Doświadczeni muzycy mają na starość lepszy słuch

Dzięki tym ćwiczeniom dziecko poprawi spostrzegawczość słuchową /fot. Fotolia
Gra na instrumencie przez długi okres życia chroni na starość zmysł słuchu. Kanadyjskie badania, opublikowane w magazynie Psychology and Ageing, przeprowadzono za pomocą testów słuchu na 74 dorosłych muzykach i 89 osobach nie mających doświadczeń z muzyką – donosi BBC.
/ 16.09.2011 12:17
Dzięki tym ćwiczeniom dziecko poprawi spostrzegawczość słuchową /fot. Fotolia

Okazało się, że słuch siedemdziesięcioletniego muzyka był równie sprawny co pięćdziesięcioletniej osoby niemającej żadnego związku z muzyką.

Jest rzeczą normalną, że słuch pogarsza się wraz z wiekiem. Przed ukończeniem sześćdziesiątego roku życia średni ubytek słuchu dotyka od 10 do 30% ludzi. Przed osiemdziesiątką odsetek ten wzrasta do 60%.

Poprzednie badania wskazywały, że muzycy odznaczają sie lepszym słuchem niż osoby niezwiązane z muzyką. Badanie przeprowadzone przez zespół z Rotman Research Institute w Toronto objęło osoby dorosłe w wieku od 18 do 91 lat i miało na celu wyjaśnienie, jak słuch zmienia się wraz z wiekiem.

Badanie przeprowadzono na 74 profesjonalnych i amatorskich muzykach oraz 89 osobach nie praktykujących gry na żadnym instrumencie. Pierwsza grupa okazała się o wiele lepsza w wyłapywaniu dźwięku mowy na tle szumu.  

W opinii naukowców praktyka gry na instrumencie przez długi czas w życiu  łagodzi zmiany związane z procesem starzenia się mózgu. Jest to prawdopodobnie związane z tym, że muzycy regularnie korzystają w wysokim stopniu ze swoich procesów przetwarzania słuchowego.

Jak mówi członek zespołu badawczego Benjamin Zendel: ,,Odkryliśmy, że bycie muzykiem może przyczynić się do tego, że na starość osoby te będą miały lepszy słuch niż osoby w podobnym wieku niezwiązane z muzyką. Praktyka gry na instrumencie przez długi czas w życiu może opóźniać zmiany w centralnym procesie przetwarzania słuchowego, postępujące wraz z wiekiem”.

Jednak jak dodaje członek Kampanii na Rzecz Ochrony Słuchu dr Ralph Holme: ,,Mimo że wyniki badania zawierają sugestię, że bycie muzykiem wiąże się z lepszym radzeniem sobie z utratą słuchu na starość, najlepiej jest przede wszystkim zadbać o zredukowanie do minimum ryzyka trwałego uszkodzenia słuchu. Dla osób grających na instrumencie lub słuchających głośnej muzyki zaleca się przede wszystkim ochronne zatyczki do uszu”.

Polecamy: Ochroniarz mózgu

Źródło: BBC/ar

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA