Czy szczepić się w ciąży?

Czy szczepić się w ciąży?
Szczepienia w czasie ciąży są ciągle żywym i aktualnym tematem dyskusji, zarówno wśród przyszłych mam jak i ginekologów. Mimo że są one bardzo skuteczną bronią w walce z wieloma chorobami zakaźnymi, w trakcie ciąży mogą stanowić zagrożenie dla rozwijającego się dziecka.
/ 17.12.2010 16:46
Czy szczepić się w ciąży?

Teoria a praktyka

Każda kobieta, planując ciążę, powinna mieć wykonane wszystkie badania i szczepienia, zabezpieczyć swój organizm pod kątem chorób przewlekłych, przyjmować  kwas foliowy i witaminy, unikać stresu, nie spożywać alkoholu i nie palić papierosów. Nie każda ciąża bywa jednak planowana, co utrudnia stosowanie się do powyższych zaleceń.

Nasze wątpliwości

Dyskusje nad szczepieniami w ciąży są bardzo żywe. Do końca nie wiadomo, na ile szczepienie matki ochroni ją przed chorobą, a na ile patogen zawarty w szczepionce zaszkodzi dziecku. Nie wiadomo również, co z reakcją immunologiczną i ewentualnymi działaniami niepożądanymi.

Polecamy: Które szczepienia są obowiązkowe?

Propozycje dla Ciebie

Jeśli nie byłaś zaszczepiona przed ciążą, jest kilka szczepionek, które nie zaszkodzą maleństwu, ale będą wskazane dla Twojego zdrowia. Należą do nich preparaty przygotowane z martwych i odpowiednio przetworzonych patogenów, na które układ odpornościowy mamy zareaguje wytworzeniem przeciwciał. Należą do nich szczepionki na grypę, wirusowe zapalenie wątroby typu  B, tężec i wściekliznę. Jeśli cierpisz na przewlekłą chorobę lub Twoja praca czy styl życia wymagają przebywania z dziećmi bądź osobami starszymi - zaszczep się na grypę.

Wirus zapalenia wątroby typu B może podczas porodu być przekazany dziecku, dlatego warto zabezpieczyć siebie i maleństwo przed tą groźną chorobą.

W zależności od wieku ochrona, którą dostałaś podczas ostatniego uodpornienia na tężec może wygasać. Porozmawiaj z lekarzem, czy warto się doszczepić. Twoje skaleczenie może być bardzo groźne dla dziecka. Osoby mieszkające w niedalekiej odległości od lasu lub mające stały kontakt ze zwierzętami powinny zaszczepić się przeciw wściekliźnie. 

"Nie!" dla szczepionek żywych

Zabronione jest stosowanie w czasie ciąży szczepień preparatami żywymi. Należą do nich: odra, krztusiec, ospa i różyczka. Szczególnie uodpornienie na ten ostatni patogen jest niezwykle ważne dla zdrowia dziecka, ponieważ jako wirus teratogenny, różyczka uszkadza płód. Nie dopuścimy do zarażenia, szczepiąc się nie później niż 3 miesiące przed planowaną ciążą.

Zobacz też: Seks w ciąży - kiedy lepiej z niego zrezygnować?

Wyjazd w rejony tropikalne

W trakcie ciąży nie planuj urlopu i pracy w krajach rozwijających się. Gdy wyjazdu nie można odłożyć na inny termin, lekarz może oszacować ryzyko i mimo ryzyka zalecić ochronę szczepionkową. Pamiętajmy jednak, że szczepienia niezbędne przed wyjazdem mogą okazać niebezpieczne dla dziecka. Do groźnych należą przede wszystkim preparaty przeciw gruźlicy, meningokokom, durowi brzusznemu oraz żółtej febrze.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA