Jak długo żywność nadaje się do jedzenia?

Wszystkim nam wydaje się, że póki coś nie zgniło i nie odrzuca wyglądem, smakiem i zapachem, to jest w porządku. Niestety, tym sposobem tylko podtruwamy się przez całe życie…
/ 07.03.2013 06:58

Wszystkim nam wydaje się, że póki coś nie zgniło i nie odrzuca wyglądem, smakiem i zapachem, to jest w porządku. Niestety, tym sposobem tylko podtruwamy się przez całe życie…

Jak długo żywność nadaje się do jedzenia?

depositphotos.com

Złe jedzenie szkodzi
Każdego roku dziesiątki tysięcy ludzi w Polsce borykają się wieloma gastrycznymi problemami obejmującymi mdłości, ból brzucha, wymioty, biegunki, wzdęcia trwające nawet po kilka tygodni! Mało kto zdaje sobie sprawę, że często za tymi dolegliwościami stoją po prostu bakterie, które namnażają się zbyt szybko w pokarmach. W skrajnych przypadkach możemy skończyć w szpitalu z salmonellą lub listeriozą.

Jeszcze gorsza jest pleśń, która również potrafi atakować cicho i niepostrzeżenie. Zjadanie nawet niewielkich ilość lekko nadpsutego pożywienia skutkować może bólami głowy, wysypkami, świądem skóry, nudnościami. Najczęściej zalążki pleśni znajdziemy w dobrze smakujących orzechach, selerze, jabłkach, winogronach.

Jedz według daty
Każdy pokarm ma swoją datę przydatności do spożycia, której należy bezwzględnie przestrzegać. Choć nie lubimy wyrzucać jedzenia, spożywanie podejrzanych pokarmów naprawdę może skończyć się źle. Oto garść przydatnych wskazówek kiedy co można jeść…

  • Otwarty jogurt, jeśli nie minęła jego data przydatności do spożycia, możesz jeść jeszcze przez tydzień. Podobnie ugotowane jajka trzymane w skorupce. Jajko pokrojone do sałatki nie nadaje się do jedzenia po 5 dniach!
  • Otwarty sok w kartoniku wytrzyma w lodówce 5-7 dni. Białe wino 1-3 dni, czerwone ok. tygodnia.
  • Banany możesz przechowywać 5-7 dni, podobnie truskawki tylko koniecznie w lodówce. Winogrona wytrzymają w temperaturze pokojowej 3-5 dnia, w lodówce maksymalnie do 10 dni.
  • Chleb jedz zawsze w przeciągu 2-3 dni od kupna. Ugotowany makaron możesz trzymać w lodówce do 5 dni, podobnie ryż. Pizzę spożyj w przeciągu 3 dni od upieczenia.
  • Ugotowany kurczak wytrzyma w lodówce 7 dni, podobnie jak wołowina i wieprzowina.
  • Surowe brokuły trzymaj w lodówce 7-14 dni, po ugotowaniu jeszcze tydzień. Pokrojony ogórek wytrzyma maksymalnie 2 dni, sałata z sosem vinaigrette do 3 dni. Gotowane ziemniaki wytrzymają ok. 5 dni w lodówce.
  • Otwarte płatki śniadaniowe wytrzymają 4-6 miesięcy, suszone owoce 6-12 miesięcy. Otwartą paczkę ciastek trzymamy 7-10 dni w przypadku miękkich ciasteczek i 2-3 tygodnie w przypadku twardych.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA