Andropauza – jak mężczyźni przeżywają starzenie?

Andropauza może powodować osłabienie organizmu i spadek energii życiowej/ fot. Fotolia
Andropauza to nowy termin w medycynie, utworzony analogicznie do menopauzy. Andropauza określa etap w życiu mężczyzny pojawiania się dolegliwości nie związane bezpośrednio z żadną chorobą. Objawy andropauzy wynikają głównie ze spadku produkcji hormonów i samego starzenia.
/ 01.09.2011 09:46
Andropauza może powodować osłabienie organizmu i spadek energii życiowej/ fot. Fotolia

U mężczyzn, najczęściej po 50. roku życia, dochodzi do spadku produkcji męskich hormonów, androgenów. Za objawy andropauzy najbardziej odpowiedzialny jest testosteron, a dokładniej jego obniżone stężenie w organizmie. To ono sprawia, że u mężczyzn z biegiem lat zmniejsza się masa mięśniowa, a zwiększa objętość tkanki tłuszczowej.

Jakie są objawy andropauzy?

Mężczyźni mogą odczuwać ogólne osłabienie organizmu i spadek energii życiowej. Czasem dochodzą do tego problemy ze snem – tutaj odpowiedzialny może być niedobór melatoniny. W sferze seksualnej mogą pojawić się zaburzenia erekcji i ogólny spadek zainteresowania seksem. Objawy, takie jak uderzenia gorąca lub nadmierne pocenie się, charakterystyczne dla kobiecej menopauzy, również mogą wystąpić u mężczyzn, jednak są one zdecydowanie rzadsze.

Zobacz też: Czy wiesz, ile snu potrzebuje twój organizm?

Andropauza to nie menopauza

O andropauzie wiadomo na razie stosunkowo niewiele, chociaż prowadzone są badania, które na pewno rozszerzą wiedzę w tej dziedzinie. Z początku, może się wydawać, że andropauza przebiega podobnie jak menopauza u kobiet. Jednak zmiana w gospodarce hormonalnej mężczyzn nie jest tak silnie wyrażona jak u kobiet, wszak mężczyźni zachowują zdolności reprodukcyjne praktycznie do końca życia. Nie wiadomo więc, czy suplementacja hormonalna mogłaby odnieść korzystne skutki w dolegliwościach związanych z andropauzą i czy jest w ogóle wskazana.

Jak zdiagnozować andropauzę?

Dostępna jest skala oceny objawów andropauzy – AMS (Aging Male Symptoms Scale). Uwzględnia ona najważniejsze dziedziny życia i dolegliwości, które mogą dokuczać mężczyznom. Należą do nich: ogólne samopoczucie, nerwowość, drażliwość, dolegliwości bólowe, problemy ze snem, jakość życia seksualnego, energia życiowa. Kryteria diagnostyczne andropauzy nie są jednak jasno określone, dlatego trudno stwierdzić, od jakiego momentu nasilenia powyższych objawów można mówić o andropauzie.

Polecamy: Zrób badania hormonalne

Jak leczyć andropauzę?

W terapii próbuje się np. stosowania leków hormonalnych, jednak w każdym wypadku jest to bardzo indywidualna kwestia i na razie nie ma ogólnych wskazań do leczenia w ten sposób.

Na pewno większości objawów można zapobiec lub je zredukować poprzez aktywny i zdrowy styl życia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA