POLECAMY

Domowe sposoby na biegunkę

Czy biegunkę można leczyć w domu? Oczywiście. Większość przypadków ostrej biegunki - trwającej kilka dni nie wymaga leczenia antybiotykami ani innymi lekami na receptę. Jeśli nic cię nie niepokoi możesz pozostać w domowych pieleszach.

Domowe sposoby na biegunkę

Jakie są domowe sposoby na biegunkę?

Sposobów na biegunkę jest bardzo wiele, trudna do oceny pozostaje jednak ich skuteczność. To czy dana metoda zadziała jest cechą indywidualną, dlatego każdy powinien znaleźć metodę najskuteczniejszą dla niego.

Często opisywaną metodą jest zjedzenie 1 – 2 łyżek kawy „sypanej”. Jakkolwiek niesmaczna, kawa faktycznie może wykazywać pewne działanie zapierające poprzez zawarte w swym składzie alkaloidy oraz nadanie stolcom bardziej papkowatego charakteru. Nieco smaczniejszą formą terapii jest zjedzenie rozgotowanego ryżu, ewentualnie z dodatkiem gotowanej marchewki. Oprócz hamowania biegunki, taki posiłek pozwoli pokryć zapotrzebowanie energetyczne organizmu oraz ukoi głód.

Coraz popularniejsze i łatwo dostępne staje się siemię lniane. Zjedzone w postaci kisielu bądź papki hamuje biegunkę oraz działa osłonowo na ścianę jelita. Siemię jest też polecane w celu normalizacji rytmu wypróżnień u osób bez biegunki oraz u odchudzających się – powoduje uczucie sytości. Kolejnym polecanym sposobem jest gorzka czekolada – najlepiej z wysoką zawartością kakao. Z jednej strony ma działać podobnie do kawy, z drugiej zaś jak węgiel aktywowany – zlepia zawartość jelit oraz unieczynnia szkodliwe substancje.

Polecamy: Które zioła wspomagają układ pokarmowy?

Z owoców, na uwagę zasługują jagody i ich przetwory. Działanie zapierające mają nie tylko spożywane na surowo owoce, ale także nalewka jagodowa. Czasem podobnie mówi się o owocach jarzębiny. Kwestia ziół to oddzielna, ogromna pula sposobów na leczenie, która przekracza ramy niniejszego opracowania. Dość powiedzieć, że najczęściej wymienia się jako skuteczne napary z: pierwiosnka lekarskiego, rumianku, korzenia lukrecji, ziela cząbru oraz z... koniczyny polnej.

Co na to klasyczna medycyna?

Medycyna kładzie nacisk przede wszystkim na nawodnienie. Biegunka bywa na tyle zajmującym problemem, że pacjenci często zapominają, że muszą pokryć swoje dzienne zapotrzebowanie oraz dodatkowo straty wody i elektrolitów wynikające z nadmiaru wodnistych stolców. Płyny, których można użyć, to poza zwykłą wodą, herbata, jogurt, mus jabłkowy. Zdecydowanie odradzane są: soki owocowe, coca-cola i inne napoje gazowane. Kolejnym po odpowiednim nawodnieniu krokiem jest spożycie posiłku, przy czym nie zaleca się zmiany dotychczasowej diety! Owszem, można zredukować ilość substancji drażniących, ostrych przypraw, itp. Wszystko co do tej pory spożywałeś może pozostać jako składnik pożywienia.

Czytaj też: Dieta na wzdęcia

Leki zapierające, zwłaszcza loperamid nie są polecane, gdyż opóźniają usunięcie szkodliwych substancji z przewodu pokarmowego. Można je zażywać tylko doraźnie. Każda biegunka nieustępująca po 3 dobach, wymaga konsultacji lekarza!

Dowiedz się więcej o biegunce z naszego forum medycznego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (75)
/2 miesiące temu
Przy biegunce probiotyk to podstawa, żeby jak najszybciej florę jelitową odbudować i nie osłabiać odporności. U nas najlepiej się sprawdza acidolac w postaci miśków i smaku białej czekolady
/6 miesięcy temu
słyszałam o jagodach ale jakoś nigdy nie miałam możliwości wypróbowania tej techniki. U nas zawsze robione są marchwianki i wspomniany przez dziewczyny probiotyk. Do tego dochodzi nawadnianie i odpoczynek. Na całe szczęście biegunki, nigdy nie trwały dłużej niż maksymalnie trzy dni.
/11 miesięcy temu
Ja dzieciakom podaję ten acidolac w kształcie misiów jak mają biegunkę albo ból brzuszka. Dobrze się sprawdza, bo szybko łagodzi dolegliwości
POKAŻ KOMENTARZE (72)