Spanie z dzieckiem w jednym łóżku

Spanie w łóżku z dzieckiem dla jednych rodziców jest przyjemnością, dla innych tylko udogodnieniem, a jeszcze inni uważają to za horror. Od dawien dawna istnieją zwolennicy i przeciwnicy spania z dzieckiem.
/ 07.02.2011 07:46

Spanie w łóżku z dzieckiem dla jednych rodziców jest przyjemnością, dla innych tylko udogodnieniem, a jeszcze inni uważają to za horror. Od dawien dawna istnieją zwolennicy i przeciwnicy spania z dzieckiem. Walka pomiędzy nimi ciągle trwa a decyzja o tym czy spać z dzieckiem czy nie - podobnie jak większość dotyczących dziecka - należy do decyzji osobistych.

Mówi się o wrodzonej więzi pomiędzy śpiącymi w jednym łóżku matką i dzieckiem. Prawdopodobnie jest to hormonalna reakcja matki na bliskość z dzieckiem. Wynikiem tego jest czujny sen matki. Zwolennicy spania rodziców z dzieckiem uważają, że matka śpiąca z niemowlęciem wie jak maluch oddycha i jaką ma temperaturę. Dzięki temu może szybciej zareagować w razie nagłych zmian np. bezdechu, wzrostu temperatury ciała. Natomiast przeciwnicy twierdzą, że spanie z dzieckiem zwiększa ryzyko śmierci niemowlęcia.

Decyzję o spaniu razem z dzieckiem powinni podjąć rodzice, nie jedno z nich. Warto liczyć się z uczuciami drugiej osoby np. ojca dziecka. Śpiąc w jednym łóżku z dzieckiem, należy wymyślić różne sposoby okazywania sobie czułości. Bowiem troje w jednym łóżku to tłum.

Gdy dziecko śpi z rodzicami karmiąca mama nie musi się wybudzać ze snu. Ale z drugiej strony rodzice i dzieci śpiące razem często śpią krócej.

Przeciwnicy spania z dzieckiem uważają, że w przyszłości dzieci mogą mieć problem z samodzielnym zasypianiem. Rodzice powinni pamiętać o tym, że im dłużej dziecko śpi z nimi, trudniej odzwyczaja się od tego. Łatwiej nauczyć samodzielnego spania sześciomiesięczne niemowlę niż przedszkolaka.

Częste przebudzanie się dziecka w nocy zwykle prowadzi do karmienia. Natomiast częste karmienie dziecka, które cieszy się obecnością kilku ząbków zwiększa ryzyko próchnicy.

Jeśli rodzice zdecydują się na wspólne spanie z dzieckiem muszą zadbać o to by ich łóżko spełniało zalecenia dotyczące łóżeczka dziecięcego.

Zasady, które należy przestrzegać:

  • Nie kładź dziecka przy ścianie (jeśli może utknąć między ścianą a łóżkiem),
  • Nie kładź dziecka na brzegu łóżka,
  • Nie śpij z dzieckiem gdy jesteś nietrzeźwy lub przyjmujesz leki nasenne,
  • Nie układaj niemowlęcia do snu ze starszym rodzeństwem,
  • Nie pal w łóżku (powoduje zwiększenie ryzyka zespołu nagłej śmierci niemowlęcia a także pożaru),
  • Łóżko powinno mieć twardy materac,
  • Nie używaj poduszek i pluszowych kocyków.

Jeśli rodzice nie zdecydują się na spanie z dzieckiem mogą brać je do łóżka wczesnym rankiem. Może to być czas karmienia lub przytulania maluszka. Zwyczaj ten mogą kontynuować np. w świąteczne lub weekendowe poranki. Gdy dziecko podrośnie zamiast karmienia w łóżku rodziców można zorganizować wojnę na poduszki.

Źródło: H. Murkoff  "Pierwszy rok życia dziecka"

Redakcja poleca

REKLAMA