Domowe sposoby na biegunkę

Czy biegunkę można leczyć w domu? Oczywiście. Większość przypadków ostrej biegunki - trwającej kilka dni nie wymaga leczenia antybiotykami ani innymi lekami na receptę. Jeśli nic cię nie niepokoi możesz pozostać w domowych pieleszach.

Domowe sposoby na biegunkę

Jakie są domowe sposoby na biegunkę?

Sposobów na biegunkę jest bardzo wiele, trudna do oceny pozostaje jednak ich skuteczność. To czy dana metoda zadziała jest cechą indywidualną, dlatego każdy powinien znaleźć metodę najskuteczniejszą dla niego.

Często opisywaną metodą jest zjedzenie 1 – 2 łyżek kawy „sypanej”. Jakkolwiek niesmaczna, kawa faktycznie może wykazywać pewne działanie zapierające poprzez zawarte w swym składzie alkaloidy oraz nadanie stolcom bardziej papkowatego charakteru. Nieco smaczniejszą formą terapii jest zjedzenie rozgotowanego ryżu, ewentualnie z dodatkiem gotowanej marchewki. Oprócz hamowania biegunki, taki posiłek pozwoli pokryć zapotrzebowanie energetyczne organizmu oraz ukoi głód.

Coraz popularniejsze i łatwo dostępne staje się siemię lniane. Zjedzone w postaci kisielu bądź papki hamuje biegunkę oraz działa osłonowo na ścianę jelita. Siemię jest też polecane w celu normalizacji rytmu wypróżnień u osób bez biegunki oraz u odchudzających się – powoduje uczucie sytości. Kolejnym polecanym sposobem jest gorzka czekolada – najlepiej z wysoką zawartością kakao. Z jednej strony ma działać podobnie do kawy, z drugiej zaś jak węgiel aktywowany – zlepia zawartość jelit oraz unieczynnia szkodliwe substancje.

Polecamy: Które zioła wspomagają układ pokarmowy?

Z owoców, na uwagę zasługują jagody i ich przetwory. Działanie zapierające mają nie tylko spożywane na surowo owoce, ale także nalewka jagodowa. Czasem podobnie mówi się o owocach jarzębiny. Kwestia ziół to oddzielna, ogromna pula sposobów na leczenie, która przekracza ramy niniejszego opracowania. Dość powiedzieć, że najczęściej wymienia się jako skuteczne napary z: pierwiosnka lekarskiego, rumianku, korzenia lukrecji, ziela cząbru oraz z... koniczyny polnej.

Co na to klasyczna medycyna?

Medycyna kładzie nacisk przede wszystkim na nawodnienie. Biegunka bywa na tyle zajmującym problemem, że pacjenci często zapominają, że muszą pokryć swoje dzienne zapotrzebowanie oraz dodatkowo straty wody i elektrolitów wynikające z nadmiaru wodnistych stolców. Płyny, których można użyć, to poza zwykłą wodą, herbata, jogurt, mus jabłkowy. Zdecydowanie odradzane są: soki owocowe, coca-cola i inne napoje gazowane. Kolejnym po odpowiednim nawodnieniu krokiem jest spożycie posiłku, przy czym nie zaleca się zmiany dotychczasowej diety! Owszem, można zredukować ilość substancji drażniących, ostrych przypraw, itp. Wszystko co do tej pory spożywałeś może pozostać jako składnik pożywienia.

Czytaj też: Dieta na wzdęcia

Leki zapierające, zwłaszcza loperamid nie są polecane, gdyż opóźniają usunięcie szkodliwych substancji z przewodu pokarmowego. Można je zażywać tylko doraźnie. Każda biegunka nieustępująca po 3 dobach, wymaga konsultacji lekarza!

Dowiedz się więcej o biegunce z naszego forum medycznego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (70)
/2 miesiące temu
Ja dzieciakom podaję ten acidolac w kształcie misiów jak mają biegunkę albo ból brzuszka. Dobrze się sprawdza, bo szybko łagodzi dolegliwości
/3 miesiące temu
Z domowych sposobów przy biegunce stosuję jagody, uzupełniam elektrolity i wodę w organizmie oraz biorę przez cały czas trwania biegunki, a także po niej acidolac, żeby florę bakteryjną zasiedlać dobrymi bakteriami
/10 miesięcy temu
Każdy zaczyna od leczenia domowymi sposobami, które w większości sytuacji są naprawdę bardzo skuteczne. Delikatna dieta i odpowiednio nawodniony organizm to podstawa. Kolejna sprawa to występowanie objawów dodatkowych, takich jak wymioty lub gorączka. Jeśli są to bez lekarza się nie obędzie a jeśli nie ma powinno pomóc po lekach osłaniających żołądek, probiotyku typu acidolac dla szybszego dojścia do zdrowia. Generalnie, nie ma co panikować, każdy kiedyś miał biegunkę.
POKAŻ KOMENTARZE (67)