy stan zapalny organizmu, ich zmniejszenie lub usunięcie przyśpiesza leczenie choroby.

Lecznicze promienie UV

Jednym z częściej używanych sposobów leczenia są naświetlania promieniami ultrafioletowymi. Dostępnych jest kilka rodzajów naświetlań w zależności od długości używanej fali świetlnej. Stosuje się naświetlania promieniami UVA i UVB oraz fototerapię selektywną. Czasami z naświetlaniami łączy się leczenie doustne psolarenami lub retionoidami. Terapię taką stosuje się przy braku skuteczności podstawowych leków.

W przypadku łuszczycy zwykłej łojotokowej używane są naświetlania promieniami UVB. Przeważnie stosuje się je 2-3 razy w tygodniu przez 3-10 tygodnie.

Inną metodą jest fotoferaza stosowana przy ciężkich postaciach łuszczycy. Polega na przepuszczaniu krwi pacjenta przez specjalne urządzenie, które oddziela limfocyty i poddaje je działaniu promieni UVA. Później napromieniowane limfocyty są ponownie łączone z pozostałymi składnikami krwi i wracają do krwioobiegu pacjenta. Dodatkowo w czasie takiej terapii podawane są psolareny.

Podejmowane są też próby leczenia łuszczycy sterydami takimi jak laticort czy alclometasone. Z podjęciem leczenia łuszczycy nie powinno się zwlekać, gdyż stare zmiany leczy się dużo trudniej niż świeże.

Zobacz też: Jak odróżnić łojotokowe zapalenie skóry od łuszczycy?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (39)
/05.03.2018 14:44
Moi kochani jeszcze miesiąc temu walczyłem z łuszczyca głowy odbytu oraz okolice jąder...Koszmar który trwał ponad 2 lata mimo wielokrotnych wizyt u lekarza leki nie przynosiły efektu. Któregoś dnia przeczytałem na forum o masci konopnej uniwersalnej ))) niezwłocznie zakupiłem .... na tej stronce konopiafarmacja pl )) sprawdziłem najtańsza wysyłka Kochani po 2 tygodniach jak ręką odjął ..)dwa lata swędzenia drapania za mną.. Na tą chwilę smaruję raz na dwa dni i suszę miejsca dokładnie suszarką aby nie wróciło świństwo...Bardzo serdecznie polecam wszystkim powrotu do zdrowia.
/17.12.2017 19:10
Maść konopna uniwersalna poradzi sobie z wieloma dolegliwościami skórnymi, między innymi zalecza łuszczycę do stanu nieprzeszkadzającego choremu. Dzięki zawartości aktywnych kannabinoidów, olejku miętowego, lawendowego i kilku innych naturalnych substancji czynnych maść łagodzi dotkliwe stany zapalne, działa przeciwalergicznie, antybakteryjnie, łagodząco, nawilżająco, przeciwbólowo. Działanie maści jest potwierdzone zarówno naukowo jak i klinicznie. Wielu klientów wraca po maść regularnie. Więcej dowiesz się tutaj -----> konopiafarmacja pl
/18.10.2017 17:26
Mi na zmiany łuszczycowe bardzo pomaga maść psoris!!
POKAŻ KOMENTARZE (36)