Grypa a paragrypa. Poznaj 5 różnic między nimi

Grypa a paragrypa. Poznaj 5 różnic między nimi fot. Fotolia
Masz katar, kaszel, niewysoką gorączkę? To nie jest grypa, lecz paragrypa, zwana grypą rzekomą. Sprawdź, na czym polega różnica.
Magdalena Łuków / 23.01.2019 13:00
Grypa a paragrypa. Poznaj 5 różnic między nimi fot. Fotolia

Kiedy dopada cię infekcja, której towarzyszy złe samopoczucie, osłabienie, dreszcze, myślisz – "to pewnie grypa". Najczęściej jednak jesteś w błędzie. Na grypę choruje bowiem rocznie zaledwie 5 proc. z nas. Pozostałe 90-95 proc. ma przeziębienie lub paragrypę. Na tę drugą najbardziej narażone są dzieci, ludzie w podeszłym wieku oraz osoby o obniżonej odporności. Szacuje się, że około 30-40 proc. infekcji u niemowląt to właśnie infekcje paragrypowe.

Co wywołuje paragrypę?

W okresie jesienno-zimowym nasze organizmy, w szczególności drogi oddechowe, atakuje aż 200 różnych wirusów. 

Paragrypę wywołują wyjątkowo groźne wirusy:

  1. HPIV 1 - odpowiada za ostre podgłośniowe zapalenie, tzw. kurp krtani, tchawicy i oskrzeli,
  2. HPIV 2 - wywołuje krup u dzieci,
  3. HPIV 3 - najbardziej zjadliwy typ wirusa paragrypy powodujący zapalenie oskrzelików u niemowląt i małych dzieci (szczyt zachorowań następuje wiosną i latem),
  4. HPIV 4 (podtyp 4A i 4B) jest najmniej rozpoznany, choć to nie oznacza, że mniej zjadliwy od pozostałych.

Różnice między grypą a paragrypą

Różnice między infekcjami grypowymi a paragrypowymi najlepiej prześledzić, obserwując ich przebieg. Grypa właściwa ma bardzo ostry przebieg. Towarzyszy jej bardzo wysoka gorączka. Paragrypa natomiast bardziej przypomina przeziębienie. Infekcja rozwija się powoli i wolno ustępuje, ale "przechodzenie" jej nie niesie ze sobą takiego ryzyka powikłań jak zlekceważona grypa właściwa. 

Co atakują?

  • grypa: cały organizm
  • paragrypa: drogi oddechowe

Jakie są ich objawy?

  • grypa: silne osłabienie, wysoka gorączka (nawet 41 st. C), silne bóle mięśni, stawów, żołądka, poty i dreszcze
  • paragrypa: ogólne osłabienie, rozbicie, ból gardła, kaszel, gorączka do ok. 38 st. C

W przypadku grypy, katar pojawia się dopiero w drugiej, trzeciej dobie od wystąpienia objawów choroby, a nie równocześnie z zachorowaniem, jak ma to miejsce w przypadku paragrypy. W przypadku grypy osłabienie jest tak duże, że chory nie może pracować.

Jaki mają przebieg?

  • grypa: gwałtowny na początku, ale jeśli postępujemy właściwie infekcja trwa ok. dwóch tygodni
  • paragrypa: choroba wykluwa się ok. 3-7 dni, ale trwa najdłużej do 10 dni

Jak się je leczy?

  • grypa: objawowo, ważny jest odpoczynek zbijanie gorączki paracetamolem lub ibuprofenem (jeśli nie pomagają warto robić chłodne kąpiele, w razie braku efektów należy wezwać lekarza)
  • paragrypa: objawowo, również należy zbijać gorączkę, ale kluczowy jest odpoczynek, jeśli infekcja dotknęła dziecko lub osobę starszą koniecznie trzeba skontaktować się z lekarzem

W przypadku paragrypy lepiej nie brać lekarstw zawierających kwas acetylosalicylowy.

Jakie są powikłania?

  • grypa: często zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, zapalenie zatok, a nawet zapalenie opon mózgowych.
  • paragrypa: zapalenie oskrzeli, płuc, tchawicy, krtani, gardła i zatok

Jak unikać paragrypy?

Na wirusy paragrypy nie ma szczepień! Wirusy przenoszą się głównie przez wydzieliny osoby chorej, szczególnie na powierzchniach, które często dotykamy, np. poręczach w komunikacji miejskiej czy klamkach. Wirus utrzymuje się na nich ok. 10 godzin. Zarażenie drogą kropelkową w przypadku grypy i paragrypy jest znacznie rzadsze. Dlatego tak kluczową rolę w profilaktyce zachorowań na grypę i paragrypę odgrywają: higiena rąk, obfitująca w witaminy i substancje mineralne dieta, ruch oraz nieprzegrzewanie i niewychładzanie organizmu.

Zobacz także:Co to jest grypa i skąd się wzięła?Jak leczyć grypę?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA