POLECAMY

23 lutego - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Co właściwie oznacza termin „depresja”? Potocznie mianem depresji określamy stany obniżonego nastroju, pogorszonego samopoczucia, przygnębienia czy smutku, pomijając przyczyny tego stanu rzeczy.

Potocznie mianem depresji określamy stany obniżonego nastroju, pogorszonego samopoczucia, przygnębienia czy smutku, pomijając przyczyny tego stanu rzeczy. W medycynie, a dokładniej w psychiatrii, „depresja” oznacza specyficzny rodzaj zaburzeń nastroju i emocji, uznanych za zjawiska patologiczne.

23 lutego - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Fot. Depositphotos

Różnica pomiędzy stanem przygnębienia a depresją polega na tym, że czas jego trwania jest krótszy, mniej nasilony, nie obserwuje się w nim specyficznych zaburzeń snu i „huśtawek nastroju”.

Przyczyny depresji można podzielić na następujące grupy:

 • biochemiczne, dotyczące zaburzeń pracy mózgu na skutek nieprawidłowego działania substancji, zwanych neuroprzekaźnikami (serotonina, noradrenalina, dopamina);
 • społeczne, do których możemy zaliczyć osamotnienie, izolację, zaistnienie choroby, śmierć ważnej dla nas osoby, rozpad związku, nieprawidłowe relacje małżeńskie, udział w traumatycznych zdarzeniach, jak np. katastrofa, różne rodzaje przemocy;
 • psychologiczne, np. na skutek utraty poczucia własnej wartości (kompleksy, wstręt do własnej osoby, poczucie niższości intelektualnej, niepowodzenia w nauce, pracy), negatywnego postrzegania świata i relacji z otoczeniem, odrzucenia przez innych, czy też nieracjonalnego poczucia winy;
 • inne, w postaci depresji poporodowej, bądź na skutek chorób takich jak anemia, niedoczynność tarczycy, stwardnienie rozsiane i nowotwory.

Rozpoznając depresję, szczególny nacisk kładzie się na wywiad i obserwację chorego. Lekarz rozmawiając z pacjentem, dokładnie wysłuchuje jego skarg i zadaje szereg przygotowanych pytań. Dokonuje również szczegółowej obserwacji chorego – jego zachowania, sposobu mówienia i treści rozmowy. Na jej podstawie i na podstawie objawów stawia się diagnozę. Warunkiem rozpoznania depresji jest stwierdzenie minimum dwóch objawów podstawowych i dwóch objawów dodatkowych, utrzymujących się przez minimum dwa tygodnie.

Objawami podstawowymi są:

 • Obniżony nastrój przez większość dnia i prawie każdego dnia;
 • Utrata zainteresowań lub zadowolenia w zakresie aktywności, które zazwyczaj sprawiają przyjemność;
 • Zmniejszona energia lub zwiększona męczliwość.

Do objawów dodatkowych natomiast, zalicza się:

 • Utratę wiary w siebie i poczucia własnej wartości;
 • Nieracjonalne poczucie winy;
 • Powracające myśli o śmierci lub samobójstwie;
 • Skargi na problemy z pamięcią i koncentracją uwagi;
 • Zmiana aktywności – spowolnienie bądź niepokój;
 • Zaburzenia snu (np. spłycenie snu, wczesne budzenie, bezsenność);
 • Zmiany łaknienia (zwiększone lub zmniejszone), za czym idzie proporcjonalna zmiana masy ciała.

Leczenie depresji może być prowadzone przez lekarza rodzinnego, jeżeli objawy są łagodne. W innych przypadkach terapia podejmowana jest przez lekarza psychiatrę. Leczenie polega na łączeniu farmakoterapii z psychoterapią. Niestety leki przeciwdepresyjne mogą działać nawet z kilkutygodniowym opóźnieniem, toteż poprawa nastroju nie następuje zaraz po zastosowaniu medykamentu. W psychoterapii wykorzystuje się szczególnie metodę poznawczą (kognitywną). Ma ona na celu wypracowanie „nowych struktur poznawczych”, czyli zmianę nieodpowiedniego sposobu myślenia osób chorych na depresję, co do ich własnej osoby, a także świata.

Źródła:
Krupka – Matuszczyk I., Matuszczyk M., „PSYCHIATRIA Podręcznik dla studentów pielęgniarstwa”, Wydawnictwo Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Katowice 2007.
Strona internetowa: zdrowie.flink.pl

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/5 lat temu
CHLEB NA STRES/DEPRESJĘ-IRL, JEST W CHWILI OBECNEJ NAJBARDZIEJ WARTOŚCIOWYM PRODUKTEM ŻYWIENIOWYM DLA CZŁOWIEKA NA PLANECIE ZIEMIA: 80% Energii (niskie węglowodany), antyotyłościowy (bardzo syci), antycukrzycowy (poziom cukru do 26% wzrostu). W całych swoich dziejach ludzkość (7 mld), nie stworzyła dotąd tak wartościowego i biologicznie wzorcowego produktu żywieniowego. CHLEB NA STRES/DEPRESJĘ-IRL, MOŻNA PAKOWAĆ PRÓŻNIOWO: Np. po 3 szt. jest on wówczas przydatny do spożycia przez ponad 1 rok. Energię biologiczną w ilości ok. 80% stanowią tzw. NISKIE WĘGLOWODANY TJ. DO 26% WZROSTU. Na turystyczne wycieczki, trasy, dalekie wyjazdy czyli: logiczna, zdrowotna konieczność. Również akcje pomocy humanitarnej. OKRUSZKI !! DLA DZIECI, DLA SPORTOWCÓW, CHORYCH (SZPITAL), OSÓB STARSZYCH (DODAJEMY DO WSZELKICH POSIŁKÓW): Każdy chleb wg opracowań IRL KRAKÓW tj. upieczone mini chlebki, mielimy (mikser) uzyskując tzw. okruszki czyli produkt biologicznie wzorcowy w praktycznej do spożycia formie. Rozdrobniony chleb jest naturalnym źródłem energii dla człowieka i powinien stanowić podstawowy składnik każdego posiłku / 24h. Nasz organizm pozyskuje o 30% więcej energii, niż po spożyciu ugotowanego ryżu, co stanowi zwiększenie energetycznych możliwości życiowych dla wszystkich komórek, a w szczególności komórek nerwowych naszego mózgu. Układ immunologiczny otrzymuje dodatkową energię do walki z bakteriami, wirusami, także z komórkami nowotworowymi wzmacniając szanse obronne organizmu (dużo większa energia dla białych krwinek układu odpornościowego). PRZEPIS, zamieszczony jest na stronie internetowej; ***** Skrót adresu strony w Internecie: INSTYTUTIRL