Haluksy – jak wygląda leczenie i kiedy potrzebna jest operacja?

operacja haluksa fot. Adobe Stock
Na haluksy pomagają ortopedyczne wkładki, separatory i opaski, a także rehabilitacja. Operacja haluksa jest wykonywana, gdy doszło do znacznej deformacji stopy. Pomaga na stałe pozbyć się problemu.
Marta Słupska / 23.03.2020 13:15
operacja haluksa fot. Adobe Stock

Haluksy to choroba zwyrodnieniowa, polegająca na zniekształceniu stopy, pojawiająca się najczęściej u kobiet – szczególnie tych, które noszą wysokie szpilki lub za ciasne obuwie, a także buty z wydłużonymi, szpiczastymi noskami. Paluch koślawy, bo tak się też określa to schorzenie, to także częsta przypadłość osób z nadwagą lub otyłych, a także z płaskostopiem.

Haluksy nie tylko nieładnie wyglądają, ale przede wszystkim powodują ból i dyskomfort, prowadząc do deformacji utrudniającej chodzenie, warto więc wcześnie podjąć się ich leczenia.

Jak leczyć haluksy?

Haluks łatwo poznać przez charakterystyczne odchylenie palucha w kierunku pozostałych palców. Zwykle pojawia się też wybrzuszenie przy dużym palcu, obrzęk i ból.

Haluksy wymagają konsultacji z lekarzem ortopedą. W zależności od zaawansowania problemu specjalista może zalecić:

  • żelowe osłony i plastry na haluksy,
  • separatory na palce, które pomagają właściwie je ustawić,
  • specjalne wkładki w postaci poduszeczek wkładanych w butach pod stopami,
  • opaski na haluksy,
  • ćwiczenia, które działają jak rehabilitacja i opóźniają postęp choroby.

Przykładowym ćwiczeniem tego typu może być odginanie dużego palucha jak najdalej od reszty palców w pozycji siedzącej z wyprostowanymi nogami. Czynność powtarzamy po 30 razy na każdy paluch.

Operacja haluksa

Operacyjne leczenie haluksów jest niezbędne, jeśli inne metody zawiodły, a pacjent wciąż odczuwa ból i ma problemy z poruszaniem się. Lekarze podkreślają, że operacja haluksa to jedyna metoda, aby pozbyć się schorzenia na stałe. Uważa się ją za bezpieczny zabieg rzadko dający powikłania - ból, obrzęk i ograniczenie ruchomości stawów dosyć szybko mijają.

Technika operacji zależy od tego, z jakim stopniem deformacji mamy do czynienia. Lekarz może wykonać plastykę tkanek miękkich lub zabieg na tkance kostnej. Nowoczesne metody nie wymagają zakładania gipsu.

Operację na haluksy wykonuje się w znieczuleniu. Następnego dnia po zabiegu można pokonywać niewielkie odległości w odciążającym bucie przednią część stopy (potrzebny będzie on przez kolejnych kilka tygodni), chociaż pacjenci odczuwają wówczas jeszcze pewien dyskomfort.

Ważne, aby ok. 2 tygodnie po operacji haluksa trzymać możliwie najczęściej nogi w poziomie - to zmniejsza puchnięcie stóp. Po ok. 4 tygodniach warto udać się na rehabilitację , aby szybciej wrócić do zdrowia. Mówi się, że następuje to w pełni po 3 miesiącach.

Jak zapobiegać powstawaniu haluksów?

Profilaktyka haluksów jest prosta i polega głównie na noszeniu odpowiedniego obuwia – nie powinno być one za ciasne. Warto zwrócić na to uwagę szczególnie u dzieci, których stopy szybko rosną i mogą wymagać kolejnej, większej pary butów.

Kobietom odradza się częstego chodzenia na wysokich szpilkach (obcasy a powstawanie haluksów), a także zakładania butów ze zwężanymi noskami, które uciskają na stopy.

Warto także chodzić często boso po miękkim podłożu, a także ćwiczyć stopy, by zapobiegać zniekształceniom stawów.

Więcej o problemach ze stawami:

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA