Czym jest nerka ruchoma?

Nerka ruchoma to inaczej nerka opadnięta. Jest to schorzenie, które występuje stosunkowo rzadko i dotyka częściej kobiet o szczupłej budowie ciała. Jakie objawy towarzyszą schorzeniu nerki ruchomej? Kiedy konieczna jest operacja nerki ruchomej?
/ 28.05.2013 15:21

Czym jest nerka ruchoma?

Nerka ruchoma (inaczej opadnięta) to dolegliwość związana z nadmiernym obsunięciem się nerki. Rozwija się najczęściej po dwudziestym roku życia. Dolegliwości występują głównie w pozycji stojącej.

Schorzenie to zwykle dotyka prawej nerki, ponieważ jest ona obciążona wagą wątroby – nerka lewa jest znacznie silniej umocowana.

U kobiet za nerkę ruchomą uznaje się opadnięcie nerki w pozycji stojącej o ponad 2.0 kręgi, u mężczyzn o 1.5 kręgu.

Jakie są główne przyczyny pojawienia się nerki ruchomej?

Są to:

  • nagła utrata wagi,
  • zbyt niska masa ciała,
  • zaburzenia rozwoju tkanki łącznej,
  • wykonywanie ciężkiej pracy w pozycji stojącej,
  • liczne porody, na skutek których dochodzi do zwiotczenia powłok brzusznych i obniżenia ciśnienia śródbrzusznego,
  • zaburzenia układu powięziowego odpowiedzialnego za podtrzymanie nerki w odpowiedniej pozycji.

Jakie są objawy nerki ruchomej?

Występowanie objawów nerki ruchomej jest znikome. Tylko nieliczni pacjenci skarżą się na bóle w okolicy lędźwiowej i krzyżowej, głównie podczas wykonywania pracy fizycznej w pozycji stojącej. W pozycji leżącej wszelkie dolegliwości zanikają.

Osoby cierpiące na nerkę ruchomą mogą odczuwać lekkie bóle nadbrzusza. Występują u nich również ostre napady bólowe spowodowane zagięciem moczowodu – w ekstremalnych przypadkach może to doprowadzić do zaburzeń w oddawaniu moczu.

Jednym z najczęstszych objawów nerki ruchomej jest krwiomocz powstały w wyniku zaburzenia krążenia w nerce czy pęknięcia szyjki kielicha nerki.

Zobacz też: Schorzenia nerek - najczęstsze nefropatie

Rozpoznanie i leczenie nerki ruchomej

Większość przypadków nerki ruchomej przebiega bezobjawowo – zwykle schorzenie wykrywane jest podczas prowadzenia badań nad inną chorobą.

Rozpoznanie choroby wymaga przeprowadzenia kilku badań, m. in.:

  • urografii – badanie przeprowadza się w celu ustalenia stopnia ruchomości nerki i stopnia zastoju moczu,
  • renografii izotopowej, scyntygrafii – ocena zaburzenia czynności nerek oraz różnicy czynności nerki ruchomej w pozycji pionowej i poziomej,
  • częstych badań ciśnienia krwi w pozycji stojącej i leżącej.

Nerka ruchoma nie jest typową chorobą i leczy się ją w nielicznych przypadkach.

Operacje nerki ruchomej są przeprowadzane bardzo rzadko i tylko wtedy, gdy może dojść do niewydolności nerek na skutek nawracającego zastoju moczu, zapalenie nerek czy krwiomoczu. Wyniki leczenia są zależne od sposobu wykonania operacji – w większości przypadków operacje przebiegają pomyślnie i wszelkie objawy związane z nerką ruchomą znikają.

Nefropeksje, czyli umocowanie lub podwieszenie nerki nadmiernie ruchomej, przeprowadza się zwykle na skutek częstych i nawracających bólów nerki zależnych od pozycji w jakiej znajduję się ciało.

Zobacz też: Gruźlica nerek – podstępna choroba

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA