Co robić, gdy z nerwów boli brzuch?

Strach, lęk, stres... Silne emocje to cios, który trafia prosto w żołądek. Opracuj taktykę obrony!

Co robić, gdy z nerwów boli brzuch? fot. Fotolia
Niestety, stres potrafi zapoczątkować bardzo nieprzyjemne objawy. W jego wyniku musisz np. natychmiast biec do toalety albo czujesz mrowienie i świdrujący ból w brzuchu... Często wywołują je codzienne sytuacje, takie jak nadmiar obowiązków, egzamin albo sprzeczka z rodziną. Co wrażliwszym osobom do "ataku" nerwowego bólu brzucha wystarcza nawet świadomość, że trzeba wyjść z domu i stawić czoło kolejnemu dniu. Jak sobie z nim poradzić?

Skąd bierze się ból brzucha na tle nerwowym?


Wydawałoby się, że stres nie ma nic wspólnego z żołądkiem. A jednak... Brzuch to po mózgu najbardziej unerwiona część ciała! Odbierane przez niego bodźce mogą podrażniać nerwy. To z kolei przyspiesza perystaltykę jelit, powoduje bóle brzucha i biegunki. Na żołądku odbija się jednak nie tylko stan ducha. Jeśli napięty program dnia zmusza cię do jedzenia w pośpiechu, nie przeżuwasz pokarmu dokładnie i połykasz go razem z powietrzem. To powoduje zbieranie się gazów w jelitach. Stres ogranicza też wydzielanie enzymów trawiennych. Może przyspieszać perystaltykę, ale także... sprawiać, że mięśnie żołądka i jelit słabiej się kurczą. W rezultacie pokarm jest gorzej trawiony i wolniej się przemieszcza. To zaś wywołuje zgagę, wzdęcia lub zaparcia.

Co pomoże przy bólu brzucha na tle nerwowym?


Warto zacząć działać, gdy tylko pojawią się dokuczliwe objawy. Doraźnie dolegliwości pomogą ci zwalczyć środki dostępne bez recepty:
  • przeciw bólom brzucha: Krople żołądkowe z pabialginą (ok. 4 zł), Iberogast (ok. 20 zł);
  • przeciw biegunce: Carbo activ (ok. 5 zł), Smecta (ok. 15 zł), Laremid (ok. 5 zł);
  • przeciw zaparciom: Senes (ok. 6 zł), Xenna (ok. 7 zł), Alax (ok. 5 zł), Duphalac (8,70 zł);
  • przeciw zgadze i wzdęciom: Espumisan (ok. 8 zł), Ranigast (4,20 zł), Boldovera (6,50 zł).

Jeżeli, mimo stosowania domowych sposobów, dolegliwości nie miną w ciągu 3 dni, idź do lekarza. 

Długofalowa pomoc:


W przypadku nerwowych bólów brzucha nie wystarczy jednorazowe stłumienie objawów. Aby pozbyć się problemu na dobre, musisz... ujarzmić stres. Są różne sposoby radzenia sobie z napięciem. Codzienną nerwówkę pomogą ci odreagować ćwiczenia, spacery i dłuższy niż dotąd odpoczynek. Bardzo ważny jest sen. Staraj się każdej nocy przesypiać co najmniej 8 godzin. Jeśli to nie pomoże, podejmij dalsze kroki:
  • odpręż się: zapisz się na jogę lub masaż relaksacyjny, bierz aromatyczne kąpiele z olejkiem lawendowym (8 kropli na wannę), słuchaj odprężającej muzyki;
  • sięgnij po leki: w aptekach jest wiele środków uspokajających dostępnych bez recepty. Niektóre z nich nie tylko pomagają się wyciszyć, ale też łagodzą bóle brzucha (patrz: ramka poniżej);
  • skorzystaj z pomocy specjalisty: jeśli nie potrafisz sama opanować stresu i uniemożliwia ci on normalne życie, poszukaj fachowej pomocy, np. zapisz się na psychoterapię (do psychologa nie musisz mieć skierowania).

Czytaj także:

Na podstawie artykułu Katarzyny Gwiazdy z Vity, konsultacja: dr Ewa Maik-Kędzierska, gastrolog

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/miesiąc temu
ja z związku z pracą mam na serio sporo stresu. Nie życzę najgorszemu wrogowi takiej pracy i mojego bossa. Mam kredyt hipo i dlatego nie mogę się rozstać z tą pracą, bo mam spore zarobki..... Wzdęcia, zgaga, mdłości - to u mnie normalna . Zwykle mam je 2,3 razy w miesiącu. Brzuch robi się jak kamień, raz to już nie wiedziałam, czy jestem w ciąży czy nie, aż poszłam zrobić test :P okazało się, że to tylko gazy :P jeśli nie mogę się załatwić dłużej niż zwykle to biorę czopki eva qu. Działają szybko i wzdęcia znikają. Są łagodne i skuteczne. Lepsze niż glicerynowe, to na pewno
/rok temu
Ja jak się stresuje i deneruje przed okresem bo boje się np ciaży to biore nervomix. Nie zawsze oczywiście. Ale zdarza mi sie. Uspokaja mnie wycisza. Faceta też nie denerwuje więc z domu nie chce mnie wyrzucic :D Więc po co się męczyć i innych wokół? Kupić mozna w aptece. Na pewno się nie uzależnicie. Jest tani i dostępny.
/rok temu
Ja mam nieco inny problem, gdyż u mnie występuje ból brzucha i związany z tym ból w podbrzuszu, a to z powodu stresu i podejrzewań o byciu w ciąży. Nie jestem w ciąży, bo nie odbyłam stosunku, ale towarzyszy mi strach, że mogłam zostać jakoś zapłodniona podczas pettingu z chłopakiem w dniu owulacji. No i teraz dopóki nie dostanę okresu to wątpię, że te bóle ustąpią.
POKAŻ KOMENTARZE (2)